Bank zmieniającego się świata

Od teraz zakupy na kredyt z BNP Paribas zrobisz jeszcze sprawniej

Od teraz zakupy na kredyt z BNP Paribas zrobisz jeszcze sprawniej

Bank BNP Paribas jako pierwszy wykorzysta usługę AIS (Account Information Service) w ramach otwartej bankowości, aby usprawnić wnioskowanie o kredyt na sfinansowanie zakupów w sklepach internetowych współpracujących z bankiem. Z rozwiązania będą mogli skorzystać dotychczasowi i nowi Klienci banku.

Od teraz informacje o historii transakcji Klienta, przekazane dzięki usłudze AIS, nie tylko posłużą do potwierdzania tożsamości Klienta (KYC), ale także do dostarczenia informacji o wysokości i źródle dochodów. Dzięki temu Klienci indywidualni mogą liczyć na szybszy i prostszy sposób wnioskowania o kredyt ratalny w sklepach internetowych. Usługa dostępu do informacji o rachunku Klienta (AIS) skraca także czas wypełniania wniosku i zmniejsza liczbę wymaganych dokumentów.

– Bazując na pozytywnych doświadczeniach Klientów i banku, zebranych w procesie identyfikacji tożsamości wprowadzonym w sierpniu 2020 r., wprowadzamy kolejne udogodnienie w procesie kredytowym w czasie zakupów internetowych. Dzięki możliwościom otwartej bankowości  otrzymujemy  dane przekazane przez Klienta ze wskazanego przez niego rachunku bankowego, już nie tylko po to, aby potwierdzić jego tożsamość. Automatycznie wypełniają się pola wniosku dotyczące danych osobowych Klienta docelowo, także dane w sekcji o dochodach. Nie będzie też potrzeby potwierdzania tych informacji dodatkowymi dokumentami lub poprzez przelew 1 zł. Dzięki temu procedura staje się szybsza, wygodniejsza i ogranicza ryzyko popełnienia przez Klienta błędów – tłumaczy Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Departamentu Nowych Modeli Biznesowych i Innowacji PF w Banku BNP Paribas.

Podczas zakupów internetowych w sklepach, które oferują kredyt Banku BNP Paribas, Klient ma do wyboru dwie opcje. Może złożyć wniosek tradycyjnie albo skorzystać ze ścieżki otwartej bankowości (AIS). W takim wypadku, zostaje przekierowany na stronę swojego banku, gdzie po zalogowaniu do bankowości elektronicznej wskazuje konto, z którego w czasie rzeczywistym zostanie przesłany raport AIS.

Pola wniosku kredytowego zostają automatycznie wypełnione pozyskanymi danymi. Uzupełnione zostają imię, nazwisko, a docelowo także adres oraz informacje o dochodach Klienta, które wyliczane będą na podstawie analizy wpływów na jego konto. Dane nie muszą być już potwierdzane zaświadczeniem o zarobkach. Atutem tego rozwiązania jest nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo. Usługa dostępu do informacji o rachunku Klienta (AIS) umożliwia pozyskanie danych z wiarygodnego źródła, a automatyczne wypełnienie formularza zmniejsza ryzyko błędu. Klient musi jedynie zaakceptować wniosek i przesłać go do decyzji. W kolejnym kroku na ekranie wyświetla się odpowiedź banku. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, pojawi się powiadomienie o jego pozytywnym rozpatrzeniu oraz link do pobrania dokumentów kredytowych. Po zapoznaniu się z nimi, wystarczy kliknąć przycisk „Podpisz umowę”, aby zawrzeć umowę kredytową online.

To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku bankowym kierowane zarówno do dotychczasowych, jak i nowych Klientów banku i jednocześnie kolejne wdrożenie Banku BNP Paribas oparte na infrastrukturze otwartej bankowości, które potwierdza plany banku wykorzystania możliwości otwartej bankowości w produktach kredytowych dedykowanych osobom fizycznym.

Latem ubiegłego roku bank zastosował usługę AIS, aby umożliwić Klientom Personal Finance potwierdzanie tożsamości w procesie kredytowym online. Bank BNP Paribas był jednym z pierwszych banków, które uzyskały zgodność z PSD2 na postawie standardu PolishAPI i pierwszym bankiem w Polsce, który umożliwił wnioskowanie o dostęp do środowiska produkcyjnego poprzez otwarte API. W planach są kolejne usługi wykorzystujące otwartą bankowość.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Miasto 15-minutowe – miejsce skrojone na ludzką miarę

Miasto 15-minutowe – miejsce skrojone na ludzką miarę

Kryzys klimatyczny, korkujące się ulice, znikająca zieleń, smog, rozlewanie się przedmieść – to tylko kilka z wielu wyzwań, przed którymi…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Fotowoltaika – czym jest, na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy?

Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę i jak wyglądają przepisy? (cz.2)

Fotowoltaika to nowoczesny sposób na czystą energię. Dlaczego warto zdecydować się na instalację paneli słonecznych? Jakie przepisy prawne mogą być…

Czytaj więcej