Bank zmieniającego się świata

Edukacja finansowa dzieci. Od czego zacząć bycie Samodzielniakiem?

Edukacja finansowa dzieci. Od czego zacząć bycie Samodzielniakiem?

Na pytanie: kto Pana/Pani zdaniem, jest przede wszystkim odpowiedzialny za edukowanie społeczeństwa na tematy związane z ekonomią i finansami? Aż 59% ankietowanych odpowiedziało, że szkoła. 34% uznało, że rodzice, a 32% odpowiedziało, że każdy człowiek sam za to odpowiada.

Drodzy Rodzice, otóż staropolskie powiedzenie „Czym skorupka za młodu…” w przypadku edukacji finansowej jak najbardziej się sprawdza. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie ciągle popadają w długi, wiecznie mają kłopoty finansowe, nigdy nie mają oszczędności ani poduszki bezpieczeństwa na wypadek problemów ze spłatą zobowiązań?

Jest duże prawdopodobieństwo, że zwyczajnie nie potrafią zarządzać finansami. Nikt nigdy im nie powiedział jak to się robi, nie nauczył, nie wyjaśnił co to jest ekonomia, pieniądz i jak działa świat finansów. Możemy założyć, że w wielu przypadkach to właśnie brak wiedzy poniekąd był przyczyną kłopotów finansowych.

 

Rodzic – pierwszy nauczyciel ekonomii

Zdaniem ekspertów edukację finansową dzieci powinniśmy rozpocząć już w wieku przedszkolnym. Oczywiście dobierając odpowiednią treść i formę. Jednak edukacja finansowa własnego dziecka nie należy do łatwych zadań.

Dzieci, jak to leży w ich naturze lubią zadawać wiele pytań i nie każda odpowiedź je satysfakcjonuje. Dlatego rodzic musi dobrze przygotować się do pełnienia roli pierwszego nauczyciela ekonomii. Na szczęście jest wiele materiałów, które ułatwią rodzicom to zadanie – książki, gry, filmy.

Podtekst ekonomiczny znajdziemy m.in. w książce „Król Maciuś Pierwszy”, baśni Braci Grimm „Świnki trzy” czy „Filmie o pszczołach”. Zarządzania finansami można uczyć dzieci grając w „Monopoly”. Ekonomia jest nieodzownym elementem świata. Jak widać nawet w bajkach.

Bank BNP Paribas odpowiadając na potrzeby edukacyjne dzieci przygotowało dla nich specjalną stronę pt. Misja samodzielność. W „Strefie rodzica” znajdziecie szereg materiałów przydatnych w edukacji finansowej dzieci np. rady ekspertów, w tym psychologów, ekonomistów, pedagogów.

Udostępniliśmy także konkretne materiały do wykorzystania w domu podczas kreatywnych zabaw z dzieckiem – krzyżówki, kolorowanki, rebusy i gry. Na www.bnpparibas.pl/misjasamodzielnosc można także posłuchać podcastów na temat wychowania dzieci – z udziałem bankowców czy autorów książek dla dzieci. Można także wziąć udział w rodzinnych warsztatach „Samodzielniaki ogarniają budżet”.

Edukacja poprzez zabawę

Dla dzieci przygotowaliśmy gry edukacyjne, które przez zabawę wprowadzają dziecko w świat finansów. Gra „Misja samodzielność” podzielona jest na trzy misje. Pierwsza to „Pieniądze od podszewki”, druga to „Bezpieczeństwo”, a trzecia „Zarządzam budżetem”.

Podczas gry dzieci poznają podstawowe pojęcia ze świata finansów, uczą się m.in. co to jest kod Pin i jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego i gospodarowania pieniędzmi. Świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu jest także gra w „Podejmij wyzwanie”. To qiuz sprawdzający wiedzę z zakresu finansów. Na stronie znajdziecie także „Bankosłówek”, czyli słownik finansowy dla dzieci. Staraliśmy się jak najprościej wyjaśnić znaczenie często trudno brzmiących słów.

