Bank zmieniającego się świata

Nie kupuj nowego auta! Wynajmij je! Dowiedz się, co na tym zyskasz

Jeśli potrzebujesz samochodu, do wyboru masz kilka sposobów jego sfinansowania. Standardową formą jest zakup auta za gotówkę, przy wykorzystaniu odłożonych oszczędności.

Wynajem długoterminowy to wygodna forma korzystania z samochodu, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Czym różni się od leasingu oraz kredytu? Na jakiej zasadzie działa wynajem długoterminowy auta?

Nowy samochód – sposoby finansowania

Jeśli potrzebujesz samochodu, do wyboru masz kilka sposobów jego sfinansowania. Standardową formą jest zakup auta za gotówkę, przy wykorzystaniu odłożonych oszczędności.

Zbieranie pieniędzy na samochód może długo trwać. Dlatego dobrą alternatywą do zakupu za gotówkę może być kredyt samochodowy, który pomoże Ci zdobyć niezbędne środki finansowe i rozłożyć spłatę auta na raty.

Kolejną opcją jest leasing konsumencki (dla klientów indywidualnych) lub firmowy. Taka forma finansowania polega na tym, że w zamian za miesięczną ratę przez określony czas użytkujesz samochód, który jest własnością leasingodawcy. Po zakończeniu okresu leasingu masz możliwość zwrotu pojazdu lub jego wykupu.

Bardzo wygodną formą jest wynajem długoterminowy samochodu. Mogą z niego korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. Na czym polega i dlaczego warto go wybrać zamiast kredytu lub leasingu?

Jak działa wynajem długoterminowy samochodu?

Gdy decydujesz się na wynajem długoterminowy, dostajesz do użytku nowy samochód w zamian za stałą, miesięczną opłatę. Pod tym względem usługa ta przypomina leasing.

Wynajem długoterminowy ma tę przewagę nad innymi formami finansowania, że jedna opłata pokrywa niemal wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu, w tym wydatki związane z:

  • rejestracją pojazdu,
  • ubezpieczeniem komunikacyjnym,
  • serwisowaniem samochodu,
  • naprawą szkód,
  • pakietem assistance.

W zależności od zakresu umowy, możesz też liczyć na bonusy, na przykład pod postacią dodatkowego kompletu opon letnich lub zimowych. W przypadku kredytu czy standardowego leasingu, wymienione wydatki musisz pokrywać z własnej kieszeni.

Często w ramach usługi wynajmu długoterminowego masz możliwość skorzystania z samochodu zastępczego. Dzięki temu masz stały dostęp do środka transportu, również wtedy, gdy wynajmowany pojazd przechodzi przegląd lub jest poddawany naprawie.

Dodatkowe korzyści finansowe

Plusem wynajmu długoterminowego samochodu jest także to, że nie potrzebujesz wkładu własnego, żeby z niego skorzystać. Ponadto nie musisz się martwić utratą wartości pojazdu oraz jego odsprzedażą. Po zakończeniu użytkowania po prostu oddajesz samochód firmie wynajmującej.

Zaletą wynajmu długoterminowego samochodu jest jego przewidywalność. Miesięczna opłata pozostaje niezmienna i nie ponosisz kosztów eksploatacyjnych, poza tymi, które związane są z tankowaniem pojazdu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zaplanować miesięczny budżet.

Wynajem długoterminowy samochodu to też bezpieczeństwo i większa pewność, że auto nie zawiedzie na drodze. Korzystając z tej usługi dostajesz do użytku fabrycznie nowy samochód. W teorii zakup za gotówkę auta używanego może się bardziej opłacać, jednakże musisz liczyć się z tym, że pojazd ze starszego rocznika może nie mieć zaawansowanych systemów poprawiających bezpieczeństwo, a jego wiek i przebieg mogą przekładać się na częstsze wizyty w serwisie, a tym samym większe wydatki.

Jeśli jesteś klientem biznesowym, wynajem długoterminowy zdejmie z Ciebie szereg obowiązków związanych z obsługą samochodów służbowych. Wiele procesów, w tym związanych z umawianiem wizyt w serwisie, wymianą opon, załatwianiem formalności ubezpieczeniowych, zostanie przejętych przez firmę wynajmującą. Dodatkowo, nie musisz rozliczać kilkunastu faktur za użytkowanie pojazdów, a tylko jedną. W przypadku samochodów o wartości do 150 tys. zł całość opłaty za wynajem może zostać zaliczona przez firmę do kosztów uzyskania przychodów. Jako przedsiębiorca możesz z tego tytułu dokonywać odpisów podatkowych.

Wynajem długoterminowy auta to komfortowe rozwiązanie pod względem kosztów i sposobu użytkowania pojazdów. Dzięki tej usłudze dostajesz dostęp do nowego samochodu objętego gwarancją. Szeroki wybór aut sprawia, że możesz dopasować model zarówno do swoich potrzeb, jak i możliwości finansowych.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Digitalizacja

Digitalizacja bankowości – jak możesz na niej skorzystać?

Pandemia przyspieszyła proces cyfryzacji banków. Dostęp do usług finansowych staje się coraz prostszy. Sprawdź, jak możesz skorzystać na digitalizacji bankowości.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Program Rodzina 500 plus — ważne terminy

Program Rodzina 500 plus — ważne terminy

Korzystasz ze świadczeń Rodzina 500 plus? Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało spore modyfikacje. Sprawdź, co zmieni się w…

Czytaj więcej