W związku z licznymi sygnałami, ostrzegamy przed próbami wyłudzeń, kierowanymi do naszych Klientów poprzez wiadomości SMS >>> Dowiedz się wiecej

Bank zmieniającego się świata

Jak inwestować pieniądze – poradnik cz. 1

Jak inwestować pieniądze - poradnik

Jeżeli posiadasz wolne środki pieniężne, możesz rozważyć ich zainwestowanie. Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, zapoznaj się z podstawowymi informacjami.

Ryzyko

Wszyscy znamy powiedzenie: „Pieniądz rodzi pieniądz”. Brzmi to rzeczywiście świetnie, ale nie zapominajmy, że jest to jedynie powiedzenie, a nie gotowa recepta na sukces inwestorski.

Inwestowanie wiąże się z podjęciem ryzyka. To umiejętność, którą możesz zdobyć przede wszystkim w praktyce. Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem pamiętaj, że możesz zarówno zyskać jaki i stracić (ewentualnie nie zarobić nic). Szczególnie w początkowej fazie inwestowania, gdy zdobywasz doświadczenie, ryzyko straty jest naturalnie wyższe.

Powyższe ryzyko możesz ograniczyć, przede wszystkim poprzez konsekwentne zdobywanie wiedzy. Przed rozpoczęciem inwestowania powinieneś zebrać jak najwięcej informacji na temat inwestycji lub produktu, który Cię interesuje. Jeżeli chodzi o ofertę edukacyjną to dostępne są publikacje książkowe, wiele informacji znajdziesz również w Internecie, m.in. na stronie Banku BNP Paribas. Inwestowanie wymaga również regularnego monitorowania raportów giełdowych, które publikują spółki. Jeżeli planujesz inwestować samodzielnie, dobrym pomysłem jest konsultacja wątpliwości
z doświadczonym inwestorem lub specjalistą.

Możemy inwestować wspólnie. Bank BNP Paribas zatrudnia wykwalifikowanych maklerów, którzy chętnie udzielą porad inwestycyjnych oraz pomogą Ci skomponować optymalny, zróżnicowany portfel produktów inwestycyjnych. Jeżeli zdecydujesz  się skorzystać ze wsparcia ekspertów naszego Banku dodatkowo otrzymasz rekomendację w formie comiesięcznego raportu z komentarzem rynkowym oraz portfel modelowy złożony m.in. z akcji, obligacji czy funduszy inwestycyjnych.

Bank BNP Paribas może również  inwestować w Twoim imieniu. W tym modelu współpracy czynności związane z analizą, wyborem produktów inwestycyjnych czy bieżącą oceną Twojego portfela będą wykonywane przez ekspertów Banku BNP Paribas. Korzystając z tego modelu, jako Inwestor otrzymasz wsparcie w postaci zarządzania portfelem instrumentów inwestycyjnych przez ekspertów naszego Banku (usługa ta dotyczy wyłącznie Klientów Wealth Management). Dodatkowo otrzymasz zindywidualizowaną ofertę funduszy inwestycyjnych oraz dostęp do funduszy oraz rynków zagranicznych. W tym modelu zapewniamy indywidualny kontakt ekspertów z Biura Maklerskiego Banku PNP Paribas.

Oszczędności

Pieniądze, które chcesz przeznaczyć na inwestowanie powinny być oszczędnościami, których nie potrzebujesz na bieżące wydatki. Jeżeli decydujesz się inwestować indywidualnie, kwota jaką przeznaczysz na inwestowanie nie powinna być wysoka na początku Twojej drogi inwestorskiej. Równolegle zadbaj o to, żeby posiadać również inne oszczędności, z których będziesz mógł korzystać np. w wypadku utraty pracy lub potrzeby zakupu nowego samochodu czy wyjazdu na wakacje.

Warto rozważyć zainwestowanie pieniędzy nie w jeden, a w różne produkty inwestycyjne, żeby rozłożyć ewentualne ryzyka.

Cierpliwość

Inwestowanie wymaga cierpliwości. To proces, który może przynieść oczekiwane zyski szczególnie w przypadku inwestycji długoterminowych. Z powyższego względu Inwestor powinien być wyważony, analityczny oraz spokojnie podejmować decyzje inwestycyjne. Czasy w których żyjemy charakteryzuje duży pośpiech i chęć szybkiego efektu. Z tego właśnie powodu cierpliwość przy inwestowaniu jest szczególnie pożądaną cechą.

Pierwszy krok

Od czego zacząć? Jako Inwestor powinieneś posiadać specjalny rachunek bankowy tzw. rachunek maklerski. Jest on niezbędny do przechowywania, zakupu oraz sprzedaży instrumentów finansowych. Rachunek maklerski możesz  założyć w Biurze Maklerskim Banku BNP Paribas osobiście lub on-line. Przed założeniem rachunku maklerskiego każdy Klient przechodzi tzw. test MIFID, który jest elementem wzmocnionej ochrony Klientów. Test MIFID ma na celu zakwalifikowanie Cię do odpowiedniej kategorii Inwestorów, która powinna odpowiadać Twoim potrzebom, doświadczeniu oraz Twojemu poziomowi  akceptacji ryzyka.

Sprawdź >>> OFERTA BIURA MAKLERSKIEGO BANKU BNP PARIBAS

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Spirala zadłużenia to potoczne określenie na sytuację, w której zaciągasz kolejne pożyczki, żeby spłacić poprzednie kredyty. Zachowanie płynności finansowej jest pozorne. Dlaczego?

Zadłużenie finansowe – jak wyjść z długów? Kiedy zacząć działać?

Zadłużenie może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoją sytuację finansową, stać się problemem na lata. Długi będą też obciążeniem psychicznym. Co…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Zarządzanie firmą online. Sprawdź, jak bank może Ci w tym pomóc

Zarządzanie firmą online. Sprawdź, jak bank może Ci w tym pomóc

Wnioski do urzędów (np. o wsparcie z tarczy antykryzysowej), wyspecjalizowane rodzaje kont, a nawet obsługa księgowa – w ofertach online…

Czytaj więcej