Bank zmieniającego się świata

Autoryzacja biometryczna – bezpieczny sposób potwierdzania transakcji

Autoryzacja biometryczna – bezpieczny sposób potwierdzania transakcji

Robisz zakupy przez internet? Chcesz zlecić przelew? Dla Twojego bezpieczeństwa, wymagane będzie zatwierdzenie Twoich działań. Wygodnym sposobem jest autoryzacja biometryczna.

Czym jest autoryzacja biometryczna?

Gdy płacisz kartą przez internet, dokonujesz operacji na swoim koncie lub składasz wniosek w serwisie transakcyjnym, bank może poprosić Cię o potwierdzenie Twojej tożsamości. W ten sposób instytucja finansowa weryfikuje, że dane działania prowadzone są przez Ciebie, a nie osobę nieuprawnioną.

Metody sprawdzania tożsamości są różne. Jedną z najpopularniejszych jest podanie kodu SMS, który przychodzi na Twój telefon. Banki oferują też możliwość korzystania z tzw. tokenów.

Do autoryzacji może też służyć mobilna aplikacja bankowa. Żeby potwierdzić, że za dane działanie faktycznie Ty odpowiadasz, otrzymujesz prośbę o zalogowanie się do aplikacji i podanie odpowiedniego kodu PIN.

Autoryzacja może odbywać się także przy pomocy danych biometrycznych. Na czym to polega? System potwierdza Twoją tożsamość na podstawie Twoich cech fizycznych.

Przykładowo, gdy zlecasz transakcję, otrzymujesz powiadomienie o konieczności akceptacji w aplikacji. Logujesz się do niej skanując odcisk palca. Alternatywą może być skanowanie twarzy, czyli metoda, którą banki wykorzystują na przykład do zakładania konta przy pomocy selfie. Gdy odcisk lub skan się zgadzają, operacja zostanie zatwierdzona.

Autoryzacja biometryczna

Nowe zasady potwierdzania transakcji

Autoryzacja biometryczna będzie zyskiwać na znaczeniu w związku z obowiązkiem stosowania silnego uwierzytelniania (ang. strong customer authentication, SCA) przy płatnościach kartą od początku 2021 roku przez wzgląd na nowe przepisy. Silne uwierzytelnianie polega na wykorzystaniu dwóch z trzech metod autoryzacyjnych.

Gdy będziesz płacić, Twoja tożsamość będzie potwierdzana przy użyciu:

  • czegoś, co fizycznie posiadasz (telefon, komputer, tablet),
  • informacji dostępnej tylko dla Ciebie (numer PIN, kod SMS, odpowiedź na pytanie pomocnicze),
  • Twoich cech fizycznych (skan twarzy, odcisk Twojego palca).

https://www.bnpparibas.pl/blog/jak-bezpiecznie-placic-karta-smartfonem-i-w-internecie

Autoryzacja biometryczna – wygoda i bezpieczeństwo

Autoryzacja transakcji jest częścią 3D Secure. Jest to bezpłatna usługa, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie operacji internetowych.

Sama autoryzacja biometryczna to rozwiązanie wygodne i pewne. Przede wszystkim przyłożenie palca do czytnika w telefonie bądź zeskanowanie twarzy trwa krótko. Dane zlecenie potwierdzisz błyskawicznie. Nie musisz przepisywać kodu SMS lub przypominać sobie PIN-u (oczywiście polecamy pamiętać kod i go nie zapisywać).

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo. Odcisk palca jest unikalny. Nie da się go odgadnąć, trudno go też skopiować. Dlatego dane biometryczne mogą być lepszym sposobem weryfikacji, szczególnie w sytuacji, w której dany użytkownik miał wcześniej zwyczaj stosować te same hasła, kody PIN czy pytania weryfikacyjne do logowania w różnych miejscach.

Autoryzacja biometryczna jest coraz powszechniej stosowana, a jej popularność może rosnąć nie tylko ze względu na regulacje unijne, ale również preferencje konsumentów. Według badań już 73 proc. Polaków uważa, że posługiwanie się biometrią jest szybsze w porównaniu do tradycyjnych metod, a dla 92 proc. jest to najbezpieczniejszy sposób weryfikacji tożsamości*.

Źródła:

62% polskich konsumentów jest gotowych korzystać podczas zakupów z uwierzytelnienia biometrycznego zamiast posługiwać się hasłem, visa.pl, 18.05.2020 [dostęp 8.01.2021], <https://www.visa.pl/o-korporacji-visa/newsroom/press-releases.3000359.html>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak znaleźć siebie w kakofonii świata?

Nowe funkcje bankowości internetowej GOonline

GOonline to nowoczesny system bankowości internetowej, dzięki któremu możesz zarządzać swoim kontem, kartami i innymi produktami finansowymi. Aktualizacja oddaje Ci…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

minimalizm ekologia

Minimalizm to sposób na znikające pieniądze, czas i planetę

Pandemia koronawirusa przypomniała, jak ważne jest odkładanie pieniędzy na trudniejszy czas i nieprzewidziane sytuacje. Zamrożenie gospodarki sprawiło, że pracownicy wielu…

Czytaj więcej