Bank zmieniającego się świata

Jak inwestować pieniądze? Sprawdź, w jaki sposób zarządzać finansami

Jak inwestować pieniądze? Sprawdź, w jaki sposób zarządzać finansami

Spis treści

  Jeżeli masz nadwyżki finansowe, warto pomyśleć o ich zainwestowaniu. Uzyskane w ten sposób środki mogą stać się zabezpieczeniem, które przyda się w trudniejszym okresie. Dodatkowe pieniądze można też przeznaczyć na realizację mniejszych i większych celów, na przykład związanych z wakacjami czy zakupem mieszkania. Jak inwestować z głową? Jaką metodę wybrać?

   

  Lokata i konto oszczędnościowe – dla bezpieczeństwa

  Na początku pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. Stopa referencyjna wynosi 0,1% . Według prognoz, ten stan rzeczy utrzyma się przynajmniej do początku 2022 r. [1].

  Niski poziom stóp ma chronić gospodarkę przed negatywnymi skutkami pandemii, służyć stymulowaniu inwestycji, utrzymywaniu inflacji w ryzach.

  Jakie ma to znaczenie z perspektywy przeciętnego Polaka?

  Niskie stopy procentowe przekładają się m.in. na niskie oprocentowanie lokat. Mimo wszystko nie warto rezygnować z takich narzędzi, jeśli myśli się o inwestycjach. Dlaczego? Jest kilka powodów.

  Po pierwsze, warto pamiętać o podstawowej zasadzie – powinno się inwestować tylko nadwyżki finansowe, a nie środki bieżące. Oszczędnościowe konto lokacyjne bądź lokata pozwolą stworzyć poduszkę finansową. Będzie ona zabezpieczeniem, ale może też stać się bazą, z której można czerpać pieniądze na inwestycje.

  Po drugie, konto lokacyjne lub lokata chociaż w pewnym stopniu mogą chronić przed negatywnymi skutkami inflacji. Po trzecie, tego typu produkty bankowe to dobry wstęp do świata finansów, a korzystanie z nich pozwala nauczyć się, jak rozsądnie gospodarować finansami.

   

  Nieruchomość jako inwestycja

  Niskie stopy procentowe to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Oprocentowanie oraz inne koszty kredytu są bowiem stosunkowo niskie. Okres, w którym obowiązują niskie stopy procentowe to więc dobry czas na to, żeby pomyśleć o zakupie nieruchomości.

  Może to być rozsądna decyzja zwłaszcza teraz, bowiem ceny mieszkań, domów i ziemi stale rosną. Przykładowo, w drugim kwartale 2021 r. średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w niektórych miastach zwiększyła się nawet o 20% [2].

  Możliwe, że zakupione mieszkanie lub dom będzie można w przyszłości sprzedać z zyskiem. Taka inwestycja może być też źródłem stałego, miesięcznego dochodu, jeśli zdecydujemy się wynająć nieruchomość. Takie wpływy można przeznaczyć na spłatę rat lub odkładać na kolejne inwestycje. Zawsze należy przy tym pamiętać, że stopy procentowe są zmienne i planując długoletnie spłaty kredytu należy liczyć się z tym, że koszty obsługi kredytu mogą w przyszłości wzrosnąć.

   

  Obligacje, akcje i portfele inwestycyjne

  Bezpieczną formą inwestycji są obligacje skarbowe, czyli papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Wprawdzie nie będą wysoko oprocentowane, ale pozwolą zniwelować ryzyko zmniejszenia poziomu oszczędności z powodu inflacji.

  Bardziej ryzykowną inwestycja, ale zapewaniającą potencjalnie większy zysk, jest kupno akcji. Przydatny będzie rachunek maklerski, dzięki któremu można łatwo kontrolować swój portfel i uzyskać dostęp do fachowych porad inwestycyjnych.

  Na jakie spółki giełdowe warto zwrócić uwagę? Dobrym pomysłem może być inwestycja w firmy specjalizujące się w e-commerce (handlu internetowym) oraz IT. Ich znaczenie wzrosło w okresie pandemii, a warto mieć na względzie, że kolejne przedsiębiorstwa i branże mogą rozszerzać model sprzedaży usług i towarów o kanał online.

  Jeżeli nie masz czasu na bieżące śledzenia rynku bądź doświadczenia związanego z inwestycjami giełdowymi, rozwiązaniem może być portfel inwestycyjny. Odpowiednią strategię dobiorą fachowcy, ale Ty podejmiesz decyzję o tym, czy portfel ma mieć charakter oszczędnościowy czy raczej być nastawiony na większy wzrost.

  Dywersyfikacja inwestycji

  Przy odpowiednich nadwyżkach finansowych warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czyli jego zróżnicowaniu. Wybór kilku różnych produktów może przełożyć się na lepszą ochronę pieniędzy, a także na potencjalnie wyższe zyski.

  Poza bardziej tradycyjnymi inwestycjami finansowymi, można rozważyć także wydatki na dobra, które z czasem mogą zyskiwać na wartości. Mogą to być klasyczne samochody lub dzieła sztuki, ale także metale szlachetne, typu złoto, które w czasach niepewności ekonomicznej zazwyczaj drożeją. Kolejnym rozwiązaniem jest portfel walutowy, czyli zakup walut innych krajów oraz ich ewentualna sprzedaż po korzystnym kursie.

  Przy inwestycjach zawsze trzeba jednak pamiętać o wspomnianej wcześniej zasadzie – najpierw tworzymy zabezpieczenia finansowe, a dopiero potem zastanawiamy się, jak spożytkować dodatkowe środki.

  Źródła:

  [1] Grzegorz Siemionczyk, Dopóki trwa pandemia, stopy procentowe będą zerowe, parket.com, 09.07.2021 [dostęp 15.08.2021], <https://www.parkiet.com/Gospodarka—-Kraj/307099882-Dopoki-trwa-pandemia-stopy-procentowe-beda-zerowe.html>

  [2] Marcin Kaźmierczak, Podwyżki cen mieszkań w ofertach nie odpuszczają. Kolejne granice padły [Nowy raport], bankier.pl, 26.07.2021 [dostęp 15.08.2021], <https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2021-Raport-Bankier-pl-8158403.html>

  POPRZEDNI ARTYKUŁ

  Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

  Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

  Płatność zbliżeniowa to wygodna forma dokonywania transakcji. Nie musisz mieć ze sobą ani gotówki, ani nawet karty płatniczej. Wystarczy odpowiednie…

  Czytaj więcej

  NASTĘPNY ARTYKUŁ

  Jak sporządzić testament i uwzględnić inne zobowiązania finansowe?

  Jak sporządzić testament i uwzględnić inne zobowiązania finansowe?

  Temat rozporządzeń majątkowych na wypadek śmierci nie dla wszystkich jest łatwy. Jednakże w większości wypadków zupełnie naturalnie przychodzi w życiu…

  Czytaj więcej