Bank zmieniającego się świata

Mobilna autoryzacja. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać

Mobilna autoryzacja. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać

Czy pamiętasz jeszcze, że transakcje w bankowości internetowej zatwierdzało się kiedyś jednorazowymi kodami ze zdrapek? Później przyszły tokeny i hasła SMS. Jednak dopiero akceptowanie przelewów za pomocą aplikacji w smartfonie przyniosło klientom banków maksimum wygody i bezpieczeństwa.

Już ponad 15,3 mln użytkowników w Polsce korzysta z aplikacji mobilnych banków. Jest ich więc o ponad jedną piątą więcej niż ubiegłym roku (Q2.2021/Q2.2020) – wynika z raportu branżowego serwisu PR News[1].

Tak szybki wzrost liczby osób korzystających z aplikacji mobilnych sprzyja również temu, że coraz chętniej korzystają one z autoryzacji mobilnej – to obecnie najbezpieczniejszy sposób zatwierdzania przelewów.

Mobilna autoryzacja. Co to właściwie jest?

Gdy – po zalogowaniu się do swojego konta w banku za pośrednictwem komputera – zlecasz przelew, system prosi Cię o potwierdzenie, że na pewno chcesz go wykonać. W zależności od ustawień na swoim rachunku zwykle możesz to zrobić na jeden z trzech sposobów:

 • wpisać hasło SMS otrzymane z banku;
 • użyć dodatkowego urządzenia (tzw. tokena) – ta forma jest częściej spotykana w bankowości dla przedsiębiorstw;
 • zalogować się do aplikacji mobilnej banku (w smartfonie) i kliknąć w niej potwierdzenie przelewu.

Ten ostatni sposób to właśnie mobilna autoryzacja. Co zrobić, by zacząć korzystać z tej formy potwierdzania operacji bankowych? Jeżeli masz już dostęp do bankowości internetowej w swoim banku, wystarczy, że pobierzesz jego aplikację mobilną na smartfona. Następnie – jeżeli nie nastąpiło to automatycznie – powinieneś aktywować opcję mobilnej autoryzacji.

 

Co zyskujesz korzystając z mobilnej autoryzacji?

 • Większe bezpieczeństwo – by potwierdzić przelew zlecony w bankowości internetowej, musisz zalogować się do aplikacji w smartfonie za pomocą PIN-u lub np. odcisku palca. Jeżeli zachowujesz podstawowe zasady bezpieczeństwa (np. nie udostępniasz nikomu PIN-u), to już samo logowanie jest skuteczną barierą dla każdej osoby, która chciałaby ukraść pieniądze z Twojego konta.

Nawet jeżeli Twój smartfon zostanie skradziony, złodziej nie będzie w stanie zalogować się do aplikacji bankowej. Warto również pamiętać o tym, że opcja potwierdzania operacji za pomocą mobilnej autoryzacji jest możliwa tylko na jednym urządzeniu mobilnym, które połączysz ze swoim kontem. W przypadku kradzieży telefonu możesz więc bez problemu odłączyć go od możliwości autoryzowania transakcji.

 

 • Większa kontrola – po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej bank w bardzo czytelny sposób wyświetla Ci dane przelewu, który chcesz wykonać. Dzięki temu możesz jeszcze raz dokładnie sprawdzić numer konta odbiorcy i kwotę przelewu. Jeżeli okaże się, że dane są nieprawidłowe, możesz anulować zlecenie. Gdy wszystko się zgadza, pozostaje Ci potwierdzić transakcję. W ten sposób aplikacja mobilna zapewnia Ci większą kontrolę nad zleceniem. Tego komfortu nie dawały np. kody jednorazowe ze zdrapek. Łatwiej i wygodniej jest również czytać dane z ekranu aplikacji mobilnej niż w SMS-ie.

 

 • Większa wygoda – zamiast przepisywać na komputerze hasło SMS w postaci ciągu cyfr wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji mobilnej, by potwierdzić zlecaną operację. Jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, na ekranie zobaczysz komunikat, że zlecenie zostało przyjęte do realizacji.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Mobilna autoryzacja to obecnie najbezpieczniejszy i najbardziej komfortowy dla użytkowników sposób zatwierdzania operacji bankowych. Jednak żadne z rozwiązań nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które uchronią Cię przed utratą środków z konta.

Przede wszystkim:

 • nikomu nie udostępniaj danych logowania do rachunku, PIN-ów i danych osobowych, które mogłyby ułatwić złodziejowi podszywanie się pod Ciebie;
 • loguj się do bankowości internetowej i mobilnej tylko ze sprawdzonych urządzeń wyposażonych w programy antywirusowe;
 • korzystaj z bezpiecznych sieci wi-fi;
 • nie klikaj w linki otrzymane rzekomo z banku z prośbą np. o podanie danych w celu weryfikacji konta – zapamiętaj, że banki nie wysyłają tego typu próśb;
 • nie ufaj komunikatom z prośbą o przelew, podanie kodu BLIK itp. wysyłanym przez Twojego znajomego w mediach społecznościowych – bardzo prawdopodobne, że ktoś podaje się za niego. O tym i innych sposobach oszustów na kradzież środków z konta pisaliśmy już na naszym blogu. Przeczytaj TUTAJ.

 

[1] https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-uzytkownikow-bankowych-aplikacji-mobilnych-ii-kw-2021-r-460208

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zadbaj o środowisko i zyskaj! Kredyt Czyste Powietrze (RRSO 7,41%)

Zadbaj o środowisko i zyskaj! Kredyt Czyste Powietrze (RRSO 7,41%)

Pompy ciepła, nowoczesne kotły, ocieplenie budynku, instalacje fotowoltaiczne – to tylko kilka przykładów inwestycji, na które możesz pozyskać dofinansowanie z…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030. Czas na prawdziwą równość płci

Agenda 2030. Czas na prawdziwą równość płci

Kobiety przez stulecia były marginalizowane i ograniczane poprzez normy prawne i kulturowe. Wzmocnienie ich pozycji znalazło się wśród priorytetów…

Czytaj więcej