Bank zmieniającego się świata

Sytuacja ekonomiczna w Polsce – stabilna gospodarka i dobre wyniki w czasie pandemii

Sytuacja ekonomiczna w Polsce

Wbrew pesymistycznym prognozom, polska gospodarka w dobie pandemii koronawirusa trzyma się mocno. Jak wyglądają wyniki ekonomiczne i dlaczego mogą być powodem do optymizmu?

Jakie były prognozy gospodarcze na początku pandemii?

Przewidywania ekonomiczne z wiosny, czyli wkrótce po początku epidemii koronawirusa, nie nastrajały optymistycznie. Niezbyt dobrze wyglądały m.in. prognozy związane z produktem krajowym brutto, czyli jednym z głównych wskaźników, który pokazuje stan gospodarki.

Według scenariusza opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny*, PKB Polski mogłoby się obniżyć nawet o 4,7 proc. Pesymistycznie rysował się też obraz dotyczący rynku pracy. Przewidywania Ministerstwa Rozwoju mówiły nawet o bezrobociu na poziomie 10 proc.

Okazało się jednak, że polska gospodarka, stymulowana m.in. środki z Tarczy Antykryzysowej, radzi sobie dobrze, a przyszły rok może być okresem odbicia ekonomicznego.

Pandemia koronawirusa – dobre wyniki ekonomiczne Polski

Obecne prognozy nie mówią już o spadku PKB sięgającym 5 proc. Makroekonomiści przewidują raczej obniżenie tego wskaźnika o 2-3 proc. Rok 2020 może się zamknąć wynikiem PKB na poziomie 3,4 proc**. Co więcej, w 2021 r. ma on zanotować odbicie o ponad 4 proc.***

Zmieniły się także szacunki dotyczące bezrobocia. Możliwe, że zamiast 10 proc., stopa będzie na poziomie ok. 6,5-7 proc.

Optymistycznie wygląd sytuacja przemysłu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu produkcja wzrosła blisko o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w stosunku do sierpnia aż o 15,5 proc****.

Dobrze przedstawia się także eksport do strefy euro. Polska pod tym względem już wróciła do poziomu bliskiego tego z 2019 r. Jesteśmy też jedynym krajem w regionie, który zanotował wzrost eksportu do Niemiec, jednego z naszych najważniejszych partnerów handlowych.

Odpowiedni czas na kredyt i inwestycje

Wyniki ekonomiczne pokazują, że wbrew pesymistycznym prognozom, może nas czekać okres stabilizacji. Jest to dobry czas na podjęcie decyzji dotyczących finansów, które wcześniej mogły być odkładane z powodu niepewności.

Na jakie działania warto się zdecydować? Przede wszystkim, na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Będzie on teraz sporo tańszy, a raty kredytu będą przez najbliższe lata niższe w porównaniu do lat ubiegłych. Z czego to wynika?

W kwietniu 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję o obniżeniu głównej stopy referencyjne do najniższego poziomu w historii – 0,1 proc. Mimo upływu kilku miesięcy, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Co więcej, prognozy mówią, że oprocentowanie kredytów pozostanie na niskim poziomie przez najbliższą dekadę*****.

Obecny okres sprzyja także podejmowaniu decyzji o stworzeniu tzw. poduszki finansowej. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które może w przyszłości stać się podstawą np. wkładu własnego. Ponadto, produkty typu konto oszczędnościowe czy lokata zachęcają do rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Więcej o tym, jak zarządzać finansami piszemy w poradniku Inwestowanie w kryzysie – jak przygotować się na spowolnienie gospodarcze?.

*Damian Szymański, Trzy scenariusze dla Polski. W najgorszym czeka nas spadek PKB o 4,7 proc., businessinsider.pl, 20.03.2020 [dostęp 4.05.2020], <https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koronawirus-a-gospodarka-polski-scenariusze-polskiego-instytut-ekonomicznego/nq46d4c> **Koronawirus nie pogrążył polskiego eksportu. Nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących , polskieradio24.pl, 2.10.2020 [dostęp 30.10.2020], <https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2594124,Koronawirus-nie-pograzyl-polskiego-eksportu-Nadal-notujemy-nadwyzke-w-obrotach-biezacych>***Grzegorz Siemionczyk, Ekonomiści: za wcześnie na czarnowidztwo, rp.pl, 11.10.2020 [dostęp 30.10.2020], <https://www.rp.pl/Gospodarka/310119949-Ekonomisci-za-wczesnie-na-czarnowidztwo.html> ****Jakub Szymczak , Nawet przy lockdownie, gospodarka ucierpi mniej niż wiosną. Eksperci optymistami, oko.press, 2.10.2020 [dostęp 30.10.2020], <https://oko.press/gospodarka-w-drugiej-fali/> *****Bartosz Turek, Kredyty mieszkaniowe – czy niskie raty utrzymają się aż do 2030 roku?, mojafirma.infor.pl, 16.10.2020 [dostęp 30.10.2020], <https://www.bnpparibas.pl/blog/swiat-po-koronawirusie-czego-mozemy-sie-spodziewac-sprawdz-prognozy>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BANK BEZ BARIER

Bank zmieniającego się świata to bank bez barier

Jesteśmy bankiem, któremu zależy, bankiem zaangażowanym. Stawiamy na szacunek i empatię. W naszych oddziałach można posługiwać się językiem migowym. Pilnujemy,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Prezes Banku BNP Paribas Przemysław Gdański

Przemysław Gdański: Ja bardzo lubię ludzi, a bank to ludzie

W BNP Paribas pracuje około 8 tysięcy osób.  – Z wieloma z nich spotykałem się,  spotykam i będę spotykał. Wierzę,…

Czytaj więcej