Bank zmieniającego się świata

Oszczędne i ekonomiczne auto – jakie wydatki musisz przewidzieć?

Oszczędne i ekonomiczne auto – jakie wydatki musisz przewidzieć?

Zakup samochodu, to nie tylko koszt związany z ceną zakupu pojazdu. Co więcej, nawet kupno tańszego auta nie oznacza jeszcze, że będzie się ono wiązało z niższymi kosztami utrzymania. Trzeba bowiem opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC, w niektórych przypadkach uregulować podatek od zakupu, wykonywać regularne naprawy, czy spłacać kredyt samochodowy – jeżeli auto nie zostało nabyte za gotówkę.

Oszczędne auto, czyli jakie?

Oczywiście nie istnieje jeden konkretny samochód, który z natury będzie oszczędny i tani w utrzymaniu. Jeśli kupimy tańsze auto, teoretycznie może być ono bardziej awaryjne. Kupując samochód z silnikiem diesla, który charakteryzuje się mniejszym spalaniem, musimy liczyć się z większymi kosztami napraw.

Kupno starszego auta będzie wprawdzie mniej kosztowne, ale ubezpieczenie samochodu – już niekoniecznie. Czynników, które wpływają na ostateczne koszty związane z zakupem samochodu, jest bardzo wiele i wszystkie należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup wybranego modelu.

Jakie paliwo jest bardziej oszczędne?

Każdy nabywca samochodu musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiego paliwa ma korzystać jego pojazd. Czy ma to być benzyna, diesel, czy gaz? Każde z paliw ma swoje zalety i ma swoich zwolenników, ale postaramy się wskazać to nieco bardziej przyszłościowe rozwiązanie.

 

Diesel – mniej pali, mniej kosztuje, ale…

Jeszcze do niedawna ceny diesla były niższe od benzyny, teraz jednak różnica zdaje się zacierać. Niemniej silniki diesla wciąż pobierają odczuwalnie mniej paliwa od silników benzynowych, co na pewno przekłada się na pewne oszczędności. Diesel posiada jednak dużą wadę – emituje więcej szkodliwych związków do atmosfery, przez co jego wykorzystywanie w miastach jest dyskusyjne.

Silniki diesla mają bardziej skomplikowaną konstrukcję niż benzynowe, przez co są znacznie droższe w naprawie.

 

Benzyna przyszłością?

Silnik benzynowy wiąże się zazwyczaj z wyższym spalaniem, ale jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do miasta, ponieważ generuje mniej szkodliwych związków w spalinach niż diesel. Silnik benzynowy jest często łączony z silnikiem elektrycznym, który – dzięki wykorzystaniu energii kinetycznej generowanej przez pojazd – może wspierać jazdę i minimalizować zużycie paliwa. Stopniowo coraz większą popularność zyskują też samochody w pełni elektryczne.

 

Coroczne przeglądy techniczne

Przegląd techniczny w nowym pojeździe wykonuje się dopiero po trzech latach, kolejno po dwóch, a następnie już corocznie. Koszt wykonania przeglądu jest określony prawem i wynosi 99 złotych (162 z instalacją LPG). Ewentualnie koszt ten może być większy o 50%, jeżeli właściciel samochodu spóźni się z dokonaniem przeglądu o 45 dni. Koszty te nie są mimo wszystko szczególnie duże.

Naprawa samochodu – tutaj ceny są bardzo zróżnicowane

Posiadając pojazd należy zawsze być przygotowanym na jego ewentualną naprawę. Oczywiście w przypadku nowego samochodu, usterki zaczną pojawiać się prawdopodobnie dopiero po kilku latach od zakupu, ale kupując auto używane – musimy liczyć się z tym, że po zakupie, kilka elementów będzie wymagało wymiany lub naprawy.

Ceny ewentualnych napraw są ściśle związane z klasą pojazdu. Zależy to także od marki pojazdu i jego rocznika. Trzeba też pamiętać, by nigdy nie przeznaczać wszystkich swoich środków na zakup auta, nawet zaciągając kredyt samochodowy.

Ceny napraw – od czego zależą?

Oczywiście ceny napraw są zróżnicowane i zależą zarówno od marki, klasy samochodu, jak i również uszkodzonego modułu. Szukając jednak możliwie niedrogiego w utrzymaniu pojazdu, należy raczej skupić się na nieco niższym segmencie i nie decydować się na zakup samochodu bardziej luksusowego.

Na przykład, naprawa sprzęgła w pojeździe w segmencie B może kosztować w okolicach 1000 zł, a w klasach wyższych – ok. 4000 – 5000 zł. Zwykła żarówka przeznaczona dla auta miejskiego to koszt ok. 10 zł, a dla modeli luksusowych – ok. 100 zł. Wymiana turbiny w pojeździe, to z kolei koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Również wymiana tarcz hamulcowych może okazać się bardzo droga w samochodzie wyższej klasy i kosztować kilkukrotnie więcej, niż zakup kompletu tarcz dla pojazdów miejskich. Należy koniecznie mieć to na uwadze szukając oszczędnego auta, szczególnie jeżeli do jego zakupu zaciągamy kredyt na samochód.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu, to koszt przynajmniej kilkuset złotych – z założeniem, że kierowca posiada szereg zniżek. W praktyce, w optymistycznych wariantach, samo OC samochodu kosztuje ok. 1000 zł. Warto wybrać np. samochód o mniejszej pojemności silnika, o mniejszej prędkości maksymalnej, czy o niższych kosztach naprawy. Znacząco wpływa to na cenę ubezpieczenia OC.

