Bank zmieniającego się świata

Jak zapłacić za zakupy bez karty i portfela?

Jak zapłacić za zakupy bez karty i portfela?

Skończyły się czasy, w których gotówka była niezbędna do opłacenia zakupów. Co więcej, coraz rzadziej wykorzystuje się karty płatnicze, które  są wypierane  przez nowsze rozwiązania, takie jak płatności mobilne, np. Apple Pay, Google Pay, czy płatności BLIK. Dzięki nim, do opłacenia zakupów lub wypłaty gotówki z bankomatu, wystarczy odpowiednio skonfigurowany smartfon.

 

Płatności NFC, czyli zbliżeniowe transakcje telefonem dla każdego

Aktualnie jedną z najpopularniejszych metod płatności są płatności telefonem, wykorzystujące technologię NFC (Near Field Communication). NFC jest technologią komunikacji krótkiego zasięgu, wykorzystywaną przede wszystkim w urządzeniach mobilnych (smartfony, smartwatche).

Dzięki niej, użytkownik – dosłownie – może płacić za zakupy swoim telefonem/smartwatchem, poprzez zbliżenie go do terminalu płatniczego.

 

Karta w telefonie

Wykorzystywanie telefonu do płatności zbliżeniowych jest niezwykle proste i intuicyjne – tak jak płatności kartą plastikową. Należy jednak pamiętać, że:

 • płacąc Google Pay, w przypadku transakcji powyżej 50 zł, konieczne będzie wpisanie numeru PIN karty na terminalu płatniczym,
 • płacąc Apple Pay, wystarczy weryfikacja za pośrednictwem kodu, odcisku palca (Touch ID) lub rozpoznawania twarzy (Face ID). Losowo wybrane transakcje będą wymagały wpisania PIN karty.

 

Jak płacić telefonem?

Przede wszystkim płatności mobilne wymagają odpowiedniego urządzenia.

W przypadku Google Pay, powinien być to smartfon z systemem Android w wersji minimum 4.4, wyposażony w moduł NFC. W przypadku Apple Pay, telefon z iOS, powyżej modelu iPhone SE.

Kolejnym krokiem jest dodanie swojej karty debetowej lub kredytowej do aplikacji Google Pay lub Wallet – w przypadku Apple Pay.

Jak płacić telefonem

Jak włączyć płatności telefonem?

Przed rozpoczęciem płatności zbliżeniowych telefonem, należy dodać kartę do aplikacji  Apple Pay lub Google Pay (w zależności jakim telefonem się posługujemy). Do portfela Apple Pay oraz Google Pay,  możemy dodać kilka kart. Pierwsza karta dodana do naszego portfela, zostaje naszą kartą domyślną – czyli będzie zawsze używana w pierwszej kolejności do płatności.

Należy pamiętać, że w przypadku urządzeń z systemem Android trzeba:

 • włączyć moduł NFC,
 • wybudzić telefon, aby dokonać płatności,

Dla transakcji powyżej 50 zł, należy wpisać kod PIN na terminalu.

 

W przypadku Apple Pay, wystarczy dla:

 • płatności z iPhone 6/6+ oraz nowszych modeli,nacisnąć dwa razy przycisk „Początek”, a następnie użyć Touch ID do weryfikacji odcisku palca. Po pozytywnej weryfikacji, należy zbliżyć telefon do czytnika zbliżeniowego,
 • płatności z iPhone X – nacisnąć dwukrotnie boczny przycisk i spojrzeć na iPhone X w celu autentykacji. Po pozytywnej weryfikacji, należy zbliżyć telefon do czytnika zbliżeniowego.

 

Zbliżeniowe transakcje telefonem – czy to bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe telefonem mogą budzić pewne obawy. Należy jednak pamiętać, że:

 • dane Twojej karty pozostają bezpieczne, ponieważ nie są przechowywane w urządzeniu, ani nie są udostępniane sprzedawcy podczas transakcji –  wykorzystywany jest numer konta urządzenia (Apple Pay) / numer konta wirtualnego (Google Pay),
 • po każdej transakcji otrzymasz na urządzenie potwierdzenie płatności z informacją o kwocie, miejscu transakcji i jej statusie,
 • w przypadku Apple Pay – każda transakcja jest weryfikowana z wykorzystaniem biometrii (Touch ID, Face ID),
 • W przypadku Google Pay – dla transakcji powyżej 50 zł, konieczne będzie wpisanie numeru PIN karty na terminalu płatniczym.

 

Aplikacja Google Pay i Apple Pay – jak działa?

Warto jest przyjrzeć się możliwościom, jakie dają aplikacje Apple Pay lub Google Pay. Google Pay wspiera urządzenia z zainstalowanym systemem Android, a Apple Pay – urządzenia z systemem iOS (iPhone’y).

