Bank zmieniającego się świata

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy reportaż

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy reportaż

Reportaż to jeden z trudniejszych sposobów pokazywania rzeczywistości. Z definicji obiektywny i rzetelny. Zadaniem autora reportażu jest opowiedzenie historii bez jej oceniania.

Wnioski po jego obejrzeniu wyciąga sam widz. To jedna z najbardziej wymagających gatunków sztuki filmowej tak dla twórcy reportażu jak dla jego odbiorców.

Do tegorocznego konkursu BNP Paribas Green Film Festival 2021 w kategorii najlepszy reportaż zakwalifikowało się dziesięć produkcji. Oto one:

 

„Krwawy Biznes Futerkowców”, reż. Janusz Schwertner

Norki stłoczone i przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach, zagryzane przez psy oraz zjadające siebie nawzajem. W taki sposób hodują zwierzęta liderzy polskiej branży futerkowej. W mediach zapewniają, że zwierzęta mają u nich „lepiej niż ludzie”.

 

„Moda”, reż. Nina Kuhn , Anja Utfeld

Branża modowa ma katastrofalny wpływ na środowisko. W rzeczywistości jest drugim co do wielkości trucicielem na świecie, zaraz po przemyśle naftowym. A szkoda dla środowiska rośnie wraz z rozwojem branży. Istnieją jednak rozwiązania i alternatywy pozwalające złagodzić te problemy. Pierwszym krokiem jest budowanie świadomości i chęci do zmiany.

 

„Świat wirusów”, reż. Andreas Ewels

Jaki jest związek między zniszczeniem natury a pojawieniem się wirusów? Ten film dostarcza przerażających odpowiedzi. Odkąd Corona rozprzestrzeniła się na całym świecie, istnieje wielki strach przed nową pandemią. Aby temu zapobiec, naukowcy muszą zrozumieć przyczyny. Są one często spowodowane zniszczeniem środowiska, ponieważ mniejsza bioróżnorodność w świecie zwierząt niesie ze sobą duże ryzyko rozprzestrzeniania się nowych wirusów. Naukowcy śledzą dokładne przyczyny w Ghanie, Panamie i Niemczech. Wyniki Cię zaskoczą.

 

„Ratownicy owadów”, reż. Andreas Ewels

 Owady są zagrożone wyginięciem. To wiadomo. Ale co możesz z tym zrobić? Naukowcy proponują pierwsze nietypowe rozwiązania. Film zdobył NAGRODĘ FESTIWALU FILMOWEGO na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Naukowych w Indiach – najważniejszą nagrodę dla naukowych filmów dokumentalnych w Azji.

 

„W sąsiedztwie chlewni”, reż. Kristian Sloth

Jak byś się czuł, gdyby w odległości kilkuset metrów od Twojego domu powstała ogromna fabryka świń? W tym głęboko poruszającym portrecie małych społeczności na wsi w Danii odwiedzamy rodziny, które kilkadziesiąt lat temu kupiły swoje domy w małych wioskach – kiedy duńska wieś była domem dla małych rodzinnych gospodarstw, ale które teraz znajdują się w otoczeniu dużych przemysłowych fabryk trzody chlewnej, które zrujnowały im życie. Z tych obiektów emitowanych jest ponad 200 substancji chemicznych, które powodują choroby mieszkańców. Ich domy są nie do sprzedania. Życie społeczne gminy nie istnieje z powodu nieustannego smrodu wydobywającego się z fabryk. Zbyt długo rządy krajowe ignorowały miejscową ludność walczącą o swoje zdrowie i społeczności. Nadszedł czas, aby usłyszeć ich historie.

 

Skradzione małpy”, reż. Colin Sytsma

Po precyzyjnie zaplanowanej akcji w Bangkoku dwa orangutany stają się przedmiotem handlu dzikich zwierząt. Daniel Stiles, detektyw zajmujący się nielegalnym handlem dzikich zwierząt, opracowuje nowe sposoby zwalczania tego nielegalnego handlu.

