Bank zmieniającego się świata

Jak zablokować kartę bankową w przypadku kradzieży?

karta bankowa blokowanie zastrzeżanie

Niekiedy zdarza się, że nasze dokumenty zostają nam skradzione a wraz z nimi karta płatnicza. Sytuacja ta wiąże się niestety z ryzykiem utraty środków na rachunku bankowym. Aby się przed tym uchronić, konieczne jest natychmiastowe zastrzeżenie karty lub jej zablokowanie. Dowiedz się, jak wykonać te czynności i czym się one różnią.

 

Uświadom sobie zagrożenie

Zapewne (jak i większość z nas) nie myślisz na co dzień o tym, co dokładnie należy zrobić w przypadku kradzieży dokumentów, ani jak zablokować kartę do bankomatu. Niestety jest to błąd. Zwróć uwagę, że karta płatnicza jest produktem, który posiada prawie każdy z nas. I prawie każdy z nas trzyma ją w torebce lub portfelu, które chętnie i dość często padają łupem złodziei. Oznacza to, że kradzież może przydarzyć się i Tobie. W tej sytuacji, najczęstszą zdobyczą kieszonkowców staje się najbardziej popularna karta debetowa lub kredytowa. Gdy już uświadomisz sobie, że Twoje dokumenty zniknęły, zapewne zaczniesz nerwowo myśleć, jak zablokować kartę płatniczą lub, czy nie lepsze będzie zastrzeżenie karty.

 

Czym się różni zastrzeżenie i zablokowanie karty?

Karta debetowa (jak i kredytowa) może zostać zastrzeżona lub zablokowana. Są to dwie różne czynności, które ochronią Twoje pieniądze. Otóż, jeśli nie masz pewności, że Twoja karta została skradziona i przypuszczasz, że mogłeś ją zostawić w pracy lub u znajomych, najlepsza będzie czasowa blokada karty. Możesz ją usunąć tuż po odnalezieniu zguby i dalej z niej korzystać.

Zastrzeżenie karty jest natomiast procesem nieodwracalnym. Raz zastrzeżona karta, straci całkowicie swoją funkcjonalność i stanie się bezużyteczna. Oznacza to, że będziesz musiał wyrobić nową. Z opcji zastrzeżenia skorzystaj więc tylko wtedy, gdy masz absolutną pewność, co do kradzieży swojej karty lub jej zgubienia – wszak jej znalazca nie musi okazać się uczciwy!

 

Jak zastrzec kartę płatniczą?

W momencie w którym uświadomiłeś sobie, że Twoja karta płatnicza została skradziona, powinieneś natychmiast poinformować o tym swój bank. Najlepiej zadzwoń na specjalny numer infolinii swojego banku i zgłoś kradzież. Możesz też odwiedzić najbliższy oddział banku lub zalogować się na swoje konto internetowe, z poziomu którego również zastrzeżesz kartę. Jeśli jednak nie masz przy sobie dostępu do Internetu, ani numeru do banku, a w okolicy nie ma żadnej jego placówki – skorzystaj z ogólnej, całodobowej infolinii, którą znajdziesz pod numerem: +48 828 828 828 (uruchomionej przez Związek Banków Polskich), która połączy Cię z Twoim bankiem. W rozmowie zapytaj, czy procedury banku wymagają zgłoszenia kradzieży karty na policji (co i tak powinieneś zrobić!).

 

Jak zablokować kartę bankową?

Sposób ten formalnie nie różni się od zastrzeżenia karty bankowej. Dzięki blokadzie karty, jakiekolwiek transakcje wykonywane przy jej użyciu, nie zostaną zaakceptowane przez bank. Oznacza to, że na Twoim koncie nie pojawi się także preautoryzacja, czyli blokada środków do czasu podjęcia decyzji o realizacji jakiejś usługi.

 

Kto i gdzie może zastrzec kartę?

W większości banków, zastrzeżenie lub blokada karty, możliwe są tylko przez jej posiadacza. Są jednak i takie banki, które zezwalają na to osobie trzeciej, ale tylko po przedstawieniu przez nią ważnych do autoryzowania tej czynności informacji. Kartę może zastrzec także i przypadkowy znalazca, który najpierw zostanie dobrze zweryfikowany przez bank.

