Bank zmieniającego się świata

Sport to zdrowie. Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Sport dzieci

Ruch to niezbędna część zdrowego rozwoju dziecka. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca najmłodszym 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia. Niestety rodzice oraz ich pociechy często zaniedbują tę sferę życia, a zajęcia sportowe zastępuje czas spędzany przed ekranem komputera. Sprawdź, jak przekonać swoje dziecko do sportu!

 

Aktywność fizyczna w życiu dziecka – dlaczego Twoja pociecha potrzebuje ruchu?

O tym, że sport to zdrowie, wie chyba każde dziecko… Ale czy na pewno? Jak pokazują badania zlecone przez Bank BNP Paribas, tylko co czwarte polskie dziecko spędza na aktywności fizycznej rekomendowaną godzinę dziennie. Tymczasem ruch przynosi w życiu młodego człowieka wiele korzyści – i nie chodzi tu wyłącznie o wpływ aktywności fizycznej na zdrowie.

Wbrew obawom rodziców, zajęcia sportowe nie muszą konkurować z czasem poświęconym na naukę. Wręcz przeciwnie – dzieci, które regularnie się ruszają, szybciej się uczą, mają mniej kłopotów ze skupieniem się i zapamiętywaniem informacji. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę mózgu:

  • zwiększa zdolności kognitywne,
  • pobudza kreatywność,
  • sprzyja większej efektywności w uczeniu się,
  • trwale zwiększa odporność na stres,
  • działa odprężająco i poprawia nastrój.

Aktywność fizyczna ma też pozytywny wpływ na ważne umiejętności społeczne

Sporty zespołowe uczą działania w grupie, rozwiązywania konfliktów i skutecznej komunikacji – nie tylko z rówieśnikami, ale też, przez kontakt z trenerem, z osobami dorosłymi. Zabawy ruchowe w gronie kolegów i koleżanek to dla dzieci prawdziwa lekcja wytrwałości i samokontroli, a sportowe sukcesy to świetne źródło poczucia własnej wartości.

 

Chcesz zachęcić dziecko do sportu? Bądź inspiracją!

Przyzwyczajenie dziecka do ruchu już od najmłodszych lat to sposób na to, by w przyszłości stało się zdrowym i aktywnym dorosłym. Jednak w erze komputera, konsoli do gier i smartfona nie jest to najłatwiejsze zadanie. Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

  1. Bądź wzorem do naśladowania – próbując zachęcić latorośl do zdrowszego trybu życia, gdy sam spędzasz popołudnia na kanapie, raczej nie osiągniesz sukcesu. I odwrotnie – aktywni rodzice nie muszą długo przekonywać dzieci do ruchu. Wyjścia na basen, wspólne wycieczki rowerowe czy chodzenie po górach od początku są częścią ich życia.
  2. Nie narzucaj dziecku konkretnej formy aktywności fizycznej – marzy Ci się, by Twoja latorośl dzieliła z Tobą pasję do siatkówki, tenisa czy wspinaczki? Jeśli zaczniesz naciskać na konkretną dyscyplinę, jest duże ryzyko, że – zamiast złapać bakcyla – dziecko zniechęci się do sportu. Jeśli nie wiesz, jaki sport dla dziecka wybrać, pozwól mu spróbować różnych form ruchu i zdecydować samodzielnie.
  3. Nagradzaj, zamiast karać – sport powinien być zabawą i sposobem na relaks, a nie źródłem stresu. Nie używaj ćwiczeń jako kary za złe zachowanie – to droga do tego, by dziecko zaczęło kojarzyć aktywność fizyczną z czymś nieprzyjemnym.
  4. Zachęć dziecko upominkiem – sportowe gadżety motywują do ruchu nie tylko dorosłych! Modne rolki, kolorowy bidon, piłkarska koszulka z własnym nazwiskiem czy opaska na rękę – taki prezent łatwo zachęci nastolatka do wstania z kanapy i wypróbowania gadżetu w praktyce.

 

Tenis dla każdego – akcja BNP „Dzieciaki do rakiet”

Aby wspierać i promować aktywność fizyczną dzieci, bank BNP Paribas stworzył ogólnopolską akcję „Dzieciaki do rakiet”. W jej ramach organizujemy co roku konkurs dla szkół podstawowych z całego kraju. Nagrodą jest profesjonalny sprzęt do nauki tenisa ziemnego dla dzieci i szkolenia dla nauczycieli, którzy będą mogli dzięki temu uczyć tego sportu na lekcjach wychowania fizycznego.

Akcja „Dzieciaki do rakiet” to nie tylko konkurs dla szkół, to również darmowe warsztaty tenisa dla dzieci organizowane w wielu polskich miastach. W ramach wakacyjnych zajęć z profesjonalnymi trenerami chłopcy i dziewczynki mogą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji akcji „Dzieciaki do rakiet” znajdziesz na stronie internetowej akcji.

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wielkanoc 2020

Wielkanoc 2020 – ile Polacy wydadzą na najbliższe święta?

Wielkanoc kojarzy się z wiosennym, radosnym czasem – jednak przedświąteczne wydatki często nie pozwalają na beztroskę. Polacy z roku na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Najlepsze konto bankowe

Ranking kont osobistych – luty 2020

Najtańsze, najlepsze konto bankowe? Sprawdź ranking kont osobistych przygotowany przez money.pl.

Czytaj więcej