 

„Mafia śmieciowa i płonące wysypiska”, reż. Maciej Kuciel

Zorganizowane grupy przestępcze robią z Polski śmietnisko Europy. Do naszego kraju trafiają setki ton odpadów, które zalegają na nielegalnych wysypiskach. Na tym procederze przestępcy zarabiają miliony euro. Jak działa mafia śmieciowa? Na czym polega system stworzony przez neapolitańską camorrę, stosowany w całej Europie, także w Polsce. Reportaż Macieja Kuciela „Mafia śmieciowa i płonące wysypiska”.

 

„To jest nasza przyszłość”, reż. Lukas Huffman

 Nowojorscy gimnazjaliści, Yassy, ​​Zhao i Beatrice, należą do uczniów biorących udział w wyjątkowym i ważnym programie szkolnym, w którym uczą się umiejętności środowiskowych i klimatycznych o nazwie RiSC: The Resilient Schools Consortium. Chociaż edukacja klimatyczna jest wspierana przez większość rodziców, nauczycieli i uczniów w USA, większość nauczycieli o tym nie mówi. Ale na Brooklynie zmiany klimatyczne są w programie nauczania, a TO NASZA PRZYSZŁOŚĆ opowiada historię RiSC, tych dzieci i ich nowojorskich pedagogów myślących przyszłościowo.

 

„Nasze morze śmieci”, reż. Morade Azzouz

Po pierwszym lockdownie podczas pandemii koronawirusa we Francji, kiedy w morzu piętrzą się maski chirurgiczne i rękawiczki, widzowie zostają wprowadzeni w sieć ludzi goniących za marzeniami o Morzu Śródziemnym wolnym od plastikowych odpadów.

 

„A teraz my! Młode pokolenie bije na alarm”, reż. Susanne Erler

Młode pokolenie wzbrania się przed stylem życia, który niszczy nasz świat. Kryzys związany z pandemią koronawirusa ujawnił dodatkowe braki globalizowanej gospodarki. Czy kryzys niesie szansę na zmianę na lepsze? Film przedstawia nastroje młodego pokolenia i szuka pomysłów i rozwiązań a lepszy świat we Francji, w Niemczech i w Polsce. Co jest naprawdę ważne dla młodych Europejczyków i jak oceniają oni swoje szanse na przyszłość? Czego się obawiają, a z czym łączą swoje nadzieje? I kto się im przeciwstawi i ich pohamuje? Moderatorka Aline Abboud spotyka we Francji młode aktywistki, na przykład Priscillię Ludosky, współzałożycielkę ruchu żółtych kamizelek, i Assę Traoré, która angażuje się we Francji w ruch Black Lives Matter. W Polsce spotyka aktywistę, artystę i rolnika Daniela Rycharskiego, a w Niemczech, podczas strajku klimatycznego w Berlinie, Franziskę Heinisch, Hannah Lübbert i Elię Mulę z rady młodzieży fundacji Generationen Stiftung. Docierają do niej jednak także głosy przeciwników ruchu. Przede wszystkim w Polsce młodzież jest głęboko podzielona i coraz więcej młodych ludzi angażuje się w organizacjach konserwatywnych i nacjonalistycznych. Razem z naukowcami, takimi jak Lili Fuhr, Agnieszka Kwiatkowska i Louis Maurin, omawia pomysły na czas po kryzysie: w jaki sposób można jeszcze zatrzymać kryzysy egzystencjalne związane ze zmianą klimatu oraz kryzysem demokracji i sprawiedliwości społecznej? Film pokazuje młodą Europę i pewnych siebie młodych ludzi walczących o swoje miejsce w społeczeństwie.

 

Festiwal odbędzie się między 15 a 22 sierpnia w Krakowie. Program festiwalu >>> www.bnpparibas.pl/blog/bnp-paribas-green-film-festival-2021-program

 

Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online w serwisie VOD Green Festival >>> www.vod.greenfestival.pl.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

W tym roku o tytuł najlepszego filmu fabularnego powalczy aż jedenaście produkcji z dziewięciu krajów. W tym między innymi z…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Świat bez głodu? Takie są założenia ONZ na rok 2030

Świat bez głodu? Takie są założenia ONZ na rok 2030

Z problemem niedożywienia zmaga się blisko 9 proc. spośród 8 miliardów mieszkańców Ziemi. Również w Polsce głód, mimo uginających się…

Czytaj więcej