Niektóre banki pozwalają poszkodowanemu zastrzec kartę w oddziale innego banku! Przykładem jest Bank BNP Paribas. Jeśli posiadasz w nim konto bankowe i nie pamiętasz, jak zastrzec kartę w BNP, to pamiętaj, że możesz skorzystać z całodobowej infolinii, konta internetowego oraz wizyty w oddziale swojego lub wspomnianego już, obcego banku. To bardzo wygodne!

 

Odpowiedzialność banku w przypadku kradzieży karty płatniczej

Jeśli postąpiłeś zgodnie z zasadami postępowania w przypadku kradzieży/zgubienia karty (najczęściej są one dostępne na stronie internetowej placówki), odpowiedzialność za bezprawne transakcje weźmie na siebie bank. Jeśli jednak nie wywiązałeś się ze swoich prawnych powinności, nie będzie miał on obowiązku wypłacenia Ci rekompensaty.

Bank bierze też odpowiedzialność za wszystkie nieautoryzowane transakcje, jakie nastąpiły od momentu zastrzeżenia karty. Jednak do tego momentu, bank zwróci Ci pieniądze, ale tylko powyżej pewnej wartości. Bez względu na to, czy została Ci skradziona karta zbliżeniowa, czy też karta debetowa, limit Twojej odpowiedzialności za wspomniane już transakcje przy ich użyciu, wyniesie 50 euro (to najwyższa kwota, jaką możesz stracić).

 

Kradzież karty bankowej – Twoje obowiązki

Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, klient odpowiada za nieautoryzowane transakcje płatnicze w pełnej wysokości, jeżeli doprowadził do nich umyślnie albo w wyniku umyślnego lub będącego skutkiem rażącego niedbalstwa naruszenia co najmniej jednego z obowiązków ustalonych w ww. ustawie. Do Twoich obowiązków należy więc zapewnienie bezpieczeństwa danym, które służą uwierzytelnieniu transakcji wykonywanych na Twoim koncie. Pamiętaj więc, że PIN do karty powinien być znany tylko i wyłącznie Tobie. To Ty odpowiadasz za jego ochronę i nie wolno Ci go nikomu udostępniać! Podobnie jest w przypadku kodu bezpieczeństwa CVV umieszczonego na kartach płatniczych. Obcy ludzie nie powinni go znać!

Kod CVV na karcie płatniczej należy traktować tak samo jak kod PIN, czyli nie podawać go nikomu, ani nie wpisywać jego numeru na niezaufanych stronach internetowych. Jego umyślne podanie, naraża na kradzież środków pieniężnych zgromadzonych na Twoim koncie, zwłaszcza jeśli osoba o niecnych zamiarach, pozna także Twój numer karty płatniczej albo numer karty kredytowej! Chroń je dobrze!

 

Jak uchronić się przed kradzieżą karty?

Najważniejsze jest, abyś uświadomił sobie, że fizyczna kradzież karty, to nie jedyne zagrożenie dla Twoich pieniędzy. Karty musisz oczywiście dobrze pilnować, ale miej też na uwadze, że chronić należy nie tylko kawałek plastiku, ale i dane, które służą do realizacji transakcji fizycznych i wirtualnych (kod PIN, numer CVV, numer karty płatniczej, data jej ważności).
Jeżeli ktoś wejdzie w ich posiadanie, będzie mógł robić zakupy w Internecie, korzystając z Twoich pieniędzy. Jeśli więc przypuszczasz, że jakaś osoba nieuczciwie posiadła wrażliwe dane (np. zrobiła zdjęcie Twojej karty), również rozważ natychmiastowe zastrzeżenie karty i blokadę transakcji. Niekiedy lepiej dmuchać na zimne, niż stracić swoje pieniądze.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

4 pomysły, jak zaplanować emeryturę bez problemów finansowych

4 pomysły, jak zaplanować emeryturę bez problemów finansowych

Oszczędzanie środków na tzw. jesień życia deklaruje nawet 40% Polaków. Oszczędzanie na emeryturę to najczęściej plan młodych mieszkańców naszego kraju,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Napięcia na linii Waszyngton – Teheran bez wpływu na rynek akcji

Napięcia na linii Waszyngton – Teheran bez wpływu na rynek akcji

13-01-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej