Bank zmieniającego się świata

Ostatni „Twój Weekend” doceniony przez polską branżę

Ostatni „Twój Weekend” doceniony przez polską branżę

„Twój Weekend” – ostatni numer w historii pisma

Seksizm dotyka miliony kobiet w Polsce – ten mocny przekaz niesie kampania „Ostatni Twój Weekend”, która została nagrodzona trzema statuetkami MIXX Awards 2019. W grudniu 2018 roku popularne polskie pismo erotyczne zostało wykupione i – po 27 latach – symbolicznie zamknięte. Na łamach ostatniego, wyjątkowego wydania „Twojego Weekendu” kobiety odzyskały głos. Bank BNP Paribas był partnerem kampanii.

„Ostatni Twój Weekend” doceniony w Polsce i na świecie

Akcja „Ostatni Twój Weekend” to wynik współpracy portalu „Gazeta.pl”, banku BNP Paribas, Mastercard, fundacji Sukces pisany Szminką, agencji Wavemaker i VMLY&R Poland. Niezwykła kampania promująca równość płci spotkała się z dużym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Kampania została wyróżniona w konkursie MIXX Awards 2019 organizowanym przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska*. Projekt wspierany przez Bank BNP Paribas otrzymał trzy statuetki: brązową w kategorii „Brand Awareness And Positioning”, srebrną w kategorii „Content Marketing” i srebrną w kategorii „Offline Digitizing”.

Warszawska agencja reklamowa VMLY&R, odpowiedzialna za realizację projektu, otrzymała szereg nagród podczas tegorocznego festiwalu Cannes Lions 2019: Grand Prix w kategorii „Glass oraz Titanium Lion”, a także trzy Brązowe Lwy w kategoriach „Print&Publishing”, „Media” i „Brand Experience&Activation”**.

Projekt otrzymał również pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Print Innovation Awards 2019, przyznawanej najbardziej innowacyjnym gazetom i czasopismom na świecie. Twórcy „Ostatniego Twojego Weekendu” otrzymali złotą statuetkę w kategorii „Redesigned Products”***.

Symboliczny koniec magazynu „Twój Weekend”

„Twój Weekend” był jednym z najstarszych magazynów erotycznych na polskim rynku. Gdy pod koniec 2018 roku okazało się, że po 27 latach działalności pismo zostało wystawione na sprzedaż, „Gazeta.pl” wraz z partnerami postanowili je wykupić. Wszystko tylko po to, by od razu je zamknąć – symbolicznie sprzeciwiając się uprzedmiotawianiu kobiet.

Filarem tej kampanii społecznej stało się przygotowane przez „Gazeta.pl” ostatnie wydanie magazynu „Twój Weekend” – a zarazem pierwsze, w którym kobiety mogły mówić własnym głosem, opowiedzieć swoje historie i fantazje, a przede wszystkim zadecydować o kształcie pisma. Na okładce przed obiektywem utalentowanej fotografki Weroniki Ławniczak zgodziły się wystąpić: Ewa Kasprzyk, Joanna Jędrzejczyk i Orina Krajewska.

 

„Ostatni Twój Weekend” – 48 stron bez seksizmu

Rezultatem tego odważnego projektu było „48 stron bez seksizmu”. Redakcja zdecydowała się zachować oryginalne sekcje i nagłówki z „Twojego Weekendu”, zapełniając je treścią promującą równościowe, feministyczne podejście.

Wydanie trafiło do kiosków i saloników prasowych symbolicznie – 8 marca 2019 roku. Zyski z jego sprzedaży zostały przeznaczone na wsparcie edukacji równościowej w szkołach.

 

 

 

 

W ostatnim numerze „Twojego Weekendu”**** znalazły się:

  • poradnik, jak nie przekraczać granic w codziennym życiu,
  • słowniczek pojęć związanych z równouprawnieniem płci,
  • dossier – sesja zdjęciowa z bohaterkami numeru Ewą Kasprzyk, Oriną Krajewską, Joanną Jędrzejczyk, Betty Q i Karoliną Czarnecką,
  • fotoreportaż „Jej Weekend”,
  • felietony Rikhi Sharmy Rani, Miłosza Brzezińskiego, Rafała Madajczaka i Marii Rotkiel,
  • rozmowa syna z ojcem „Jak rozmawiają o seksie i kobietach Rafał i Tymek Bryndal”,
  • „Żeńskie formy filmu” i „Śmieszne babki” – materiały o kobietach w męskim świecie,
  • przegląd książek, filmów i seriali – co warto obejrzeć i przeczytać w kontekście równouprawnienia,
  • fotostory Zuzy Krajewskiej, komiks Kasi Babis i dwustronny plakat „Wyrwij sobie”.

 

* Zwycięzcy MIXX Awards 2019, „MIXX-AWARDS.pl”, [dostęp: 13.12.2019], <https://mixx-awards.pl/zwyciezcy-2019/>.

** Julia Gugniewicz, #OdKulis: Kampania „Ostatni Twój Weekend”, „NOWYMARKIETING.PL, 27.06.2019  [dostęp: 13.12.2019], <https://nowymarketing.pl/a/22464,odkulis-kampania-ostatni-twoj-weekend>.

*** Akcja „Ostatni Twój Weekend” z międzynarodową nagrodą Print Innovation, „WIRTUALNEMEDIA.pl”, 26.09.2019 [dostęp: 13.12.2019], <https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/akcja-ostatni-twoj-weekend-z-miedzynarodowa-nagroda-print-innovation>.

**** Twój Weekend – e-wydanie – Ostatni numer w historii, „NEXTTO.pl”, [dostęp: 13.12.2019], https://www.nexto.pl/e-prasa/twoj_weekend_p1103710.xml?reviewForm.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Lista ostrzeżeń publicznych KNF – na te firmy musisz uważać!

Lista ostrzeżeń publicznych KNF to spis podmiotów, które są podejrzane o nieuczciwe praktyki.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wzrost inflacji w Polsce

Wzrost inflacji w Polsce

20-01-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej