Bank zmieniającego się świata

Zadbaj o środowisko i zyskaj! Kredyt Czyste Powietrze (RRSO 7,41%)

Zadbaj o środowisko i zyskaj! Kredyt Czyste Powietrze (RRSO 7,41%)

Pompy ciepła, nowoczesne kotły, ocieplenie budynku, instalacje fotowoltaiczne – to tylko kilka przykładów inwestycji, na które możesz pozyskać dofinansowanie z rządowego programu priorytetowego Czyste Powietrze. Zacznij od złożenia wniosku o Kredyt Czyste Powietrze w BNP Paribas.

To gospodarstwa domowe, a nie przemysł, odpowiadają za większość zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Spalane w nieekologicznych piecach (tzw. kopciuchach) węgiel, drewno, jak również śmieci są odpowiedzialne za emisję szkodliwych pyłów oraz benzo(a)pirenu, jednego z najbardziej toksycznych składników smogu. W efekcie Polska jest stawiana w unijnej czołówce krajów z najgorszą jakością powietrza[1].

Jeżeli więc jesteś właścicielem bądź współwłaścicielem domu jednorodzinnego (ewentualnie masz w takim domu lokal z wydzieloną księgą wieczystą)i wciąż korzystasz z nieefektywnych metod jego ogrzewania, teraz masz bardzo dobrą okazję, by to zmienić. Nie dość, że zadbasz o środowisko oraz zdrowie swoje i sąsiadów, to jeszcze część wydatków możesz sfinansować ze środków z Kredytu Czyste Powietrze dotacją na częściową spłatę kapitału kredytu.

 

Jak to działa?

Uczestniczące w rządowym Programie Czyste Powietrze Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają do rozdysponowania 1,5 mld zł. Środki w ramach dotacji mają trafić do osób, które zdecydują się na proekologiczne inwestycje w swoich domach. Mogą przy tym wnioskować w uczestniczących w Programie bankach o kredyt, którego część kapitału będzie można spłacić z pozyskanej dotacji.

W ten sposób możesz wnioskować o kredyt wysokości nawet 100 tys. zł na okres 12 lat. Maksymalna kwota dotacji, którą możesz uzyskać, to nawet 37 tys. zł. Kwota dotacji zależy od rodzaju przedsięwzięcia i poziomu dofinansowania.

Jaką inwestycję można sfinansować Kredytem Czyste Powietrze?
Na kredyt i dofinansowanie mogą liczyć właściciele domów (również współwłaściciele lub właściciele wydzielonych w takich domach lokali z odrębną księgą wieczystą) , którzy zdecydują się na wymianę starych źródeł ciepła na nowe – ekologiczne. W grę wchodzą też wszelkie działania związane z poprawą efektywności cieplnej budynku, a więc np. prace termodernizacyjne. Na dotacje mogą też liczyć osoby, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii.

Sprawdźmy przykład: jeżeli chciałbyś sfinansować zakup nowoczesnej pompy powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, to w podstawowym wariancie dofinansowania możesz liczyć na dotację wysokości max. 13,5 tys. zł. W wariancie rozszerzonym – nawet 18 tys. zł.

Na stronie: https://lista-zum.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx oraz https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-czyste-powietrze, znajdziesz listę urządzeń i materiałów, które możesz sfinansować korzystając z Kredytu Czyste Powietrze. To duże ułatwienie przy planowaniu inwestycji. Pomaga bowiem wybrać te produkty, które będą kwalifikować się do uzyskania dotacji[2].

Zachęcamy również do dokładnego zapoznania się z tabelą opisującą max. kwoty dofinansowania w zależności od wybranych rozwiązań. Można ją znaleźć na stronie: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-czyste-powietrze. Tutaj zapoznasz się także ze szczegółami kredytu, w tym jego kosztami. Znajdziesz również kalkulator dotacji, który pozwoli Ci oszacować wysokość możliwego wsparcia.

Zła jakość powietrza ma wpływ na każdego z nas

Kredyt Czyste Powietrze to jeden ze sposobów, za pomocą których Bank BNP Paribas włącza się w działania na rzecz ratowania środowiska. Wspieramy proekologiczne cele, wśród których na jednym z pierwszych miejsc powinno być dbanie o czyste powietrze. Badania pokazują, że to właśnie zanieczyszczenie powietrza Polacy wskazują jako najważniejszy problem środowiskowy (56%) obok rosnącej ilości śmieci (44%) i zanieczyszczenia wód (37%).

Wejdź na stronę https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-czyste-powietrze i zapoznaj się ze szczegółami Kredytu Czyste Powietrze. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) obliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu dla Kredytu Czyste Powietrze na 01.03.2022 r. wynosi 7,41%.

 

[1] Wnioski na podstawie danych raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, KOBIZE i Eurobarometru: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2020/03/PIE-WP_5-2019.pdf

[2] Na jeden budynek/lokal mieszkalny może być udzielona jedna dotacja w ramach programu Czyste Powietrze w wersji obowiązującej od 14.05.2020 r.

 

Blog ma charakter informacyjny, z wyłączeniem treści wyraźnie oznaczonych jako reklamowe. Materiały prezentowane w artykułach zamieszczanych w niniejszym blogu nie mają waloru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowią pośrednictwa kredytowego, ubezpieczeniowego czy porady inwestycyjnej. Odesłania do stron Banku zawierających informacje o produktach opisywanych w artykułach mają charakter wyłącznie przykładowy i ilustracyjny. Treści prezentowane w blogach nie stanowią oferty w rozumieniu k.c. Treści poszczególnych artykułów podlegają ochronie prawnej, w szczególności wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Poradnik zawodowy. Diagnoza – część pierwsza

Poradnik zawodowy. Diagnoza – część pierwsza

Przedstawiamy Poradnik zawodowy, opracowany we współpracy ze specjalistami z Departamentu HR, BNP Paribas Bank Polska S.A. Poradnik zawodowy składa się…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Mobilna autoryzacja. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać

Mobilna autoryzacja. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać

Czy pamiętasz jeszcze, że transakcje w bankowości internetowej zatwierdzało się kiedyś jednorazowymi kodami ze zdrapek? Później przyszły tokeny i hasła…

Czytaj więcej