Bank zmieniającego się świata

Zielone obligacje – inwestycja w ochronę środowiska

Zielone obligacje – inwestycja w ochronę środowiska

Czym są zielone obligacje?

Zielone obligacje, zwane green bonds, mają jasno określony cel – służyć finansowaniu bądź refinansowaniu działań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego, tj. energią odnawialną, efektywnością energetyczną, gospodarką wodną
i ściekową czy też zarządzaniem odpadami. Prowadzącymi księgę popytu były banki BNP Paribas, Citi, Commerzbank, Societe Generale oraz PKO BP. Co ważne – emisja zielonych obligacji może zostać przeprowadzona nie tylko przez państwa, ale również przez samorządy i firmy.

Zielone obligacje – nowy instrument inwestowania

Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała zielone obligacje z sukcesem. W ramach pierwszej emisji, 12 grudnia 2016 r., wyemitowano pięcioletnie obligacje o wartości 750 mln dol., z rentownością na poziomie 0,634%. Dzięki ich ogromnej popularności można było sfinansować wydatki budżetowe na projekty w zakresie zrównoważonego rolnictwa, czystego transportu czy też odnawialnych źródeł energii. Natomiast kolejna emisja, w styczniu 2018 r., obejmowała już obligacje
o wartości 1 mld dol., na które popyt wyniósł 3,25 mld euro, a rentowność 1,153%. To ogromny sukces Ministerstwa Finansów.

Na co przeznaczono pieniądze?

Ogromny sukces sprawił, że możliwe było zainwestowanie sporych pieniędzy w ochronę środowiska. W co dokładnie? Więcej niż jedna trzecia uzyskanych środków przeznaczona została na „zrównoważone rolnictwo”, tzn. sfinansowanie krajowego udziału
w unijnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich¹. Podobną część środków przeznaczono na wieloletni rządowy program inwestycji kolejowych „czysty transport” (wsparto m.in. transport osobowy)². W zrealizowanych projektach można również znaleźć informację o budowie zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Bydgoszczy, modernizacji linii Warszawa–Gdynia czy połączenia Siedlce–Terespol. Kolejnym obszarem inwestycji była energetyka odnawialna – przeznaczono na nią prawie jedną piątą wpływów z emisji. Część wpływów została również przeznaczona na zalesianie czy działalność parków narodowych.

Zielone obligacje – sukces Polski

Nikt nie spodziewał się sukcesu odniesionego przez zielone obligacje wyemitowane przez Polskę. W największej części zielone obligacje nabyły fundusze inwestycyjne – 49 proc., banki – 22 proc. oraz instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne – 16 proc. Jeśli chodzi o kraje, które zainteresowały się naszymi obligacjami, to największe zainteresowanie wyraziły Niemcy i Austria – 27 proc., państwa Beneluksu – 17 proc. oraz Wielka Brytania i Irlandia – 16 proc³.

Warto wspomnieć, że nasze zielone obligacje zostały docenione nie tylko przez inwestorów, ale też przez instytucje takie jak Climate Bonds Initiative (CBI), która w marcu 2018 r. przydzieliła Polsce nagrodę za pierwszą rządową emisję zielonych obligacji.

Autor: THINKTANK, 26 listopada 2018 r.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/rolnictwo/-program-rozwoju-obszarow-wiejskich-2014-2020-prow-2014-2020.
[2] https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/program-utrzymaniowy-przyjety-do-2023-roku-prawie-24-mld-zl-na-kolej-85308.html.
[3] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-nagrodzona-w-Londynie-za-zielone-obligacje-7503088.html.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Dlaczego warto oszczędzać?

Dlaczego warto oszczędzać?

03-12-2018 Według badań CBOS 49 proc. Polaków posiada oszczędności. Psychologowie zajmujący się finansami podkreślają, że oszczędzanie to kwestia nawyku i…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

30-11-2018 Kryptowaluty to wirtualne środki, niezwiązane z żadną instytucją finansową i państwową. Algorytm, na którym opiera się cały…

Czytaj więcej