Bank zmieniającego się świata

„Jedz świadomie”. To jeden z diamentowych projektów programu rozwojowego WomenUp w Banku BNP Paribas

„Jedz świadomie”. To jeden z diamentowych projektów programu rozwojowego WomenUp w Banku BNP Paribas

Materiał reklamowy

Styl życia i to, co spożywamy na co dzień ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Mimo zmian, jakie wymusiła na nas wszystkich pandemia, charakter obowiązków pozostał taki sam – pracę wykonujemy najczęściej w pozycji siedzącej, przed komputerem, z telefonem pod ręką, uczestnicząc w spotkaniach online, które zazwyczaj odbywają się jedno po drugim.

Praca zdalna związana z organizacją „biura w domu” oraz dodatkowy czas zaoszczędzony na codziennych dojazdach powoduje, że wielu z nas pracuje intensywniej i dłużej. Często zapominamy o systematycznej aktywności fizycznej i znacznie rzadziej przywiązujemy wystarczającą wagę do tego, co jemy.

Dla wielu z nas kryteriami wyboru posiłku stają się: jego dostępność i czas przygotowania. Mniejsze znaczenie mają wartości odżywcze. Chcemy szybko coś zjeść, zrobić sobie kawę lub herbatę i przenieść się na kolejne spotkanie w formie zdalnej.

 

Jakie są skutki szybkiego jedzenia?

Jemy więcej niż potrzebujemy, nie dostarczając przy tym organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Do najczęstszych błędów żywieniowych zaliczamy nadmiar dostarczonych kalorii, niską jakość spożywanej żywności, zbyt duży udział produktów przetworzonych w diecie, małe urozmaicenie posiłków oraz niewystarczającą podaż płynów.

W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej, w dłuższej perspektywie mogą pojawić się różne choroby. Większość chorób dietozależnych (m.in. otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, czy cukrzyca typu 2) to schorzenia, które w początkowym stadium nie dają żadnych objawów. Wspomniane dolegliwości rozwijają się latami i najczęściej są diagnozowane u pacjentów po 40. roku życia.

 

Salvador Dali stwierdził, że: „Można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”. Czy jednak tak naprawdę, wiemy, co jemy?

„Kobiety zmieniające BNP Paribas”, w ramach inicjatywy Women Up,  postanowiły stworzyć projekt dotyczący dwóch obszarów: ludzi i dobrostanu.

Wśród głównych założeń projektu znajdziemy:

  • budowę świadomości żywieniowej,
  • poprawę nawyków żywieniowych pracowników, Klientów banku i ich rodzin,
  • realny wpływ na lepsze samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Planowana jest kampania informacyjno-edukacyjna, w trakcie której zostaną poruszone następujące tematy:

  • Co dokładnie oznacza zdrowe odżywianie?
  • W jaki sposób liczone jest zapotrzebowanie energetyczne?
  • Jak należy komponować posiłki, aby były odpowiednio zbilansowane?
  • Jakie są najpopularniejsze strategie żywieniowe i w jakich jednostkach chorobowych znajdują zastosowanie?
  • Jaka jest rola diety w zapobieganiu i łagodzeniu objawów różnych chorób?
  • Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe?

 

Świadomość żywieniowa, misja, edukacja

W ramach realizowanego projektu pracownicy banku będą mogli uczestniczyć w cyklicznych webinariach. Planowane jest również opracowanie zbioru zdrowych i zbilansowanych przepisów. Projekt przyczyni się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Zaproponowane zostaną zmiany w menu kantyn pracowniczych oraz nowe – zdrowsze alternatywy w urządzeniach sprzedających przekąski (tzw. vending machines).

Szeroki zakres działań

Odbiorcami inicjatywy będą przede wszystkim pracownicy i współpracownicy Banku BNP Paribas, jak również Klienci oraz społeczność śledząca działania banku w mediach społecznościowych, blogu.

Do udziału w projekcie Klienci banku będą zachęcani działaniami związanymi z promowaniem żywności z dobrym składem np. bez sztucznych dodatków czy nadmiaru konserwantów. Chcemy również zwrócić uwagę na żywność ekologiczną, posiadającą certyfikaty bio oraz produkty z tzw. „czystą etykietą”, czyli oznaczone jako naturalne niezawierające ulepszaczy, wzmacniaczy smaku, stabilizatorów i konserwantów.

Diamentowy projekt Women Up

Projekt „Jedz świadomie”, realizowany w Women Up, będzie też uzupełnieniem działań Banku BNP Paribas, które są prowadzone w ramach programu dla pracowników „Zobacz, ile możesz zrobić, żeby było DOBRZE”. Zdrowe nawyki żywieniowe są ważnym elementem stylu życia i budowania dobrostanu każdego z nas.

 

Sprawdź także:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Trzy technologie, które zmienią zakupy w internecie

Trzy technologie, które zmienią zakupy w internecie

Technologia umożliwiła powstanie i rozwój e-commerce oraz nieustannie napędzała rozwój handlu w sieci. Obecnie trzy najważniejsze trendy kształtujące przyszłość e-commerce:…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Co Twój smartfon wie o Tobie?

Co Twój smartfon wie o Tobie?

Istnieje prawdopodobieństwo, że większość osób, które przeczytają ten tekst, zrobi to na swoim smartfonie. Potem zrobią w nim mnóstwo innych…

Czytaj więcej