Bank zmieniającego się świata

Zwolnienie z ZUS-u dla przedsiębiorców krok po kroku

ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące to jedna z ulg dla przedsiębiorców przygotowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Kto i na jakich warunkach może skorzystać z tego wsparcia?

Informacje według stanu na 15 czerwca 2020 r.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na ZUS?

Ustawa o tarczy antykryzysowej była kilkukrotnie nowelizowana. Dzięki wprowadzonym poprawkom grono przedsiębiorców mogących ubiegać się o zwolnienie z płacenia składek na ZUS zostało rozszerzone. Kto obecnie może liczyć na ulgę?

Możesz wnioskować o zwolnienie ze składek, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, a Twoja firma funkcjonowała przed 1 kwietnia 2020 r. Jest jeszcze dodatkowy warunek. Na ulgę możesz liczyć, jeśli Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który składasz wniosek, był:

  • mniejszy lub równy 15 681 zł (300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r.),
  • wyższy niż 15 681 zł, ale Twój dochód nie przekroczył 7000 zł.

Z płacenia pełnych składek na ZUS są zwolnione przedsiębiorstwa zatrudniające od 1 do 9 osób. Firmy, w których pracuje od 10 do 49 osób, mogą wnioskować o obniżenie wysokości składek o 50 proc.

W przypadku obu rodzajów przedsiębiorstw muszą być spełnione warunki dotyczące prowadzenia działalności przed 1 kwietnia i potwierdzenia danej liczby pracowników w odpowiednim terminie (czyli od 1 do 9 lub od 10 do 49). Z płacenia 50 lub 100 proc. składek będą więc zwolnienie firmy, które prowadziły działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i zgłosiły wymaganą liczbę ubezpieczonych na dzień 29 lutego 2020 r.,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i zgłosiły wymaganą liczbę ubezpieczonych na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i zgłosiły wymaganą liczbę ubezpieczonych na dzień 30 kwietnia 2020 r.

Kto jeszcze może skorzystać z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej? Składek ZUS nie muszą płacić spółdzielnie socjalne działające przed 1 kwietnia 2020 r., i to bez względu na liczbę zatrudnionych, a także osoby duchowne. Zwolnieni ze składek mogą być też przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start.

 

Dlaczego warto złożyć wniosek o zwolnienie z odprowadzania składek ZUS?

Prośba o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej może przynieść Ci spore oszczędności. Zwolnienie obejmuje składki za okres marzec-maj 2020 r.

Przy uldze na start miesięczna opłata za ubezpieczenie zdrowotne to 362,34 zł, czyli w 3 miesiące zaoszczędzisz 1087,02 zł. Jeśli nie masz już praw do ulg i opłacasz składki od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia, miesięcznie musisz płacić minimum 1354,64 zł, czyli 4063,92 zł w ciągu 3 miesięcy za jedną osobę.

Złożenie wniosku jest darmowe i jeśli spełniasz wszystkie warunki, zostaniesz zwolniony z płacenia automatycznie. Pamiętaj, żeby nie płacić składek za wnioskowany okres. Po pierwsze, nie będziesz dysponował pieniędzmi, które mogą się przydać na prowadzenie działalności.

Po drugie, składki nie wrócą automatycznie na Twoje konto, jeśli poprosisz o zwolnienie z płacenia ZUS-u. Konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaconych środków. Możesz go złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub przekazać w postaci papierowej Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, osobiście bądź listownie (wniosek RZS-P).

składki ZUS dla przedsiębiorców

Jak złożyć wniosek do ZUS-u?

Żeby uzyskać wsparcie z ZUS-u, musisz wypełnić wniosek RDZ o zwolnienie ze składek ZUS. W dokumencie wskazujesz, z jakiego tytułu ubiegasz się o ulgę w sprawie opłat ubezpieczeniowych i za jakie miesiące nie chcesz płacić składek. Jeśli masz taki obowiązek, dołączasz także dokumenty rozliczeniowe.

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS możesz przekazać drogą elektroniczną:

  • przez portal PUE ZUS,
  • przez gov.pl,
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS-u – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem).

Pamiętaj, że na złożenie wniosku masz ograniczony czas. Termin mija 30 czerwca 2020 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zasiłek opiekuńczy

Opieka nad dzieckiem w czasie pandemii – kiedy należy Ci się dodatkowy zasiłek?

W czasie pandemii koronawirusa zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły. Żeby umożliwić opiekę nad dziećmi, wprowadzono specjalne przepisy. Sprawdź, kiedy należy…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Kwarantanna a praca – kiedy można pracować, a kiedy pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie?

Kwarantanna a praca – kiedy można pracować, a kiedy pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie?

Przebywanie w kwarantannie domowej nie musi oznaczać niezdolności do pracy. Wyjaśniamy, kiedy pracownik może wykonywać swoje obowiązki zdalnie, a kiedy…

Czytaj więcej