Bank zmieniającego się świata

Wiek w pracy – szansa, czy bariera? Projekt „I can do IT” w Banku BNP Paribas

Wiek w pracy – szansa, czy bariera? Projekt „I can do IT” w Banku BNP Paribas

Jeśli zmiana pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu przeciętnego człowieka,  to całkowita zmiana ścieżki kariery dla wielu osób jawi się jako istny koszmar. Dlaczego zatem tak wielu ludzi, na różnych etapach swojego życia, decyduje się na ten odważny krok? W jakim wieku ludzie najczęściej decydują się na diametralną zmianę kariery? Jak zachęcić osoby 50+ do udziału w programach rozwojowych? Na te i wiele innych trudnych pytań odpowiedzi szukały inicjatorki projektu „I can do IT” w Banku BNP Paribas.

Wszystko zaczęło się od pomysłu jednej z naszych koleżanek z obszaru Testów. A także obserwacji, z której wynikało, że wielu naszych najlepszych testerów to osoby z niesamowitą ścieżką kariery, rozpoczynającą się często od obszarów niezwiązanych z technologią. Nie trzeba było wiele, aby do realizacji projektu ,,I can do IT’’ dołączyły kolejne osoby. Naszym postanowieniem było odczarowanie branżę IT i zachęcenie pracowników Banku BNP Paribas do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Celem projektu było nabycie umiejętności pozwalających na przebranżowienie z dowolnego działu w naszym banku do pracy jako Tester IT (w obszarze Nowych Technologii). Wszystko odbywało się zgodnie ze ścieżką szkoleniową, przygotowaną przez naszych wewnętrznych ekspertów – praktyków.  Zakończenie inicjatywy to podejście, do uznawanego na rynku, certyfikatu ISTQB.

Czym jest projekt „I can do IT” i kto mógł się do niego zgłosić?

Projekt jest inicjatywą rozwojową dla etatowych pracowników Banku BNP Paribas powyżej 50 roku życia. Zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dostępny jest dla osób zatrudnionych w działach Operacyjnych, Sieci Sprzedaży, a także działach Technologicznych. Misją projektu jest wsparcie różnorodności w naszej organizacji. Dzieje się to za pomocą zapewnienia dostępu do nowej ścieżki rozwoju osobom, które na co dzień mogą pochwalić się dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym w innym zakresie.

Co ważne, koszty szkoleń oraz przystąpienia do certyfikacji wieńczącej cały cykl szkoleniowy, pokryte są w całości z budżetu inicjatywy. Udział w projekcie nie obciąża kieszeni pracowników banku.

 

Dlaczego program został oparty o kryterium wieku?

Każdy z nas nieustannie się uczy i rozwija. Pomysłodawczynie inicjatywy zauważyły jednak, że programów rozwojowych dla studentów i młodszych osób jest zdecydowanie więcej niż dla osób 50+. Rozwój osobisty i podążanie za ambicjami to nie jest kwestia wieku. Jednak to osobom powyżej pewnego wieku (według powszechnych przekonań) z większym trudem przychodzi podejmowanie decyzji o radykalnej zmianie profilu zawodowego.

Być może tak jest, ale czy to znaczy, że osoby 50+ są skazane na wykonywanie zawodów, które nie przynoszą im już satysfakcji lub oczekiwanego finansowego zaplecza? Czy technologia ma metryczkę i jest dziedziną, w której mogą się rozwijać tylko młodzi ludzie? Zdecydowanie nie!

Dlaczego grupa 50+?

Pojęcie szeroko rozumianego rozwoju osobistego najczęściej łączymy z ludźmi młodymi. Najmniej skojarzeń pojawia się w przypadku  osób dojrzałych np. w wieku 50+. Warto zauważyć, że oni wciąż są głodni przygód związanych z odkrywaniem nowych szans i poznawaniem świata. To ludzie otwarci na działania, które prowadzą do ich rozwoju zawodowego. Przy tym są niezwykle doświadczeni i pełni wiedzy, dzięki czemu dają wymierne korzyści organizacji oraz otoczeniu. Tacy pracownicy są również chętni do podejmowania nowych wyzwań zawodowych w firmach.

Od pewnego czasu obserwowany jest w Polsce trend pokazujący, że z własnej inicjatywy z organizacji odchodzi wielu pracowników. Wskazuje się tu zazwyczaj ludzi dojrzałych. Pracowników efektywnych, cennych dla organizacji. Takie osoby bardzo trudno zastąpić. Może w tym punkcie organizacja powinna zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Szansa na satysfakcjonującą pracę w każdym wieku

Ważne jest to, aby pamiętać, że kiedyś każdy z nas będzie w podobnym okresie swojego życia zawodowego i zapewne chciałby pracować w organizacji, która o nim pamięta. Organizacji, która szanuje pracowników w każdym wieku. Firmie, która dostarcza pracownikowi satysfakcji z realizacji obowiązków, porównywalnej do tej z wcześniejszych lat.

Dodatkowo zmiany demograficzne, które zachodzą w Europie, w Polsce i na świecie, powinny skłaniać pracodawców do tworzenia programów dedykowanych osobom 50+. Obserwowany trend wskazuje na to, że będziemy pracować dłużej, niż wskazuje wyznaczony wiek emerytalny.

 

Jeśli zastanawiasz się, czy rozwój jest dla Ciebie i czy warto wprowadzać zmiany w ścieżce zawodowej, będąc 50+ np. za pomocą projektów IT? Nasza odpowiedź brzmi zdecydowanie tak!

Certyfikacja ISTQB jest uznawana w Europie za potwierdzenie umiejętności testerskich. Jest to też wyjątkowa okazja dla każdej osoby, która poważnie myśli o rozwoju kariery w obszarze IT. Mając na uwadze, że jesteśmy „Bankiem zmieniającego się świata”, chcemy skutecznie pomóc zainicjować ciekawą zmianę w życiu zawodowym.

Projekt „I can do IT” jest szansą do wyjścia z ograniczeń. A bariery często stawiamy sobie sami. Ważna jest praca nad nastawieniem i motywacją. Inicjatywa oraz szkolenia są zaproszeniem do zrobienia pierwszego kroku, podjęcia działania. Dzięki podjętemu wysiłkowi i realizacji planu nabywamy nowe kompetencje.

Miarą sukcesu tego projektu jest nie tylko fakt, że na 30 miejsc w programie szkoleniowym, zgłosiło się aż 139 osób, ale przede wszystkim możliwości, które pojawiają się dla uczestników. Program gwarantuje im również wsparcie koleżanek i kolegów zaangażowanych w tę inicjatywę.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Polski Ład i podatki. Co powinieneś wiedzieć o przepisach obowiązujących od 2022 roku?

Polski Ład i podatki. Co powinieneś wiedzieć o przepisach obowiązujących od 2022 roku?

Polacy są podzieleni w kwestii opinii co do nowego systemu podatkowego. Jedni uważają, że zmiany są dobre i sprawiedliwe, inni,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Dodatkowe 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko możesz dostać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie przegap również terminu…

Czytaj więcej