Bank zmieniającego się świata

Jak bezpiecznie płacić kartą i smartfonem w internecie?

Jak bezpiecznie płacić kartą i smartfonem w internecie?

Płatność bezgotówkowa jest szybka i wygodna. Transakcje dokonywane kartą czy za pomocą smartfona są zabezpieczone. Warto jednak pamiętać o zasadach, które uchronią Cię przed utratą pieniędzy.

Jak bezpiecznie płacić kartą?

Płatność kartą preferuje już 66 proc. Polaków – wynika z badania Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości. Trudno się dziwić, bowiem jest to oszczędność czasu. Terminale płatnicze są na tyle rozpowszechnione, że w portfelu rzadko trzeba mieć duży zapas gotówki, co z kolei także przekłada się na bezpieczeństwo.

Dobrze jest jednak przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim, nigdy nie zapisuj swojego numeru PIN, a tym bardziej nie wkładaj kartki z kodem do portfela. Podczas wypłaty pieniędzy w bankomacie czy płacenia przy kasie, chroń PIN przed wzrokiem innych osób.

Rozważ też noszenie dwóch osobnych portfeli lub saszetek, rozdziel gotówkę i dokumenty od karty. Dobrym pomysłem może być też zwrócenie się do banku o wydanie drugiej karty. Możesz ją nosić w osobnej kieszeni lub trzymać w bezpiecznym miejscu w domu.

Druga karta płatnicza może się przydać, gdy zgubisz pierwszą lub zostanie Ci ona skradziona. Dzięki temu będziesz mieć stały dostęp do konta. W przypadku utraty karty, koniecznie skontaktuj się z bankiem, celem jej zablokowania. Kartę możesz też zastrzec z poziomu aplikacji mobilnej banku lub poprzez serwis transakcyjny.

Miej na względzie także bezpieczeństwo transakcji zbliżeniowych. Nie ustawiaj zbyt wysokiego limitu płatności bez konieczności podawania PIN-u.

Zasady niezbyt dużego, górnego limitu dziennych wydatków przestrzegaj przy wszelkich operacjach przy użyciu karty. W razie potrzeby, ustaw w serwisie transakcyjnym większy limit tymczasowy i obniż go po dokonaniu droższego zakupu.

Bezpieczeństwo transakcji przy korzystaniu ze smartfona

Dzięki płatnościom mobilnym, takim jak Google Pay, Apple Pay czy BLIK, nie musisz ze sobą nosić ani gotówki, ani karty. Wystarczy do tego urządzenie przenośne, najczęściej smartfon.

Transakcje mobilne są bezpieczne i szyfrowane. Dane karty nie są przechowywane na telefonie i podawane w trakcie płatności. I tutaj jednak należy zachować ostrożność.

Nie rezygnuj dla wygody z funkcji blokowania dostępu do telefonu. Zawsze ustawiaj kod PIN, a najlepiej także blokadę biometryczną, weryfikującą tożsamość poprzez skanowanie twarzy czy odcisku palca.

W razie utraty telefonu, powiadom bank o konieczności usunięcia tokenu karty ze smartfona. Skorzystaj też z aplikacji do lokalizacji i zdalnego blokowania telefonu. Jeśli sprzedajesz lub przekazujesz na stałe komuś swojego smartfona, usuń z niego informacje o kartach.

W przypadku płatności BLIK, przed dokonaniem transakcji podajesz specjalny kod, a do tego jeszcze PIN. Nigdy nie podawaj kodu BLIK innej osobie. Uważaj na wiadomości od rodziny czy znajomych z prośbą o ich udostępnianie. Pod Twoich bliskich mogą podszyć się oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze.

Na smartfonie nie instaluj aplikacji pochodzących spoza oficjalnego sklepu Apple czy Google. Za ich pośrednictwem Twoje urządzenie może zostać zainfekowane, a Twoje dane wrażliwe przejęte.

Płatności w internecie – jak nie dać się oszukać?

Zalecamy też ostrożność przy płatnościach internetowych. Korzystaj z zaufanych stron. Sprawdzaj dokładnie ich adres. Czasami oszuści tworzą fałszywe witryny, łudząco przypominające prawdziwe sklepy czy serwisy transakcyjne, różniące się w adresie tylko jedną literą. Patrz, czy adres zaczyna się od “https” oraz czy widnieje przy nim symbol zielonej kłódki.

Jeśli nie masz pewności, że dany sklep internetowy jest godny zaufania, sprawdź na jego temat opinie. O tym, że lepiej wstrzymać się z płaceniem może świadczyć ograniczona liczba możliwości zapłaty, np. tylko przelewem, zamiast za pośrednictwem banku czy systemu BLIK. Możesz wybrać płatność przy odbiorze, ale w razie wątpliwości, po prostu zrezygnuj z transakcji.

Nie klikaj też w podejrzane linki przesłane mailem czy za pośrednictwem komunikatorów bądź SMS-ów, nie pobieraj też załączników z nieznanych źródeł. Pamiętaj, że bank i inne instytucje nie będą Cię prosić o podawanie danych wrażliwych.

Jak bezpiecznie płacić kartą, smartfonem i w internecie?

Polacy chętnie płacą bezgotówkowo, ale wciąż nie wszędzie mogą, zbp.pl, 15.10.2019 [dostęp 30.10.2020], <https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Polacy-chetnie-placa-bezgotowkowo,-ale-wciaz-nie-wszedzie-moga>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Szczepionka na Covid-19 wzbudza euforię na rynkach akcji

Szczepionka na Covid-19 wzbudza euforię na rynkach akcji

16-11-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

BNP Paribas w czasie pandemii – pomagamy i dbamy o bezpieczeństwo

BNP Paribas w czasie pandemii – pomagamy i dbamy o bezpieczeństwo

Pandemia koronawiursa wpływa na życie społeczne i gospodarcze. BNP Paribas, jako bank odpowiedzialny, dokłada wszelkich starań, żeby dbać o bezpieczeństwo…

Czytaj więcej