Bank zmieniającego się świata

Co to jest BLIK? Jak nim płacić?

Co to jest BLIK? Jak nim płacić?

Generujesz kod BLIK w aplikacji mobilnej banku, wpisujesz go na terminalu, zatwierdzasz płatność w telefonie, i gotowe – właśnie kupiłeś nową parę butów! Jak działa BLIK i jak płacić nim za zakupy? Oto garść wskazówek, które rozwieją wszelkie wątpliwości!

BLIK to system płatności dostępny w aplikacjach mobilnych kilkunastu banków, który na polskim rynku zadebiutował w 2015 roku i niemalże od razu znalazł szerokie grono odbiorców, którzy docenili w nim przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo transakcji. Zasada jego działania opiera się na generowanych w telefonie sześciocyfrowych kodach, które są przeznaczone do jednokrotnego użytku. Wystarczy wpisać taki kod na terminalu płatniczym, potwierdzić w aplikacji mobilnej, i to tyle – transakcja jest zrealizowana.

Z usługi, jaką jest BLIK, mogą korzystać klienci większości działających w Polsce banków, w tym również BNP Paribas.

 

Gdzie zapłacisz BLIK-iem?

Choć BLIK z pewnością wyróżnia się intuicyjną obsługą, najistotniejsze jest w nim to, że jest wielofunkcyjny. Korzystając z BLIK-a, możesz bowiem:

  • zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym,
  • wypłacić gotówkę z bankomatu.

W niektórych bankach BLIK-iem można też wykonać przelew na telefon bez podawania numeru konta odbiorcy, a nawet wystawić czek BLIK, czyli przekazać środki zabezpieczone jednorazowym hasłem..

O czym powinieneś pamiętać?

Płacenie telefonem zyskuje na popularności, jednak wciąż pojawiają się pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Jak to wygląda w przypadku płatności BLIK?

  • Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do każdej transakcji jest generowany jednorazowy kod BLIK. Co ważne, pozostaje ważny jedynie przez 2 minuty, zatem szanse na jego przechwycenie i użycie przez niepowołaną osobę są niewielkie.
  • Jeśli kwota transakcji wykonywanej BLIK-iem przekracza 50 zł, musisz ją dodatkowo potwierdzić kodem PIN w aplikacji – a to kolejne zabezpieczenie Twoich pieniędzy.
  • W BLIK-u możesz również ustawić maksymalny limit transakcji na dzień – podobnie jak w przypadku kart płatniczych. Dzięki temu ograniczysz ewentualne straty w sytuacji, gdy ktoś przejmie nad nim kontrolę.
  • Do każdej transakcji wykonanej za pośrednictwem BLIK-a – zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym czy w bankomacie – otrzymasz potwierdzenie z terminala (o ile wybierzesz taką opcję).

Uwaga!

Ostatnio coraz częściej słyszy się o kradzieżach dokonywanych przy użyciu systemu BLIK. Jak to wygląda? Np. ktoś ze znajomych prosi Cię w aplikacji Messenger o szybką pożyczkę na małą kwotę i wysłanie pieniędzy BLIK-iem. Później okazuje się jednak, że to sprawka hakera, który podszył się pod kogoś z Twojej listy znajomych. Pamiętaj, żeby nie udostępniać nikomu swojego kodu BLIK, o ile nie jesteś w stu procentach pewny, że wiesz z kim rozmawiasz.

Jak wygląda w praktyce proces płacenia BLIK-iem i wypłacania nim pieniędzy z bankomatu? Przyjrzyj się naszej infografice i sprawdź, jakie to proste!

Blika jak działa

POPRZEDNI ARTYKUŁ

FED obniża stopy procentowe

FED obniża stopy procentowe

09-03-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Korzystaj z Banku bez wychodzenia z domu i #zostanwdomu [PORADY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA]

Korzystaj z Banku bez wychodzenia z domu i #zostanwdomu [PORADY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA]

Informacja Banku BNP Paribas w związku z koronawirusem…

Czytaj więcej