Bank zmieniającego się świata

Czym jest 3-D Secure? Gwarantuje bezpieczniejsze zakupy kartą w internecie

Czym jest 3-D Secure? Gwarantuje bezpieczniejsze zakupy kartą w internecie

Przez wiele lat karty kredytowe były najwygodniejszym sposobem płatności w internecie, wygodnym, bezpiecznym i globalnie akceptowanym. Dzięki rewolucji cyfrowej klienci otrzymali możliwość wyboru i wiele nowoczesnych narzędzi płatniczych, równie wygodnych, jak karty. By sprostać konkurencji, wydawcy kart płatniczych nie ustają w innowacjach, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Jedną z najważniejszych jest 3-D Secure.

Już od dobrych paru lat, płacąc kartą w sklepie internetowym, proszeni jesteśmy o podanie nie tylko danych naszej karty, ale także dodatkowego kodu lub potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej naszego banku. To wszystko z powodu rosnącej popularności protokołu 3-D Secure, który obecnie stosują wszystkie liczące się organizacja płatnicze, wystawcy kart (w tym polskie banki) i sklepy internetowe. Ten dodatkowy krok zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy, gdyż w czasie transakcji nasza tożsamość jako posiadacza karty płatniczej potwierdzana jest nie tylko przez Visę lub Mastercard, ale także przez bank, który jest jej wystawcą.

Historia

W zamierzchłych czasach e-commerce, przed PayPalem, BLIK-iem, ApplePay i innymi cyfrowymi sposobami płatności, karty kredytowe były najwygodniejszym i najbezpieczniejszym narzędziem do płacenia online. Szyfrowane protokoły transmisji unikalnych danych na karcie razem z gwarancjami udzielanymi przez banki były wystarczające, by klienci czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Jednak z czasem kartom przybyła konkurencja. Innowacje w cyfrowych płatnościach oraz pojawiające się zagrożenia ze strony cyberprzestępców sprawiły, że karty stały się jedną z wielu opcji, niekoniecznie preferowanych przez klientów. Pojawiło się dużo obaw o wykorzystanie danych karty przez osoby do tego niepowołane.

Co to 3-D Secure?

3-D Secure jest odpowiedzią na tego typu obawy. W czasie transakcji użytkownik potwierdza swoją tożsamość za pośrednictwem banku, czyli w sposób całkowicie niezależny od sklepu internetowego i organizacji płatniczej.

Innymi słowy, ktoś, kto chciałby w sposób nieuprawniony skorzystać z naszej karty, musi znać nie tylko dane tej karty, ale także pokonać zabezpieczenia stosowane przez nasz bank. Jest to bardzo mało prawdopodobne, gdyż banki wykorzystują w 3-D Secure te same silne zabezpieczenia, które stosowane są np. do potwierdzenia przelewów.

Często są to hasła jednorazowe, kody ważne jedynie przez jakiś czas, przesyłane na telefon zarejestrowany w systemie bankowym. Czasem banki wymagają zalogowania się do systemu banku i dopiero wtedy pozwalają na potwierdzenie transakcji. Niekiedy dodatkowo konieczne jest udzielenie odpowiedzi na specjalne pytanie zabezpieczające. Dzięki temu bezpieczeństwo zakupów internetowych bardzo wzrosło.

Skuteczność rozwiązania 3-D Secure

Jednak, jak wynika z opisu, korzystanie z kodów jednorazowych może być dość skomplikowane i znacznie wydłuża czas transakcji. Rzeczywiście, na początku wprowadzania 3-D Secure użytkownicy przyzwyczajeni do starego sposobu płacenia kartą narzekali często na niewygodę. Tutaj z pomocą przyszedł rozwój bankowości mobilnej i upowszechnienie smartfonów.

Obecnie najczęściej spotykany, a dla klientów najwygodniejszy sposób potwierdzenia internetowej transakcji kartą to wykorzystanie aplikacji bankowej. W chwili, gdy płacimy, kartą dostajemy na telefon powiadomienie o konieczności autoryzacji transakcji. Potwierdzamy ją tak samo, jak każdą inną operację na telefonie, wykorzystując odcisk palca, rozpoznawanie twarzy lub PIN. Co więcej, na telefonie widzimy szczegóły naszej transakcji, co pozwala się upewnić, że udzielamy właściwej zgody, na nasze własne zakupy. Ten proces jest nie tylko szybki i wygodny, ale także niesłychanie trudny do ominięcia przez potencjalnego cyberprzestępcę.

W momencie wprowadzenia 3-D Secure było prawdziwą innowacją. Obecnie straciło cechy nowości, za to udowodniło przez lata swoje zalety i wartość dla Klienta. To sprawdzone, użyteczne rozwiązanie. Dzięki 3-D Secure karty pozostają jednym z najbardziej cenionych przez klientów narzędzi do płatności internetowych.

https://www.bnpparibas.pl/blog/powiadomienia-sms-od-banku-czym-sa-i-dlaczego-warto-z-nich-korzystac

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Dodatkowe 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko możesz dostać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie przegap również terminu…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Poduszka finansowa. Sprawdź, dlaczego jest ważna i jak ją zbudować

Poduszka finansowa. Sprawdź, dlaczego jest ważna i jak ją zbudować

Równowartość kilkumiesięcznych wydatków – co najmniej tyle pieniędzy powinieneś zgromadzić, by poradzić sobie np. w razie nagłej utraty pracy czy…

Czytaj więcej