Bank zmieniającego się świata

Polska po I turze wyborów

Polska po I turze wyborów

Komentarz tygodniowy z dnia 29 czerwca 2020 r.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Ubiegłotygodniowe zachowanie rynków kasowych możemy podzielić na dwa etapy. W poniedziałek i wtorek mieliśmy do czynienia ze wzrostami, sytuacja uległa jednak zmienia w drugiej połowie tygodnia, gdy wśród inwestorów ewidentnie wzrosła awersja do ryzyka.
  • W powyższym otoczeniu zyskiwały tzw. bezpieczne przystanie takie jak min. złoto i obligacje skarbowe. W przypadku kruszcu, notowania osiągnęły poziom bliski 1800 USD/uncja, co jest najwyższym kwotowaniem od 2012 roku.
  • Według danych z 87,2% komisji obwodowych urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów z 45,2% głosów. Na drugim miejscu uplasował się główny kandydat opozycji Rafał Trzaskowski z 28,9% głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Rynek finansowy. Polska i świat:

Komentarz:

Ubiegłotygodniowe zachowanie rynków kasowych możemy podzielić na dwa etapy. W poniedziałek i wtorek mieliśmy do czynienia ze wzrostami, sytuacja uległa jednak zmienia w drugiej połowie tygodnia, gdy wśród inwestorów ewidentnie wzrosła awersja do ryzyka. Na to wpłynęło szereg czynników wśród których można wymienić min. powrót obaw o wpływ pandemii COVID-19 na aktywność gospodarczą. Nowe, rekordowe ilości zachorowań w niektórych stanach USA stawiają pod znakiem zapytania tempo redukcji obostrzeń oraz dynamikę odbicia gospodarczego w tym kraju. W środę opublikowano również zrewidowane prognozy gospodarcze Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które uległy istotnemu pogorszeniu względem kwietniowej publikacji. MFW spodziewa się , że globalny spadek PKB w 200 roku wyniesie 4,9% przy wzroście 5,4% w roku kolejnym. Na rynek napłynęły również informacje o rozważaniu przez USA nałożenia nowych oraz rozszerzeniach obecnych ceł na produkty z Europy o łącznej wartości 3,1 mld USD. Wg doniesień, przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer chce nałożyć nowe cła na europejski eksport, taki jak oliwki, piwo, dżin, ciężarówki, równocześnie zwiększając też cła na inne produkty, takie jak samoloty, ser i jogurty. W piątek mocno traciły również walory amerykańskich banków po tym jak Fed opublikował wyniki stress testów, w których zakazał dużym pożyczkodawcom wypłaty w III kw. wyższej niż w II kw. dywidendy i dodatkowo powiązał jej wysokość ze średnim zyskiem z ostatnich czterech kwartałów. Po raz pierwszy w
historii banki będą musiały przedłożyć regulatorowi plany wypłaty dywidendy oraz nie będą mogły co najmniej do końca III kw. br. skupować akcji własnych. W rezultacie S&P500 zanotowało tygodniowy spadek o prawie 3%, a sam indeks znalazł się w okolicy ważnego wsparcia z strefy 3000 punktów.

W powyższym otoczeniu zyskiwały tzw. bezpieczne przystanie takie jak min. złoto i obligacje skarbowe. W przypadku kruszcu, notowania osiągnęły poziom bliski 1800 USD/uncja, co jest najwyższym kwotowaniem od 2012 roku. Rentowności amerykańskich 10-latek kontynuują trend spadkowy od połowy miesiąca i znajdują się obecnie w strefie 0,65% tj. czerwcowych minimów, których przebicie otworzy drogę do dalszej korekty w kierunku 0,6%.
Negatywne nastroje nie ominęły również krajowego rynku akcji. Szeroki rynek stracił prawie 2%, a najgorzej zachowywały się największe podmioty skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował ponad 2,5% straty. Sytuacji nie wspierało przede wszystkim zachowanie sektora energetycznego (-8,15%), paliwowego (-4,09%) oraz banków (-3,46%). Na tym tle, kolejny tydzień z rzędu relatywną przewagą charakteryzowało się zachowanie indeksów małych i średnich spółek. mWIG40 zanotował kosmetyczny spadek na poziomie -0,27%, a sWIG80 wzrósł o ponad 0,9%. Wysoką zmiennością charakteryzowały się w zeszłym tygodniu walory CD Projekt, którego kurs akcji był pochodną nowych informacji odnośnie terminu, jak i samej kwestii premiery gry Cyberpunk 2077. Wstępne wyniki wyborów na Prezydenta RP nie przyniosły żadnych istotnych niespodzianek, stąd kwestia ta kwestia nie miała żadnego wpływu na zachowanie się rynku kasowego w Warszawie.