Zastanawiając się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, warto przestudiować ofertę różnych firm ubezpieczeniowych – stosując np. kalkulator OC dostępny na różnych stronach internetowych. Wprawdzie tańsze ubezpieczenie OC może obejmować nieco mniejszy zakres, ale mimo wszystko może wydać się korzystniejsze właścicielowi pojazdu. Aktualnie konkurencja ubezpieczeniowa jest naprawdę duża i nie ma konieczności, by sięgać po ofertę danej firmy tylko z przyzwyczajenia. Inny ubezpieczyciel może przedstawić znacznie korzystniejszą propozycję, która bardzo pozytywnie wpłynie na ostateczną cenę OC samochodu.

 

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu

Oprócz OC, możliwe jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – gwarantującego np. opcję holowania w czasie awarii, samochód zastępczy, czy nawet pomoc w naładowaniu akumulatora czy dostarczenia paliwa.

Zakres i sposób przyznawania takich ubezpieczeń jest bardzo różny: np. bank BNP Paribas dysponuje ofertą Ubezpieczenie Wygodniej w drodze, dedykowane klientom banku. Za niewielką składką miesięczną może być udzielona szeroko rozumiana pomoc w przypadku problemów z samochodem oraz świadczenia medyczne dla kierowcy i pasażerów. Pomoc dostępna jest 24/7 na terytorium Europy, a oprócz tego całodobowy dostęp do przydatnych w podróży informacji – o utrudnieniach w ruchu, objazdach, czy cenniku obowiązującym na autostradach.

 

Zakup opon na lato i zimę

Koszt zakupu kompletu opon, to średnio ok. 1500 zł, a do tego doliczyć należy koszty związane z zakładaniem ogumienia i ewentualne koszty przechowywania nieużywanego kompletu.

Alternatywą jest zakup opon całorocznych, choć nie każdy jest zwolennikiem tego rozwiązania. Trzeba też mieć na uwadze, że brak opon zimowych – w razie kolizji – może wiązać się z problemami ubezpieczeniowymi: ubezpieczenie samochodu typu autocasco może przewidywać, że brak założonych opon zimowych wpływa na wysokość wypłaty (ubezpieczenie OC takiego zapisu mieć już nie może).

 

Zarejestruj swój samochód

Samochód rejestruje się w miejscu swojego zamieszkania, a dokładniej – w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta. W zależności od tego, ile dokumentów musi zostać wydanych przez urząd, w najdroższym wariancie rejestracja auta, to koszt około 256 złotych.

 

Pamiętaj o podatku!

Należy też pamiętać, że po zakupie samochodu dokonanego na podstawie umowy sprzedaży, nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (druk PCC-3). Podatek ten wynosi 2% od wartości zakupu i musi zostać zgłoszony i opłacony do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Oczywiście podatek ten jest tym wyższy, im droższy był samochód. W przypadku zakupu samochodu od dealera, z komisu lub od osoby, która sprzedaje samochód kupiony na własną firmę, kupujący jest zwolniony z podatku PCC-3 na podstawie faktury VAT.

 

Jak dobrać kredyt?

Wybierając kredyt na samochód decydującym elementem jest jego koszt, czyli odsetki i prowizja bankowa. Niełatwo jest wybrać odpowiedni kredyt, warto jednak zwracać uwagę na RRSO, oprocentowanie, warunki spłaty rat, czy też możliwość odroczenia rat kredytowych.

Aby ułatwić sobie wybór, warto rzucić okiem na ranking kredytów samochodowych, który daje ogólne informacje o ofertach kredytowych. Należy jednak zwracać uwagę, by decydować się na warunki transparentne, jasne, gwarantujące niskie prowizje i oprocentowanie, a przede wszystkim – elastyczne.

Koszt samochodu? Nie tylko cena!

Pamiętajmy, że kosztem samochodu jest nie tylko jego cena. To także OC samochodu, koszty napraw, eksploatacji (przeglądy techniczne, wymiana opon), czy nawet koszty podatkowe, rejestracji lub kredytu. Szukając pojazdu oszczędnego, warto mieć to wszystko na uwadze: pozornie tani w zakupie samochód może okazać się drogi w remoncie i w codziennym użytkowaniu.

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Weryfikowanie i obliczanie zdolności kredytowej hipotecznej wiąże się z przeprowadzeniem przez bank szczegółowej analizy Twojej sytuacji finansowej. W tym celu instytucja ma prawo zażądać szeregu dokumentów, które umożliwią przeprowadzenie odpowiedniej analizy, a w konsekwencji ocenę Twojej wypłacalności.

Jak obliczyć zdolność kredytową w przypadku kredytu hipotecznego?

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich związany jest z Twoją zdolnością kredytową, po zbadaniu której…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czego nauczyć dzieci
o pieniądzach?

21-01-2019 Dziecko wydaje całe kieszonkowe w dniu, w którym je otrzymało?…

Czytaj więcej