Bank zmieniającego się świata

Fotowoltaika – czym jest, na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy? (cz.1)

Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne pozwalają korzystać z energii słonecznej. W jakim miejscu można je zainstalować? Które przepisy trzeba brać pod uwagę i czy można liczyć na dotację do instalacji fotowoltaicznej?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to jedna z form OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. W największym uproszczeniu, pozwala na zmianę energii słonecznej na energię elektryczną. Z perspektywy właściciela domu, jest to dodatkowe źródło prądu. Szacunkowo inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się po ok. 7 latach*.

Na jakiej zasadzie to działa? Cała instalacja składa się z kilku elementów. Podstawowym jest moduł fotowoltaiczny, zwany popularnie panelem słonecznym. To właśnie on pobiera energię z promieniowania emitowanego przez słońce i zmienia ją w prąd stały.

Kolejnym ważnym urządzeniem jest inwerter, czyli falownik. Przekształca on prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, jaki jest w gniazdku elektrycznym. Do tego dochodzi konstrukcja nośna paneli, a także wszystkie elementy dodatkowe, czyli złącza i kable, które będą odporne na warunki atmosferyczne.

Gdzie zamontować fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne należy montować w miejscu, w którym energię słoneczną można wykorzystać jak najefektywniej. Co to oznacza w praktyce?

Moduły powinny się znaleźć w lokalizacji, która nie będzie zacieniona. Dostęp światła nie powinien być zakłócany przez cień rzucany przez drzewa lub inne budynki. Optymalnym rozwiązaniem jest montaż paneli słonecznych pod kątem 30-40 stopni, z nachyleniem w kierunku południowego wschodu lub południowego zachodu.

Moduły fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu budynku. Im bardziej jednolita jest jego konstrukcja, tym lepiej, ponieważ panele powinny być wystawione na działanie słońca możliwie równomiernie.

Alternatywą dla dachu jest montaż na gruncie, czyli np. w przydomowym ogródku. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość rozbudowania instalacji. Serwisowanie ogniw będzie też prostsze. Do wad można zaliczyć wyższe koszty montażu oraz to, że panele zajmą teren.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są moduły przeznaczone do montażu na balkonie. Z takiego rozwiązania możesz skorzystać nawet wtedy, gdy masz mieszkanie, a nie dom. Wiąże się to jednak z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów prawnych, o czym szerzej napiszemy w drugiej części artykułu.

Fotowoltaika – jak zostać prosumentem i zyskać dotację?

Własne źródło prądu oraz przyczynianie się do ochrony środowiska to jedne z podstawowych zalet montażu paneli słonecznych. Jakie są jeszcze powodu przemawiające za inwestycją?

Jako posiadacz instalacji fotowoltaicznej możesz zostać prosumentem. Co to oznacza? Będziesz równocześnie producentem, jak i konsumentem. W terminie minimum 30 dni przed uruchomieniem fotowoltaiki, złóż wniosek do swojego OSD (operatora systemu dystrybucyjnego) o przyłączenie instalacji do sieci.

Dzięki umowie z operatorem będziesz mieć możliwość „magazynowania” wytworzonych przed panele nadwyżek prądu w ogólnej sieci energetycznej i darmowego odzyskania od 70 do 80 proc. prądu w ciągu 12 miesięcy.

Jest to rozwiązanie, które pozwala obniżyć koszty związane z opłatami. Panele produkują najwięcej energii wiosną i latem, wtedy, gdy jest jasno. Wtedy powstają nadwyżki, które możesz „odebrać” z sieci zimą, gdy zużywa się więcej prądu, a słońce szybciej zachodzi.

Gdy zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną i jesteś osobą fizyczną, możesz ubiegać się o dotację w ramach programu Mój Prąd. Możesz otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację. Dotacja ta jest zwolniona z podatku PIT.

W drugiej części artykułu o fotowoltaice omówimy m.in. kwestie związane z pozwoleniem na budowę oraz zmiany, jakie zostały wprowadzone w przepisach na przełomie lat 2020 i 2021

Czytaj także>>>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Fotowoltaika – czym jest, na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy?

Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy? (cz.2)

Fotowoltaika to nowoczesny sposób na czystą energię. Dlaczego warto zdecydować się na instalację paneli słonecznych? Jakie przepisy prawne mogą być…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czy warto przenieść działalność gospodarczą za granicę?

Czy warto przenieść działalność gospodarczą za granicę?

Przyczyny przeniesienia działalności Liczba formalności, jakie wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą potrafi znacząco się różnić w zależności od danego…

Czytaj więcej