Bank zmieniającego się świata

Przelewy krajowe – rodzaje, czas realizacji oraz opłaty

Przelewy krajowe – rodzaje, czas realizacji oraz opłaty

Przelew bankowy to podstawowa metoda transferu pieniędzy. Zastanawiasz się, kiedy środki trafią na Twój rachunek lub jak szybko dotrą do odbiorcy? Sprawdź, w jakich godzinach odbywają się sesje przelewów i co warto wiedzieć o tego typu płatnościach.

Czym jest przelew bankowy?

Przelew bankowy jest operacją finansową, która polega na przeniesieniu konkretnej kwoty z jednego konta na drugie. Jest standardową metodą rozliczania bezgotówkowego. Możesz ją wykorzystać do regulowania rachunków, opłacania składek w urzędach czy uiszczania należności za zakupy.

Po wydaniu dyspozycji dotyczącej polecenia przelewu, bank jest zobowiązany pobrać pieniądze ze wskazanego rachunku i przekazać je do odbiorcy. Kwota nie może być wyższa od środków znajdujących się na koncie zleceniodawcy.

Jakie informacje musisz podać zlecając przelew? Przede wszystkim numer rachunku odbiorcy i jego nazwę. Opcją jest wpisanie adresu. Podajesz też tytuł przelewu oraz kwotę, jaka ma być pobrana z Twojego konta. W przypadku bankowości elektronicznej, data wysyłki zostanie uzupełniona automatycznie, chociaż możesz mieć możliwość jej zmiany na późniejszą.

Poza standardowym przelewem jednorazowym, możesz także skorzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty. Czym się różnią te dwie metody płatności?

W przypadku zlecenia stałego, samodzielnie określasz kwotę i termin przelewów. Jest to dobry sposób na regulowanie opłat, które mają stałą wysokość, na przykład czynszu bądź rat. W przypadku polecenia zapłaty, to wierzyciel określa (za Twoją zgodą), ile pieniędzy powinno być pobranych z Twojego konta. Tego typu przelew sprawdzi się, gdy co miesiąc musisz zapłacić inną kwotę. Może to dotyczyć na przykład rachunków za telefon czy prąd.

Jakie są rodzaje przelewów krajowych?

Przelewy krajowe są realizowane przy wykorzystaniu elektronicznego systemu rozliczeń ELIXIR. Jest on obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Przelewy krajowe ELIXIR można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich jest przelew wewnętrzny. W tym wypadku środki są transferowane pomiędzy rachunkami w tym samym banku, a sama operacja zazwyczaj zajmuje kilka minut.

Zewnętrzny przelew krajowy jest operacją, która polega na przesłaniu pieniędzy między kontami w różnych bankach. O tym, kiedy to nastąpi, decyduje godzina zaksięgowania wysyłki. W ciągu dnia roboczego realizowane są trzy tzw. sesje ELIXIR, w których trakcie dochodzi do przelewów.

Standardowe przelewy krajowe wewnętrzne i zewnętrzne najczęściej są darmowe, realizowane w ramach normalnego korzystania z konta. Za niektóre rodzaje transferów pobierane są opłaty.

Do takich należy przelew natychmiastowy ELIXIR Express. Jest realizowany z pominięciem sesji i pozwala na szybkie przesłanie pieniędzy, również między innymi bankami.

Kolejnym rodzajem przelewów krajowych jest SORBNET. Jest to system rozrachunkowy Narodowego Banku Polskiego do przesyłania dużych kwot. Wysokość opłaty za szybki przelew SORBNET zazwyczaj jest uwarunkowana tym, czy suma jest mniejsza, czy większa niż milion złotych.

Sesje przychodzące i wychodzące – kiedy pieniądze trafią na konto?

Jak wspominaliśmy, przelewy wewnętrzne oraz przelewy natychmiastowe nie są realizowane o określonych godzinach. W przypadku pozostałych transferów, możemy wyróżnić dwa rodzaje sesji ELIXIR:

  • sesje przychodzące (pory, w których pieniądze mogą trafić na Twoje konto),
  • sesje wychodzące (godziny, o których Twoje przelewy zostaną zrealizowane).

Każdego dnia roboczego, czyli z pominięciem weekendów i świąt, odbywają się trzy sesje przychodzące i wychodzące: rano, w okolicach południa i po południu. W każdym banku godziny księgowania są nieco inne, ale różnice pomiędzy instytucjami są niewielkie.

Przykładowe godziny sesji wychodzących wyglądają następująco:

  • 8:00 – pierwsza sesja wychodząca,
  • 11:45 – druga sesja wychodząca,
  • 14:15 – trzecia sesja wychodząca.

Sesje przychodzące mogą mieć miejsce o godzinach:

  • od 11:00 do 12:00 – pierwsza sesja przychodząca,
  • od 14:30 do 15:00 – druga sesja przychodząca,
  • po 17:00 – trzecia sesja przychodząca.

O której należy wysłać przelew, żeby pieniądze trafiły do odbiorcy tego samego dnia? Powinno się to zrobić przed trzecią sesją wychodzącą. Jeśli polecenie złożysz później, ale przed godz. 20, to przelew zostanie zaksięgowany w tym samym dniu, ale zrealizowany następnego dnia roboczego. Zlecenie transferu po godz. 20, a także w weekend lub święto, będzie oznaczać zaksięgowanie i wysyłkę w najbliższy dzień roboczy.

https://www.bnpparibas.pl/blog/rekordowa-inflacja-w-polsce

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zakupy na raty. Co warto wiedzieć?

Zakupy na raty. Co warto wiedzieć?

Zepsuła Ci się pralka, potrzebujesz nowego laptopa lub chcesz wyposażyć nowe mieszkanie w sprzęt? Możesz skorzystać z kredytu ratalnego. Dlaczego…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki 1 tys. – 10 tys. zł? Jakie masz możliwości?

Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki 1 tys. – 10 tys. zł? Jakie masz możliwości?

Jeśli potrzebujesz szybko zdobyć stosunkowo niewielką kwotę, do wyboru masz kilka możliwości. Jakie są możliwości jeśli potrzebujesz szybko gotówki?…

Czytaj więcej