 

Pierwsze kroki w dorosłość ekonomiczną i Konto Samodzielniaka

Kiedy etap bajek i gier mamy już za sobą przychodzi czas na…kieszonkowe. Kieszonkowe to dobre narzędzie edukacji ekonomicznej. Uczy gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania, planowania wydatków, a także wartości pieniądza.

Te niewielkie kwoty, jakie dajemy naszym dzieciom w przyszłości mogą wydać się cenniejsze niż myśleliśmy. Dlaczego? Bo dzięki nim dziecko sukcesywnie zdobywa niezbędną w życiu wiedzę. Przychodzi także czas, kiedy należy skarbonkę świnkę zamienić na prawdziwe konto i pozwolić uczyć się dzieciom ekonomii w prawdziwym świecie.

W tym celu można skorzystać z oferty Banku BNP Paribas dla dzieci i młodzieży. Rodzice mają do wyboru „Konto Samodzielniaka” z kartą debetową dla nastolatków (13-18 lat) oraz „Konto karty Samodzielniaka” z kartą debetową dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat.

Konto karty Samodzielniaka

Jest to konto otwierane na rzecz przedstawiciela ustawowego dziecka w celu wydania do tego konta karty debetowej dla dziecka w wieku od 7 do 13 lat. Aby otworzyć Konto Samodzielniaka, wymagane jest, aby rodzic lub przedstawiciel ustawowy małoletniego posiadał w BNP Paribas rachunek osobisty, np. Konto Otwarte na Ciebie. Bank BNP Paribas oferuje również do tego konta „Mikrokartę Samodzielniaka” z opaską na rękę. można założyć bez wychodzenia z domu – korzystając z bankowości elektronicznej GOonline. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-karty-samodzielniaka

Co ważne dzięki usłudze „Powiadomienia SMS” rodzice mogą kontrolować każdą transakcję wykonaną przez dziecko. Informację o transakcjach są także dostępne w bankowości internetowej GOonline i w aplikacji mobilnej GOmobile. W przypadku karty dla dzieci w wieku 7-13 lat, dla bezpieczeństwa, dziecko nie może płacić kartą w internecie.

Karty mają ustawione również dziennie limity. Dla Karty Samodzielniaka i Mikrokarty Samodzielniaka wynoszą:

Konto Samodzielniaka

Jest to konto otwierane na rzecz dziecka w wieku 0-18 lat. Dziecko w wieku 0-13 lat jest zawsze reprezentowane przy zawarciu umowy o to konto przez przedstawiciela ustawowego, natomiast dziecko w wieku 13-18 lat może zawrzeć umowę samodzielnie, ale za zgodą przedstawiciela ustawowego. Co ważne w przypadku konta dla dzieci w wieku 13-18 lat, aby otworzyć konto dziecku konieczna jest również jego obecność w oddziale banku. Jest to ważny element edukacyjny.

Pierwsza wizyta w banku w roli Klienta jest niemałym przeżyciem. Dzięki uczestnictwu w zakładaniu konta, dziecko ma okazję poczuć atmosferę powagi i poprzez to wzmocnić swoją odpowiedzialność.

Własne konto i karta to już nie zabawa w „Monopoly”. Odtąd dziecko podejmuje w samodzielnie decyzję na co i ile pieniędzy wydaje. Dlatego BNP Paribas ma w swojej ofercie również „Lokatę dla Samodzielniaka”.

Więcej informacji:

https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/lokata-dla-samodzielniaka

https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-karty-samodzielniaka

 

Źródło:

Wyniki testu wiedzy finansowej przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners na zlecenie platformy edukacyjnej Kapitalni.org. https://alebank.pl/wp-content/uploads/2021/10/Wiedza-Finansowa-Polakow2021.pdf

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Nieprzemyślana decyzja o zakupie pierwszego mieszkania może w przyszłości kosztować Cię dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Jak zatem dokonać właściwego…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Podatek PIT za 2021 r. Sprawdź, co możesz odliczyć od dochodu

Podatek PIT za 2021 r. Sprawdź, co możesz odliczyć od dochodu

Zastanawiasz się, jakie ulgi podatkowe mogą wpłynąć na podatek dochodowy, który zapłacisz od pieniędzy zarobionych w ubiegłym roku? Zastanów się,…

Czytaj więcej