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych:

Ubiegły tydzień przyniósł wyraźne wzrosty funduszy rynku surowców, które średnio zyskały 1,69%. Na drugim miejscu znalazły się fundusze akcji polskich z wynikiem 1,17%. Relatywnie dobrze radziły sobie fundusze polskich małych i średnich spółek (2,16%) na tle funduszy akcji polskich uniwersalnych (0,83%). Fundusze akcji zagranicznych znalazły się z kolei na końcu rankingu z najniższą stopą zwrotu tracąc średnio 0,23%. Za słaby wynik odpowiadają przede wszystkim fundusze akcji amerykańskich (-1,4%) oraz akcji europejskich rynków rozwiniętych (-1,13%). Z drugiej strony pozytywnie kontrybuowały fundusze akcji azjatyckich bez Japonii (0,87%).
Fundusze dłużne PLN przyniosły średnią stopę zwrotu na poziomie 0,11%. Najbardziej pozytywnie wyróżniała się grupa funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych z wynikiem 0,3%. Najsłabiej wypadł natomiast segment funduszy papierów dłużnych polskich korporacyjnych z stopą zwrotu na poziomie 0,02%.

Sytuacja makroekonomiczna. Polska i świat:

Komentarz:

Według danych z 87,2% komisji obwodowych urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów z 45,2% głosów. Na drugim miejscu uplasował się główny kandydat opozycji Rafał Trzaskowski z 28,9% głosów. Nowa twarz w polityce – Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce z 13,6% poparcia. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Ostateczne winki pierwszej tury zostaną prawdopodobnie ogłoszone dziś do końca dnia. Na uwagę zasługuje również rekordowa frekwencja która wyniosła blisko 53% (dane PKW z 87,2% komisji obwodowych).

Kontynuację poprawy koniunktury obserwujemy również w czerwcu, co obrazują wstępne dane indeksów PMI, które okazały się być znacznie lepsze od oczekiwań. Dużym zaskoczeniem okazała się Francja, która pokazała wyniki powyżej 50 punktów w przemyśle i usługach, czyli teoretycznie weszła w fazę rozwoju. Niemcy również wypadły powyżej oczekiwań – PMI dla przemysłu wzrósł do 44.6 pkt, a dla usług do 45.8 pkt. w porównaniu do 36,6 oraz 32,6 pkt. w kwietniu. Lepsze nastroje widać także w opublikowanym indeks ifo obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. W czerwcu ifo wzrósł do 86.2 z 79.7 pkt, przy oczekiwaniach na poziomie 85 pkt. W największym
stopniu poprawie uległy oczekiwania co do przyszłej sytuacji, które wzrosły do 91.4 z 80.5 pkt.

Źródło: Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak przygotować dobre opisy i zdjęcia produktów – zapraszamy na webinar

Jak przygotować dobre opisy i zdjęcia produktów – zapraszamy na webinar

W ramach cyklu Mała Firma Online, czyli  jak prowadzić mały biznes w internecie- zapraszamy na cykl webinarów e-commerce. Już pierwszego…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas i Opus B startują z akcją #rozruszajmyPolskę

Bank BNP Paribas i Opus B startują z akcją #rozruszajmyPolskę

Bank BNP Paribas wraz z zespołem Opus B, wspólnie stworzył mechanizm promocyjny, który premiuje osoby korzystające z usług m.in.: gastronomii,…

Czytaj więcej