Bank zmieniającego się świata

Kwarantanna a praca – kiedy można pracować, a kiedy pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie?

Kwarantanna a praca – kiedy można pracować, a kiedy pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie?

Przebywanie w kwarantannie domowej nie musi oznaczać niezdolności do pracy. Wyjaśniamy, kiedy pracownik może wykonywać swoje obowiązki zdalnie, a kiedy przysługuje mu zwolnienie lekarskie.

 

Czym jest kwarantanna domowa?

W związku z pandemią powzięte zostały środki ostrożności, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednym ze sposobów jest poddawanie kwarantannie osób, które mogły zostać zarażone SARS-CoV-2.

Czym ona jest? To forma odizolowania osoby, która jest lub potencjalnie może być nosicielem koronawirusa. Nie musi być chora, wystarczy, że mogła mieć kontakt z osobami zakażonymi wirusem. Decyzję o poddaniu kogoś kwarantannie może podjąć Państwowy Inspektor Sanitarny, Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny lub ewentualnie lekarz.

Aż do 16 maja 2020 r. wszystkie osoby wracające z zagranicy musiały obowiązkowo udać się na kwarantannę. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami nie dotyczy to już pracowników delegowanych do pracy zagranicznej czy uczniów uczęszczających do szkół w krajach sąsiadujących z Polską.

 

Czy kwarantanna oznacza, że pracownik jest niezdolny do pracy?

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie, masz obowiązek pozostania w wyznaczonym przez inspektora miejscu izolacji przez 14 dni. Zazwyczaj jest to po prostu miejsce zamieszkania. Kwarantanna może zostać przedłużona do 21 dni.

Obowiązkowa izolacja nie w każdym przypadku oznacza niezdolność do pracy. Pracodawca może Ci wydać polecenie służbowe o podjęciu pracy zdalnej na wyznaczony okres. Żeby pracownik wykonywał swoje obowiązku, muszą być jednak spełnione odpowiednie warunki.

Przede wszystkim, jeśli masz pracować zdalnie, musi Ci na to pozwalać stan zdrowia. Ponadto nie każde zajęcie można wykonywać zdalnie. Jeśli pracujesz w fabryce lub jako kurier, trudno oczekiwać, że będziesz to robić, przebywając w domowej kwarantannie.

Co jeszcze trzeba brać pod uwagę? Miejsce kwarantanny musi spełniać odpowiednie warunki BHP. Jako pracownik musisz mieć też niezbędne narzędzia do pracy zdalnej. Często są to po prostu laptop i telefon komórkowy. Koszty pracy zdalnej ponosi pracodawca, nie może on wymagać od Ciebie np. kupna komputera.

Jak wygląda kwestia wynagrodzenia za pracę na kwarantannie? Jeśli możesz wykonywać obowiązki zdalnie, przysługuje Ci 100 proc. wynagrodzenia.

 

Kwarantanna a zwolnienie lekarskie

Jak już wspominaliśmy, wysłanie na kwarantannę dotyczy także osób, które niekoniecznie są chore. Obowiązkowa izolacja nie przekłada się automatycznie na zwolnienie lekarskie. Oczywiście, może ono zostać przyznane, jeśli wskazuje na to stan zdrowia. Co jednak w sytuacji, gdy jesteś na kwarantannie, a nie masz oznak choroby?

Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możesz ubiegać się o tzw. świadczenie chorobowe, które przysługuje w przypadku niemożności wykonywania pracy z powodu decyzji sanepidu.

Świadczenie chorobowe to swego rodzaju rekompensata finansowa za okres, w którym nie masz możliwości podjęcia obowiązków zawodowych z powodu kwarantanny. Przysługuje Ci wówczas 80 proc. wynagrodzenia na zasadach takich jak w przypadku zwolnienia chorobowego.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

ZUS

Zwolnienie z ZUS-u dla przedsiębiorców krok po kroku

Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące to jedna z ulg dla przedsiębiorców przygotowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Kto…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Upadłość konsumencka

Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

Według Ministerstwa Sprawiedliwości ponad 2 mln Polaków zmaga się z przeterminowanymi długami. Znowelizowane przepisy mają zmienić tę sytuację i pomóc…

Czytaj więcej