Bank zmieniającego się świata

Lista ostrzeżeń publicznych KNF – na te firmy musisz uważać!

Lista ostrzeżeń publicznych KNF

W czerwcu 2019 r. po raz pierwszy w historii comiesięcznych badań koniunktury konsumenckiej GUS-u większość Polaków zadeklarowała, że regularnie oszczędza*. Uzyskane w ten sposób środki warto pomnażać i w tym kontekście ciekawe dane pokazuje badanie UOKiK**. Wynika z niego, że Polacy chętnie inwestują w nieruchomości, w tym w apart- i condohotele, przed czym ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. KNF ostrzega także przed inwestowaniem w kryptowaluty oraz innym ryzykownymi praktykami, publikując listy ostrzeżeń publicznych i tworząc edukacyjne kampanie społeczne, jak ta: „A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?”:

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z inwestowaniem w kryptowaluty oraz na rynku Forex, a także uwrażliwienie na fakt, że na rynku finansowym nie można wierzyć podmiotom oraz osobom oferującym „szybki, pewny i wysoki zysk” – ostrzega KNF w komunikacie kampanii: „A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?”***.

 

Kto trafia na listę ostrzeżeń publicznych KNF?

Lista ostrzeżeń publicznych KNF to spis podmiotów, które są podejrzane o nieuczciwe praktyki. Firmy trafiają na nią poprzez:

 • zgłoszenie policji, prokuratury, CBA oraz ich zagranicznych odpowiedników,
 • skargi osób prywatnych,
 • UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów),
 • urzędy skarbowe,
 • zgłoszenie banków i innych firm, które prowadzą legalną działalność,
 • doniesienia prasowe od dziennikarzy,
 • dane z samego KNF: urzędnicy przeglądają reklamy czy prasę w poszukiwaniu nieuczciwych praktyk lub doniesień.

Komisja Nadzoru Finansowego kontroluje banki i fundusze. Te działające legalnie rzadko są wpisywane na listę. Najczęściej trafiają tam podmioty i firmy, które pożyczają lub lokują pieniądze, działając poza systemem bankowym.

Uwaga!

Samo umieszczenie w spisie nie zatrzymuje działalności firmy. Dlatego to na kliencie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera nazwę sprawdzanej firmy oraz wyciągnięcia na tej podstawie odpowiednich wniosków. Zaglądaj więc tam zawsze, zanim podpiszesz umowę.

Jak sprawdzić, czy firma jest na liście KNF i co to znaczy?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy firma jest na liście, wystarczy odwiedzić stronę KNF. Zauważysz tam rubrykę o nazwie „Lista ostrzeżeń publicznych KNF”, gdzie znajdziesz zestawienie podmiotów, co do których zostały zgłoszone wątpliwości. KNF udostępnia także na swojej stronie możliwość skorzystanie z aplikacji KNF Alert, z tymi samym danymi do wglądu.

Zdarza się, że lista ostrzeżeń KNF zawiera nazwę firmy, pomimo tego, że w wyniku postępowania została oczyszczona z zarzutów. Dzieje się tak dlatego, że KNF usuwa informację ze spisu dopiero po 10 latach. Wcześniej może się to zdarzyć tylko na wniosek zainteresowanego, dlatego niektórych podmiotów już nie ma na liście, a inne są tam z dopiskiem o umorzeniu. Jeśli zapadł wyrok lub sprawa jest w toku, zostanie to zaznaczone w rubryce.

Czego dowiesz się o firmie z listy ostrzeżeń publicznych KNF?

Lista ostrzeżeń KNF zawiera informację o tym, czy firma jest zarejestrowana w Polsce. Jeśli tak, zobaczysz tam numer KRS. Mając go, w internecie łatwo sprawdzisz informacje, takie jak:

 • kiedy firma została założona,
 • kto ją reprezentuje,
 • jaki jest jej adres,
 • jaka jest oficjalnie prowadzona działalność.

Czasem już pobieżna analiza tych danych sprawia, że pojawiają się znaki zapytania.

Może się też okazać, że przedsiębiorstwo nie ma numeru KRS, ponieważ działa za granicą. Rejestracja w raju podatkowym (Bahamy, Wyspy Dziewicze, Panama itp.) w połączeniu z małą ilością sprawdzonych danych o firmie mogą być sygnałem, że w razie problemów trudno będzie odzyskać pieniądze. Z listy dowiesz się także, jakiego rodzaju zawiadomienie zostało złożone w związku z daną firmą.

Jeśli nie chcesz spędzać czasu na wertowaniu takich dokumentów, lepiej korzystać z usług firm, których nie ma na liście ostrzeżeń KNF.

Obszerny spis podmiotów z branży finansowej także znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Warto zaglądać tam zawsze przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w danej instytucji.

 

>>>Lista ostrzeżeń publicznych KNF

 

 

*GUS, [https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura/koniunktura/koniunktura-konsumencka-czerwiec-2019-roku,1,76.html]

** Badanie społeczne na zlecenie UOKiK, Kantar Public, 2018 [https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15799]

*** „KNF: Kampania społeczna KNF A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?”, [http://centrumprasowe.pap.pl/cp/en/news/info/121385,36,knf-kampania-spoleczna-knf-a-ty-kim-bedziesz-kiedy-banka-peknie-(komunikat), [10.12.2019]

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Napięcia na linii Waszyngton – Teheran bez wpływu na rynek akcji

Napięcia na linii Waszyngton – Teheran bez wpływu na rynek akcji

13-01-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Ostatni “Twój Weekend” doceniony przez polską branżę

Ostatni “Twój Weekend” doceniony przez polską branżę

“Twój Weekend” – ostatni numer w historii pisma Seksizm dotyka miliony kobiet w Polsce – ten mocny przekaz niesie kampania…

Czytaj więcej