Google Pay

W pierwszej kolejności należy dodać kartę debetową lub kartę kredytową do Google Pay. W tym celu należy:

 • pobrać aplikację Google Pay ze sklepu Google Play oraz zainstalować ją w telefonie,
 • ustawić w menu płatności NFC „Dotknij i zapłać” Google Pay,
 • zeskanować kartę, następnie wpisać kod CVC2 i potwierdzić dodanie karty.
 • wybudzić telefon, w którym zarejestrowano kartę w Google Pay i zbliżyć go do terminalu płatniczego.
 • gdy transakcja zostanie zaakceptowana, w telefonie pojawi się potwierdzenie.
 • w przypadku transakcji powyżej 50 zł, konieczne będzie wpisanie numeru PIN karty na terminalu płatniczym. Potem pozostaje odebrać paragon oraz potwierdzenie transakcji. Dodatkowo wysyłane jest powiadomienie na telefon.

 

Apple Pay

Jeżeli masz iPhone’a, w pierwszej kolejności należy dodać kartę debetową lub kartę kredytową do aplikacji Wallet. W tym celu należy:

 • otworzyć aplikację Wallet w swoim iPhone’ie,
 • wybrać znak „+” w prawym górnym rogu,
 • zeskanować kartę, następnie wpisać kod CVC2 i potwierdzić dodanie karty.

 

 • jeżeli masz iPhone’a 6/6+ lub nowszy model,naciśnij dwa razy przycisk „Początek”, a następnie użyj Touch ID do weryfikacji odcisku palca. Po pozytywnej weryfikacji, należy zbliżyć telefon do czytnika zbliżeniowego,
 • jeżeli masz iPhone’a z funkcją Face ID, naciśnij dwukrotnie boczny przycisk i spójrz na iPhone’a w celu uwierzytelnienia. Po pozytywnej weryfikacji, należy zbliżyć telefon do czytnika zbliżeniowego.

Wypłata gotówki w sklepie? Alternatywa dla bankomatów

Wiedząc już, jak skonfigurować i jak włączyć płatności mobilne, warto skorzystać z możliwości wypłacania pieniędzy w punktach handlowo-usługowych. Wypłata gotówki w sklepie może być świetną okazją dla klienta do wypłaty gotówki do wysokości 500 zł, dzięki usłudze Płać kartą i wypłacaj. Płacąc za zakupy należy poinformować sprzedawcę o chęci wypłacenia  gotówki. Kwota wypłaty zostanie dodana do rachunku. Każda taka transakcja potwierdzana jest kodem PIN. Gotówkę otrzymujemy do ręki.

Warto o tym pamiętać, szczególnie w miejscach, w których użytkownik ma  ograniczony dostęp do swojego bankomatu.

 

Co to jest BLIK?

BLIK umożliwia płatności z sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłatę gotówki z bankomatu. Usługa  oparta jest  na jednorazowych kodach, które generuje aplikacja mobilna Twojego banku, udostępniająca usługę BLIK.

 

Płatność

Niezbędna jest do tego wspomniana aplikacja mobilna banku, który udostępnia płatności BLIK.

Aby wykonywać transakcje BLIK, należy najpierw wygenerować kod BLIK w aplikacji mobilnej, a następnie przepisać go do terminala płatniczego w sklepie stacjonarnym (ewentualnie wpisać go w odpowiednim polu, gdy wykonywane będą płatności internetowe) lub wpisać kod BLIK w bankomacie. Ostatnią czynnością jest potwierdzenie płatności w telefonie.

 

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Trzeba pamiętać o rozważnym korzystaniu z telefonu. Przede wszystkim – nie ryzykować zainstalowania w smartfonie złośliwego oprogramowania, które mogłoby wyłudzić nasze dane logowania do bankowości internetowej. W tym celu warto zabezpieczyć się aplikacjami antywirusowymi, które zminimalizują szansę na włamanie się do naszego konta bankowego.

Nigdy nie należy też pobierać aplikacji bankowych z nieautoryzowanego źródła, tj. innego, niż np. Google Play, czy App Store – rodzi to oczywiste ryzyko zainfekowania smartfona.

Phishing – niebezpieczne oszustwo

Należy wystrzegać się także phishingu, czyli oszustwa polegającego na podszywaniu się pod instytucje (np. bankowe). Bardzo często oszuści rozsyłają do osób prywatnych e-maile z prośbą o logowanie się do systemu bankowości internetowej. Jest to klasyczny przykład phishingu: wskazana przez oszusta strona, imituje wygląd strony oryginalnej, a w rzeczywistości służy wyłudzeniu danych.

Częstą praktyką jest też symulowanie rozmowy z konsultantem banku, której efektem – w zamierzeniu oszusta – jest podanie mu swoich danych logowania. Pamiętajmy: przedstawiciele banku NIGDY nie proszą o takie dane. Nigdy też nie wysyłają do klientów e-maili z linkiem prowadzącym do strony logowania. Należy bezwzględnie wystrzegać się takich prowokacji!

 

Brak gotówki i portfela? Wystarczy telefon!

Telefon  wystarczy,  aby płacić za zakupy. Dzięki usługom Apple Pay i Google Pay, możesz płacić wszędzie tam gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. Możliwe są także płatności przy pomocy usługi BLIK bazującej na jednorazowych kodach. Możliwości jest wiele i gwarantują komfort każdemu użytkownikowi.

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wzrost PKB w 2019 r. niższy od prognoz

Wzrost PKB w 2019 r. niższy od prognoz

03-02-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Słabszy okres niemieckiej gospodarki

Słabszy okres niemieckiej gospodarki

11-02-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej