Bank zmieniającego się świata

Powiadomienia SMS od banku. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Powiadomienia SMS od banku. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Powiadomienia SMS od banku to wygodny sposób kontroli finansów. Jakie informacje możesz otrzymać w takiej wiadomości? Jak powiadomienia SMS mogą zwiększyć bezpieczeństwo?

Czym są powiadomienia SMS?

Serwis transakcyjny i bankowa aplikacja mobilna to nowoczesne sposoby pozwalające zarządzać rachunkiem i produktami finansowymi. Mimo dostępu do tego typu narzędzi, warto także korzystać z klasycznych powiadomień SMS. Czym one są?

Jak wskazuje nazwa, są to wiadomości od banku przesyłane na numer telefonu właściciela danego rachunku. W zwięzły sposób podają najważniejsze informacje o tym, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Powiadomienia to dodatkowe zabezpieczenie i sposób na kontrolę stanu finansów.

Jedną z zalet SMS-ów jest to, że taką wiadomość otrzymasz niezależnie od tego, czy Twój telefon jest akurat połączony z internetem, czy też nie. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają ze smartfonów, a z bardziej tradycyjnych telefonów komórkowych.

 

Jakie informacje może przekazać bank w powiadomieniach SMS?

Powiadomienia SMS możesz włączyć w bankowości internetowej, a wiadomości dopasować do swoich potrzeb. Jakie informacje możesz otrzymywać?

Przede wszystkim – podstawowe powiadomienia dotyczące stanu Twojego rachunku. Dzięki SMS-om dowiesz się, że zmienił się stan środków na Twoim koncie. Powiadomienia mogą dotyczyć uznań, czyli wpływów na rachunek (np. z tytułu wypłaty pensji, przelewu krajowego lub zagranicznego), jak i obciążeń.

Ponadto, możesz otrzymać informację o realizacji zlecenia stałego bądź polecenia zapłaty. Wiadomość może być też związana z wypłatą pieniędzy z bankomatu.

Powiadomienia SMS mogą być pomocne, gdy korzystasz z produktów bankowych. Mogą przypomnieć o terminie spłaty raty kredytu lub możliwości odnowienia lokaty.

Możesz również otrzymać informację o zbyt niskim stanie rachunku, np. spadku salda poniżej 0 zł bądź poniżej wyznaczonego limitu lub zdefiniowanej kwoty.

Powiadomienia SMS a bezpieczeństwo

Powiadomienia SMS od banku mogą przełożyć się na większe bezpieczeństwo Twoich finansów. W jaki sposób?

Przede wszystkim, dzięki wiadomościom zawsze wiesz, jakie operacje przeprowadzane są na Twoim rachunku. Jeżeli otrzymasz powiadomienie o transakcji, której się nie spodziewasz, będziesz mieć możliwość szybkiej interwencji – weryfikacji tego, co dzieje się na Twoim rachunku i ewentualnego poinformowania banku o podejrzanej aktywności.

Przydatna może być także opcja otrzymywania SMS-a w przypadku nieudanej próby logowania do Twojej bankowości internetowej. Może to oznaczać, że na Twoje konto próbuje się dostać osoba niepowołana. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę hasła.

Miej na względzie, że wiadomości SMS mogą służyć przestępcom do wyłudzania Twoich danych. Pamiętaj, że bank w SMS-ie nie poprosi Cię o podanie wrażliwych danych, loginu i hasła do bankowości internetowej i nie prześle linku do instalowania dodatkowych aplikacji. Uważaj też na wiadomości z informacją o konieczności pilnej dopłaty do przesyłki.

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival, festiwal zmieniającego się świata. Obraz troski, empatii i miłości do planety

BNP Paribas Green Film Festival, festiwal zmieniającego się świata. Obraz troski, empatii i miłości do planety

Podczas międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych zaprezentowanych zostało ponad 70 produkcji z całego świata dotykających problemów, z którymi zmaga się Matka…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

Płatność zbliżeniowa to wygodna forma dokonywania transakcji. Nie musisz mieć ze sobą ani gotówki, ani nawet karty płatniczej. Wystarczy odpowiednie…

Czytaj więcej