Bank zmieniającego się świata

Czy warto przenieść działalność gospodarczą za granicę?

Czy warto przenieść działalność gospodarczą za granicę?

Przyczyny przeniesienia działalności

Liczba formalności, jakie wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą potrafi znacząco się różnić w zależności od danego przedsiębiorstwa. Podobnie ma się rzecz z podatkami. Czas poświęcany na formalności powinno się rozpatrywać w kategoriach kosztu. Każdą godzinę spędzoną nad biurokracją można poświęcić albo na inną czynność wykonywaną w pracy, albo na czas wolny, który też ma dużą wartość.

Na pewno nie będzie się to wiązało z całkowitym brakiem formalności. W przypadku części przedsiębiorców może się jednak okazać, że koszt alternatywny przeniesienia prowadzonej działalności za granicę i związane z tym niedogodności okażą się znacznie niższe niż funkcjonowanie w polskich warunkach. Czas, który poświęcimy na pracę będzie łatwiejszy do rozplanowania, a na żmudne wypełnianie nałożonych przez administrację obowiązków poświęcimy kilkadziesiąt godzin zamiast ponad 300 w ciągu roku.

Trudności w przeniesieniu działalności

Pozornie przeniesienie firmy za granicę jest proste. Jako członek Unii Europejskiej mamy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju prowadzonego biznesu mogą dojść problemy związane z uzyskaniem odpowiednich koncesji, pozwoleń itd. Mogą także pojawić się problemy z ZUS-em, który potrafi żądać od nas dowodów na prowadzenie działalności za granicą, czego wykazanie nie zawsze jest proste. Warto przygotować się na to wcześniej.

Jakie korzyści na nas czekają?

Do głównych korzyści z przeniesienia należą: możliwość niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, mniej formalności czy niższy podatek, a często także wysoka kwota wolna od podatku. Polacy najczęściej przenoszą firmy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech oraz na Słowację, Cypr i Maltę.

W krajach, które są częstym kierunkiem przenoszenia przedsiębiorstw podatki mogą wydawać się wyższe. Jednak
w ostatecznym rozrachunku dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku i zróżnicowanym stawkom podatku dochodowego większość przedsiębiorców wyjdzie na plus. Dotyczy to szczególnie osób samozatrudnionych, których dochody nie są liczone w setkach tysięcy złotych.

Przykładowo, przenosząc firmę do Niemiec skorzystamy z możliwości nie płacenia składek do tamtejszego odpowiednika ZUS-u, a do kwoty około 25 tysięcy euro w ogóle nie zapłacimy podatku. Może to okazać się o wiele korzystniejsze, mimo że powyżej tej kwoty podatek będzie znacznie większy.

Trzeba przemyśleć, czy warto.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy nam się to opłaca jest oszacowanie kosztu, jaki przynosi nam zajmowanie się dotychczasowymi formalnościami (np. poprzez wyliczenie wartości godziny naszej pracy i przemnożenie jej przez liczbę godzin w roku poświęcanych na formalności) oraz wysokość podatku, a następnie zestawić tę wartość z potencjalnymi korzyściami w postaci niższych podatków czy możliwością organizacji czasu w inny sposób.

 

Autor: THINKTANK, 4 lipca 2019 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Fotowoltaika

Fotowoltaika – czym jest, na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy? (cz.1)

Panele fotowoltaiczne pozwalają korzystać z energii słonecznej. W jakim miejscu można je zainstalować? Które przepisy trzeba brać pod uwagę i…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030

Co to jest Agenda 2030 i jak zmieni świat?

Bank BNP Paribas odpowiedzialnie patrzy w przyszłość i konsekwentnie podejmuje działania mające na celu ochronę naszej planety i poprawę jakości…

Czytaj więcej