Bank zmieniającego się świata

Co Twój smartfon wie o Tobie?

Co Twój smartfon wie o Tobie?

Istnieje prawdopodobieństwo, że większość osób, które przeczytają ten tekst, zrobi to na swoim smartfonie. Potem zrobią w nim mnóstwo innych rzeczy, łącznie z płaceniem za zakupy czy robieniem zdjęć na wakacjach. A to tylko niektóre czynności, które przykładają się do gromadzenia ogromnej ilości danych. Danych o nas samych. Co się potem z nimi dzieje?

Artykuł powstał na podstawie Podcastu BNP Paribas Talks: https://open.spotify.com/episode/3FBVrrnR1odobI2OZh4XN3 >>> Odsłuchaj całość, aby dowiedzieć się więcej.

 

Te dane mogą być wykorzystywane w rozmaity sposób – zaznacza dr Maciej Kawecki dziekan WSB w Warszawie. Zbierane i analizowane informacje o użytkownikach są cenne dla firm, które chcą wykorzystać je do własnych celów, głównie sprzedażowych. Zdaniem ekspertów przenalizowanie wszystkich czynności z telefonu w połączeniu z wiedzą o zainteresowaniach, trybie życia, zdrowiu, problemach, kontaktach, daje taką wiedzę o człowieku, że nawet najbliższe osoby wiedzą mniej.

Dla przykładu: aplikacje mobilne ściągane na smartfon bardzo często wymuszają uruchomienie  geolokalizacji. To współczesny rodzaj podsłuchu. W telefonie mamy coś w rodzaju żyroskopu. Uzyskanie przez aktywację aplikacji dostępu do żyroskopu, geolokalizacji, kontaktów w telefonie, zdjęć daje pełny obraz stylu życia: czy jesteśmy aktywni czy leniwi, czy korzystamy z komunikacji miejskiej czy chodzimy pieszo, co robimy w czasie wolnym i z kim, gdzie pracujemy, ile wydajemy pieniędzy, na co i gdzie.

Z tego zbioru danych wyłania się obraz konsumenta – potencjalnego klienta, który z większym prawdopodobieństwem coś kupi po podstawieniu mu (także często na ekranie w smartfonie) reklam dopasowanych niemal precyzyjnie do tego, czego poszukuje. To cyfrowe ślady, które zostawiamy, często nieświadomie zostawiając „lajka” pod jakimś postem, czytając artykuły czy wpisując frazę do wyszukiwarki. To nie przypadek, że po zrobieniu zdjęcia smartfonem w sklepie budowalnym, lawinowo zaczynają wyświetlać się na smartfonie reklamy w takim asortymentem.

Do czego jeszcze wykorzystuje się dane ze smartfonów?

Słowo klucz – mobilny identyfikator reklamowy. Umożliwia śledzenie poruszania się smartfonów w świecie offline. Mówiąc prościej pomaga zrozumieć jakie sklepy stacjonarnie odwiedzają użytkownicy smartfonów. To z kolei wykorzystywane jest do analizy skuteczności reklam w Internecie, także tej wyświetlanej na telefonach, i wpływu na decyzje zakupowe poza siecią. Firmy, które specjalizują się w takich analizach pokazują swoim klientom, na przykład sieciom handlowym, w sposób zanimizowany gotowe modele i dane ułatwiające zarządzanie wydatkami na reklamę. Następnie użytkownik o określonych cechach otrzymuje komunikat zachęcający do zakupów.

Cyber security w smartfonie

Wiele naszego osobistego życia znajduje się telefonie. W smartfonach oprócz danych internetowych, są zarówno mikrofony jak i aparaty, zazwyczaj dwustronne, które pracują 24h. Rozmawiamy na prywatne i służbowe tematy. Szczegółowe informacje, niezwykle istotne o naszym życiu pozyskane w ten sposób dają pełną analizę.

O ile operatorzy komórkowi zobowiązani są rozlicznymi regulacjami zabraniającymi używanie danych gromadzonych w telefonie, o tyle właściciele przeróżnych aplikacji już tych obostrzeń nie mają. Często małą czcionką napisane są informacje, które „zaklikujemy” podczas instalacji aplikacji i w ten zgadzamy się na zbyt wiele. Telefon wtedy staje się bardzo niebezpieczny. Przez instalację aplikacji łatwo oddać komuś dostęp nie tylko do zdjęć, ale i do mikrofonu czy skrzynki mailowej.

Jak zabezpieczyć smartfon przed utratą danych?

Operatorzy, jak podkreśla Paweł Dobrzański z T-Mobile Polska oferują różnego rodzaju zabezpieczenia blokujące niepożądane połączenia czy rozpoczynające sesje online. Warto zwrócić uwagę na te usługi, które monitorują ruch danych ze i do smartfona. Nawet takie rozpoczęte w tle lub przypadkowo na przykład przez dziecko. Usługi operatorów zabezpieczające smartfony analizują każdą sesję, monitorują nowe zagrożenia, chronią dane klientów i samej sieci operatora. Są na bieżąco z tym, co może być zagrożeniem dla prywatności i danych.

Twoje dane są cenne – chroń je

Nie ma czegoś takiego jak darmowe aplikacje mobilne – płacimy za nie zgodą na wykorzystywanie szeregu informacji o nas samych. Czytanie zgód podczas instalacji nowej aplikacji na telefonie powinno być świadome i obowiązkowe. Czujność powinny wzbudzić zgody, które już na pierwszy rzut oka są zbyt szerokie w porównaniu do tego, do czego nam ma służyć ta aplikacja. Nie powinniśmy bezrefleksyjnie godzić się na przekazywanie danych, które mogą być wykorzystane w rozmaity sposób. Nadzór nad bezpieczeństwem urządzenia warto oddać w ręce ekspertów. Operatorom telefonii komórkowych także zależy na ochronie danych swoich klientów, dlatego, aby spać spokojnie nie warto rezygnować z dodatkowego oprogramowania ochronnego, które proponują.

 

Więcej informacji uzyskasz słuchając całego naszego podcastu: https://open.spotify.com/episode/3FBVrrnR1odobI2OZh4XN3

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

„Jedz świadomie”. To jeden z diamentowych projektów programu rozwojowego WomenUp w Banku BNP Paribas

„Jedz świadomie”. To jeden z diamentowych projektów programu rozwojowego WomenUp w Banku BNP Paribas

Materiał reklamowy Styl życia i to, co spożywamy na co dzień ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Mimo zmian, jakie…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Zachowek

Czy należy mi się zachowek?

Kwestia ustalenia prawa do zachowku oraz jego ewentualnej wysokości potrafi wzbudzić ogromne emocje. Poniżej omówiliśmy kilka kwestii dotyczących kręgu uprawnionych…

Czytaj więcej