Bank zmieniającego się świata

5 faktów na temat suszy w Polsce

Susza

Według naukowców od kilku lat zmagamy się z kryzysem klimatycznym. Konsekwencją tego jest m.in. susza, którą można zaobserwować również w Polsce.

 

Jakie czynniki wpływają na suszę?  M.in:

  1. Wzrost średnich temperatur-  temperatury w Polsce są coraz wyższe, nie tylko latem, ale również zimą.
  2. Mniejsza częstotliwość opadów –  opady są dużo bardziej intensywne, gwałtowne i rzadsze niż jeszcze 10 lat temu przez co suche podłoże nie nadąża z wchłanianiem wody, która szybko ucieka, nie nawadniając gleb.
  3. Mała ilość śniegu – w Polsce środkowej brakuje pokrywy śnieżnej już siódmy rok z rzędu. Dzięki opadom śniegu gleba, w tym tereny rolne były nasiąknięte wodą. Powoli topniejący śnieg zasilał nie tylko gleby, ale również rzeki, jeziora i wody podziemne
  4. Niskie zasoby wody – w Polsce na jednego mieszkańca przypada niemal trzykrotnie mniejszy zasób wody niż średnia w Europie. Wynika to z osuszania bagien i mokradeł po wojnie, które magazynowały wodę w glebie.
  5. Ingerencja człowieka w regulację rzek, prostowanie koryt czy zwężanie dolin rzek – przez takie działanie woda nie pozostaje w krajobrazie tylko spływa do głównych rzek i dalej do morza.

 

Czy zabraknie wody w kranie? Jak susza przekłada się na ceny produktów spożywczych? W jaki sposób susza wpływa na energetykę?  Na te i inne pytania odpowiada Rafał Masny w nagraniu „Dlaczego jest Susza skoro pada deszcz?” 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zobacz, jak przebiega proces otwierania konta za pomocą selfie w BNP Paribas

Zobacz, jak przebiega proces otwierania konta za pomocą selfie w BNP Paribas

Zakładanie konta jeszcze nigdy nie było prostsze. Wystarczy dowód osobisty, telefon oraz adres e-mail. Zobacz, jak przebiega proces…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Profil zaufany

Profil zaufany. Jak go założyć i w czym pomaga?

Założenie profilu zaufanego to dobry pomysł, jeśli nie chcesz tracić czasu na stanie w urzędowych kolejkach. Sprawdź, kiedy może się…

Czytaj więcej