Bank zmieniającego się świata

Sieć 5G. Plusy, minusy, fakty i mity. Czy ma wpływ na zdrowie człowieka?

5G

Sieć 5G jest dopiero w budowie, ale już wzbudza wiele kontrowersji. Sprawdź, czy informacje dotyczące nowej technologii, łącznie z pogłoską mówiącą o tym, że zagraża ona zdrowiu, są zgodne z prawdą.

Co to jest sieć 5G?

5G, to najnowsza generacja telefonii komórkowej. Ma zastąpić obecnie stosowaną technologię 4G. Sieć 5G ma pozwalać na przesyłanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę. Według szacunków ma być nawet czterdzieści razy szybsza w porównaniu z 4G*.

Nowy standard cechuje się nie tylko większą prędkością, ale również większą pojemnością. Do sieci 4G może być równocześnie podłączonych milion urządzeń na 500 kilometrów kwadratowych. W przypadku 5G wartość ta wynosi milion urządzeń, ale na 1 kilometr kwadratowy.

Nowa sieć będzie też efektywniejsza. Może utrzymywać połączenie ze sprzętem przemieszczającym się z prędkością do 500 km/h. W stosunku do 4G zmniejszy się opóźnienie: z 50 do 1 milisekundy. Czas reakcji na zdalne sterowanie urządzeniami za pośrednictwem sieci będzie więc dużo krótszy i pozwoli na większą precyzję.

Zalety technologii sieci 5G

Dane techniczne pokazują, jak dużym skokiem będzie sieć 5G w porównaniu do 4G, ale nie mówią wszystkiego o jej możliwościach. Jakie plusy ma nowa technologia?

Rzecz jasna, dzięki 5G będziesz szybciej przeglądać Internet. Poprawi się jakość transmisji na żywo czy streamingu serwisów VOD. W wielu sytuacjach 5G będzie mogło zastąpić połączenie przez Wi-Fi czy kabel. Technologia 5G nie tylko ułatwi Ci pracę czy zapewni rozrywkę lepszej jakości. Da też szerszy dostęp do Internetu w ogóle, również w regionach, w których trudno o dostęp do sieci, a co dopiero szerokopasmowego łącza.

Sieć 5G może przyczynić się do rozwoju tzw. Internetu rzeczy. Szybka i bezproblemowa łączność między urządzeniami pozwoli na łatwiejsze sterowanie funkcjami inteligentnego domu (smart home).

Może usprawnić zarządzanie na wyższym poziomie. Systemy miejskie korzystające z 5G pozwolą na lepsze sterowanie ruchem i komunikacją publiczną. Poprawie może ulec bezpieczeństwo, ponieważ służby będą szybciej otrzymywać informacje o zagrożeniach, a karetka dotrze na miejsce trasą o mniejszym obciążeniu ruchu. Wymiana informacji między pojazdami może zredukować liczbę wypadków drogowych, ponieważ stale podłączone do sieci samochody będą wymieniać się informacjami o wypadkach czy nagłych zdarzeniach, takich jak gwałtowne hamowania innych aut.

Inteligentne rolnictwo wykorzystujące sieć 5G będzie bardziej wydajne dzięki czujnikom wykrywającym stan gleby na czy zdalnie sterowanym maszynom podającym indywidualnie dobrane dawki substancji odżywczych każdej roślinie z osobna.

Sprawniejsza może być też energetyka. Systemy będą kierować energię tam, gdzie faktycznie jest to konieczne, a wykorzystanie odnawialnych źródeł będzie wydajniejsze.

Minusy technologii sieci 5G

Głównym minusem wprowadzenia technologii 5G są koszty. Tylko w Polsce budowa sieci nowej generacji pochłonie 20 miliardów złotych**. Z drugiej strony kwota ta będzie rozłożona na kilka lat, a koszty poniosą głównie operatorzy telefonii komórkowych.

Za minus można też uznać to, że sieć 5G będzie potrzebować dużej liczby stacji bazowych. Już teraz stawianie nowych wież spotyka się z oporem mieszkańców, którzy będą mieszkać w ich pobliżu. Wysuwają argumenty o szkodliwym wpływie elektrosmogu czy niszczeniu krajobrazu***.

Poza tym… na prawdziwą poprawę prędkości Internetu jeszcze poczekamy. Wprawdzie ruszają już komercyjne testy 5G w Polsce, ale pełne przejście z 4G na nową sieć zajmie kilka lat.

Mity o sieci 5G

Szkodliwość sieci 5G to jeden z głównych zarzutów wobec tej technologii. Nowa sieć ma ponoć negatywnie wpływać na zdrowie ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne.

Przeprowadzona badania nie potwierdzają tej tezy. W raporcie przygotowanym na zlecenie Narodowego Programu Zdrowia zespół naukowców z polskich uczelni zaznacza, że infrastruktura powinna być eksploatowana zgodnie z przyjętymi dla tego typu rozwiązań środkami ostrożności, ale „nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne” 5G.

Stanowisko wystosowała nawet Światowa Organizacja Zdrowia, w odpowiedzi na zarzuty, że technologia 5G zagraża życiu i przyczyniła się do wybuchu pandemii COVID-19. Epidemiolodzy są zgodni co do tego, że wirusy nie mogą się rozprzestrzeniać za pośrednictwem fal nadawanych przez sieć, a jedynie drogą kropelkową. To, że ogniska pandemii występują w okolicach nadajników, wynika stąd, że wieże stawiane są w dużych skupiskach ludzkich.

 

Źródła:

* Kinga Graczyk, 5G: sieci telekomunikacyjne nowej generacji, „Gov.pl”, 17.04.2019 [dostęp 08.05.2020], <https://www.gov.pl/web/5g/korzysci>.

** Piotr Wójcik, Czy sieć 5G w Polsce to niebezpieczeństw, „Krytykapolityczna.pl”, 13.11.2019 [dostęp 08.05.2020], <https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/wojcik-siec-5g-w-polsce-wyjasniamy/>.

*** orson_dzi, Mieszkańcy Pstrągowej nie chcą nadajnika 5G. Tylko nikt nie zamierza go budować, „Telepolis.pl”, 22.07.2019 [dostęp 08.05.2020], <https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/play-nadajnik-5g-ready-protest>.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Podpis własnoręczny, elektroniczny czy kwalifikowany? Co warto wiedzieć o podpisywaniu dokumentów online

Podpis własnoręczny, elektroniczny czy kwalifikowany? Co warto wiedzieć o podpisywaniu dokumentów online

Każdego dnia zawieramy różne umowy, często sobie tego nawet nie uświadamiając. Przykładowo, kupując jogurt i bułkę do pracy w pobliskim…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Polska wysycha i każdy może coś z tym zrobić

Polska wysycha i każdy może coś z tym zrobić

Polska krajem susz i powodzi. Jak się zaadaptować do nowych warunków? Deszczowe lata, jesienne pluchy, okresowe powodzie i podtopienia, ale…

Czytaj więcej