Bank zmieniającego się świata

Digitalizacja bankowości – jak możesz na niej skorzystać?

Digitalizacja

Pandemia przyspieszyła proces cyfryzacji banków. Dostęp do usług finansowych staje się coraz prostszy. Sprawdź, jak możesz skorzystać na digitalizacji bankowości.

Pandemia motorem zmian

Raport “Digital Banking Maturity 2020”, opracowany przez Deloitte, wskazuje, że pandemia koronawirusa wywarła silny wpływ na to, jak działają instytucje finansowe. Z powodu lockdownu aż 60 proc. banków na świecie ograniczyło godziny otwarcia swoich placówek*. Z drugiej strony wzrosło tempo implementacji nowych rozwiązań, w tym wprowadzania systemów identyfikacji i weryfikacji klientów.

Polska znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o digitalizację bankowości. Nasz kraj w rankingu Deloitte uplasował się pod tym względem na czwartym miejscu, wyprzedzając Singapur i plasując się tylko za Turcją, Hiszpanią i Belgią. W Polsce już 85 proc. kont jest otwieranych za pośrednictwem kanałów mobilnych, a 46 proc. przez internet.

Banki nie tylko rozszerzają zakres usług, z których można skorzystać nie wychodząc z domu. Instytucje rozwijają blogi, które stają się bazą wiedzy dla klientów. Możesz się z nich czerpać informacje zarówno o podstawowych aspektach związanych z bankowością, dotyczących na przykład zakładania kont i zaciągania kredytów. Dzięki artykułom możesz również uzyskać pomoc w sprawach finansowych i prawnych o większym poziomie skomplikowania.

Załóż konto robiąc selfie

Jednym z plusów digitalizacji bankowości jest wygoda i zmniejszenie liczby formalności. Przykładowo, żeby założyć konto nie musisz już wypełniać papierowego wniosku i odwiedzać oddziału. Wystarczy Ci do tego smartfon. Żeby otworzyć rachunek, pobierz aplikację mobilną banku, w którym chcesz mieć konto. Otwórz ją i wybierz, że chcesz złożyć wniosek.

Podaj swój numer telefonu, a następnie wybierz konto i kartę, które Ci najbardziej odpowiadają. Zrób zdjęcia dowodu tożsamości. Twoje dane zostaną automatycznie zaciągnięte z dokumentu.

Twoja tożsamość zostanie potwierdzona przez bank za pomocą selfie. Aplikacja poprosi Cię o krótkie nagranie Twojej twarzy. Pozostanie Ci już tylko zatwierdzić zgody i umowę oraz wprowadzić aktywacyjny kod SMS. Cały proces zajmie tylko kilka-kilkanaście minut.

Korzystaj z bankowości mobilnej

Aplikacja mobilna daje Ci dostęp do wielu usług bankowych na Twoim telefonie. Dzięki niej masz stały dostęp do swojego konta. Możesz szybko robić przelewy, dodawać ulubionych odbiorców, kontrolować produkty, z których korzystasz.

Za pomocą aplikacji możesz też złożyć wnioski, na przykład w sprawie kredytu, ubezpieczenia czy lokaty. Ponadto, używając smartfona możesz zarządzać swoimi kartami bankowymi.

Aplikacja umożliwia Ci również dokonywanie płatności smartfonem. Skorzystasz z możliwości, jakie dają usługi Google Pay, Apple Pay czy BLIK. Przy pomocy aplikacji możesz też potwierdzać operacje na swoim rachunku, bez konieczności przepisywania kodów SMS czy używania tokena.

Karta płatnicza ze stacji benzynowej

Cyfryzacja usług pozwala bankom na wprowadzanie coraz większej liczby rozwiązań, które mają ułatwić korzystanie z usług finansowych. Dzięki digitalizacji nie tylko szybko założysz konto robiąc selfie.

Jeśli potrzebujesz karty płatniczej, nie musisz czekać na jej przesłanie po podpisaniu umowy z bankiem. Wystarczy, że pojedziesz na stację benzynową. Kupisz na niej starter bankowy z kartą płatniczą. W podobny sposób od lat możesz zacząć korzystać z usług operatorów komórkowych, nabywając kartę SIM.

Kartę możesz aktywować w placówce banku. Możesz też zacząć z niej korzystać, korzystając z aplikacji bankowej. Przy mobilnym zakładaniu konta skanujesz kod QR z karty i gotowe, możesz zacząć nią płacić.

Źródła:

*Polskie banki w czołówce pod względem digitalizacji, ictmarketexperts.com, 29.10.2020 [dostęp 8.01.2021], <https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/polskie-banki-w-czolowce-pod-wzgledem-digitalizacji/>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas uczestnikiem kolejnej edycji programu Climate Leadership

Bank BNP Paribas uczestnikiem kolejnej edycji programu Climate Leadership

Do 2. edycji ​​programu „Climate Leadership powered by UN Environment” dołączył Bank BNP Paribas i w ramach tej inicjatywy, współpracując…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jeśli potrzebujesz samochodu, do wyboru masz kilka sposobów jego sfinansowania. Standardową formą jest zakup auta za gotówkę, przy wykorzystaniu odłożonych oszczędności.

Nie kupuj nowego auta! Wynajmij je! Dowiedz się, co na tym zyskasz

Wynajem długoterminowy to wygodna forma korzystania z samochodu, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Czym różni się od leasingu…

Czytaj więcej