Bank zmieniającego się świata

Oblicz swój ślad węglowy

Oblicz swój ślad węglowy
Ślad węglowy jest sumą emisji gazów cieplarnianych, które są bezpośrednio lub pośrednio emitowane przez daną osobę, zwykle liczoną w ciągu roku. Statystyczny Polak średnio pozostawia ok. 10 ton śladu węglowego rocznie, z czego ok. 8 ton przypada na CO2, a pozostałe 2 tony to inne gazy cieplarniane, takie jak metan czy podtlenek azotu. Niestety dla kominów i rur wydechowych, atmosfera jest jak otwarty darmowy ściek i niesie to za sobą konsekwencje. Grozi nam katastrofa klimatyczna i aby jej uniknąć należy szybko zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Pierwszy krok

Pierwszym krokiem może być redukcja zużycia energii, gdyż jest ona dobrym przybliżeniem wyczerpywania zasobów i wpływu na środowisko. Ważne czynnikami są nie tylko względy etyczne czy podejście indywidualnego działania, który rozwiąże problem zmiany klimatu. Poniżej „twarde” powody:

  • Niższy ślad węglowy to niższe koszty życia, co ma przełożenie na mniejsze codzienne wydatki.
  • Bezmyślny konsumpcjonizm prowadzący do wymierania niezliczonych gatunków i katastrof klimatycznych, za co zapłatę poniosą następne pokolenia.
  • Ekologiczny tryb życia realnie wpływa na kierunek rozwoju gospodarki krajowej. Przykładem może być wybór transportu publicznego, który wpływa na rozwój niskoemisyjnych gałęzi przemysłu, a nie branż, które mają negatywny wpływ na środowisko. Ten sam przykład dotyczy zeroemisyjnego budownictwa, trwałych sprzętów jak również odnawialnych źródeł energii.
  • Zmiana nastawienia w najbliższym otoczeniu oznacza zmianę kulturową, która rozszerzając się wymusza zmiany w prowadzonej przez decydentów polityce. Konsumenci zaangażowani we współtworzenie i promowanie ekologicznych usług czy dóbr oczekują prawa ułatwiającego korzystanie z rozproszonych źródeł energii, a nie wspierania wielkich koncernów energetycznych. Im większa liczba ludzi będzie domagała się zmian w kierunku efektywnej energetycznie i niskowęglowej gospodarki tym przyspieszy to transformację.

Reasumując – warto działać i zrobić wszystko, co można nie tylko dlatego, że zredukuje to w zauważalny sposób zużycie paliw kopalnych w skali globalnej, ale dlatego, iż wpływa to dość znacząco na świadomość otoczenia i stymuluje zmiany kulturowe. Priorytetyzując efektywność energetyczną zamiast samochodu można kupić rower czy dom zeroenergetyczny zamiast w „typowym standardzie energetycznym”. Nie tylko wspiera to „jasną stronę mocy”, ale jest dobrym przykładem dla innym.

 

Dobrym pomysłem jest korzystanie kalkulatora emisji CO2, który pomoże w inwentaryzacji naszych emisji i wskaże co można zrobić, by je ograniczyć. Należy ustalić zagrożenia, które są największe i skupić się na ich zmniejszaniu. Warto pamiętać, by nie robić 1000 rzeczy, które mają trzeciorzędne znaczenie, ale przede wszystkim wziąć się za te, które naprawdę mogą zrobić różnicę.
Należy być świadomym, iż swojego śladu węglowego nie zniwelujemy do zera, ale warto robić wszystko, co może go jak najbardziej zminimalizować.

Oblicz → sprawdź kalkulator emisji CO2 na agronomist.pl (w wersji polskiej) lub kalkulator CO2 w wersji angielskiej.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Kupię i sprzedam postać, czyli prawdziwe pieniądze w wirtualnym świecie

Kupię i sprzedam postać, czyli prawdziwe pieniądze w wirtualnym świecie

Gry komputerowe wyszły już z cienia niszowej rozrywki i zostały branżą w pełni mainstreamową. Siłą rzeczy stały się więc biznesem,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie w podróży

W trakcie podróży możemy stać się uczestnikiem sytuacji losowej, w wyniku której będziemy potrzebowali pomocy. Przyda się wtedy odpowiednie ubezpieczenie.

Czytaj więcej