Weź udział w akcji OLX i Banku BNP Paribas! Zarejestruj się na start.olx.pl i odbierz 1000 złotych* na promowanie ogłoszeń w serwisie! Więcej

Bank zmieniającego się świata

Wielkanoc 2020 – ile Polacy wydadzą na najbliższe święta?

Wielkanoc 2020

Wielkanoc kojarzy się z wiosennym, radosnym czasem – jednak przedświąteczne wydatki często nie pozwalają na beztroskę. Polacy z roku na rok przeznaczają na przygotowanie Wielkanocy coraz większe sumy. Przeczytaj, ile wydajemy na święta!

 

Wielkanoc – ile kosztuje przygotowanie świąt?

Chociaż święta wielkanocne nie kojarzą się zwykle z tak dużymi kosztami jak Boże Narodzenie, Polacy z każdym rokiem wydają na ich organizację nieco więcej. Pokazują to sondaże z poprzednich lat. W 2019 roku przeciętny Polak chciał na ten cel przeznaczyć 563 złote. To o 43 złote więcej niż w 2018 roku i o 140 złotych więcej niż 2 lata wcześniej*.

W tym okresie zwiększyła się też liczba osób, które planowały przeznaczyć na organizację świąt wielkanocnych od 500 do nawet 800 złotych. W 2019 takie wydatki planował co piąty respondent. Coraz mniej osób deklarowało też, że ich budżet na ten cel jest mniejszy, od 100 do maksymalnie 300 złotych**.

Chociaż zwyczaj dawania prezentów na Wielkanoc jeszcze nie do końca przyjął się w naszym kraju, rodziny z dziećmi i tak muszą liczyć się z większymi wydatkami. W 2019 roku planowały przeznaczyć na święta więcej niż przeciętny Polak – średnio 615 złotych*.

 

Wielkanoc 2020 – ile wydadzą Polacy w tym roku?

Jakich wydatków na Wielkanoc mogą spodziewać się Polacy w tym roku? Niestety, organizacja świąt może tym razem kosztować nieco więcej niż zwykle. Podczas wielkanocnych zakupów odczujemy skutki rosnącej inflacji , która – zgodnie z prognozami NBP*** – wyniesie w 2020 roku 3,3 procent.

Jak zapowiadają specjaliści, różnicę zauważymy szczególnie w cenach produktów spożywczych. Warto się na to przygotować, wybierając się na przedświąteczne zakupy. Wyraźnie droższe w porównaniu z poprzednim rokiem będą napoje słodzone, wieprzowina, a także przetwory mleczne i wypieki****.

 

Wydatki na Wielkanoc – na co przeznaczamy pieniądze?

Organizacja rodzinnych świąt może okazać się dotkliwa dla portfela. Szczególnie kosztowne bywają słodycze, ciasta, wędliny i kiełbasy – zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, a nie masz czasu na ich samodzielne przygotowanie.

Wielkanocne wydatki to nie tylko produkty spożywcze i składniki potrzebne do przyrządzenia tradycyjnych dań. Na co jeszcze przeznaczamy pieniądze? Sporym obciążeniem dla świątecznego budżetu bywają artykuły dekoracyjne – od nowego obrusu i okolicznościowych serwetek, przez kolorowe wianki i stroiki, po świeże tulipany. Wielkanoc to też dla wielu osób dobra okazja, by uzupełnić garderobę o wiosenne ubrania**.

 

Wielkanoc z głową – jak nie przesadzić ze świątecznymi wydatkami?

  1. Zanim ruszysz na przedświąteczne zakupy, przygotuj listę – dzięki temu unikniesz kupienia niepotrzebnych produktów. Zaplanuj, w których sklepach znajdziesz wypisane składniki w przystępnych cenach.
  2. Postaraj się zaopatrzyć we wszystkie potrzebne produkty w ramach jednego wyjazdu na zakupy. Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i paliwo.
  3. Pomyśl, ile osób będziesz gościć, i realistycznie oszacuj ilość przyrządzanego jedzenia. Nie wyrzucaj – jeśli część potraw zostanie nienaruszona, sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można oddać osobom potrzebującym nadmiar świątecznych smakołyków.
  4. Organizacja świąt wielkanocnych to cykliczny wydatek, który możesz zaplanować z wyprzedzeniem. Załóż i odkładaj drobne sumy na ten cel przez cały rok, tak by wiosną bezstresowo cieszyć się przygotowaniami do Wielkanocy.
  5. Powstrzymaj się przed zbędnymi wydatkami na dekoracje wielkanocne. Wykonaj ozdoby ręcznie z produktów, które masz już w domu, i nie obawiaj się wykorzystać ich ponownie w przyszłym roku!

Święta wielkanocne to dla wielu osób spory wydatek – Polacy wydają na nie co roku średnio kilkaset złotych. Dodatkowo wzrost cen żywności sprawia, że przygotowanie świąt wielkanocnych jest coraz droższe. Żeby móc cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi bez obaw o finanse, warto regularnie odkładać drobne kwoty – dzięki temu Wielkanoc nie będzie tak obciążająca dla portfela.

 

* Wydatki wielkanocne 2019: Polak przeznaczy na organizację świąt średnio 563 złote, „aleBank.pl”

** Ankieta NBP: w 2020 r. inflacja na poziomie 3,3 proc., wzrost PKB o 3,4 proc., „Puls Biznesu”

*** Branża spożywcza ostrzega Polaków. „Musimy podnosić ceny. Nie mamy wyjścia”, „Business Insider”

**** Co trzeci Polak na organizację świąt wielkanocnych wyda 300-500 zł, „Wirtualne Media”

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami – skuteczne sposoby

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami – skuteczne sposoby

Niezależnie od tego, czy to Boże Narodzenie czy Wielkanoc, każde święta równają się sporym wydatkom. Warto więc odpowiednio wcześnie oszacować…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Sport dzieci

Sport to zdrowie. Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Ruch to niezbędna część zdrowego rozwoju dziecka. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca najmłodszym 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia.

Czytaj więcej