Bank zmieniającego się świata

Jak sfinansować zakup auta służbowego?

Jak sfinansować zakup auta służbowego?

Leasing na samochód służbowy, a może kredyt? Jeśli potrzebujesz auta w firmie i nie wiesz, jak zdobyć dodatkowe fundusze – sprawdź najpopularniejsze formy finansowania zakupu samochodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, który sposób będzie najlepszy dla Twojego biznesu!

Według najnowszego raportu „Wyniki branży leasingowej 2019 rok”, który w lutym 2020 roku opublikował Związek Polskiego Leasingu, w całej strukturze finansowania przedmiotów leasing pojazdów lekkich (samochodów osobowych i do 3,5 t) stanowił aż 45,3%. Przeważającym klientem, decydującym się na leasing samochodu, są mikro i małe firmy, czyli klienci o obrotach do 20 mln zł rocznie. Stanowią oni aż 71,5%*.

Dlaczego leasing samochodów służbowych jest taki popularny, i to nawet pomimo niekorzystnych zmian w prawie, które ograniczyły możliwość finansowania samochodów o wartości powyżej 150 tys. zł? Przede wszystkim dlatego, że – jak wynika z raportu Oferteo.pl – Polacy w 2018 roku w 68% przypadków wybierali samochody tańsze niż 100 tys. zł**. Po drugie, firmy wybierają leasing samochodu, ponieważ jest szybko realizowany, elastyczny, można sfinansować nim zakup auta używanego, można go rozłożyć na kilka lat, a wkład własny nie musi być wysoki.

Finansowanie zakupu auta służbowego może być możliwe także dzięki drugiej, równie popularnej co leasing samochodu, metodzie pozyskania środków. Jest nią kredyt samochodowy dla firm.

 

Finansowanie samochodu: leasing, czy kredyt?

Jeśli zastanawiasz się, jak sfinansować zakup auta, sprawdźmy, jakie koszty generuje każda z dostępnych opcji. Leasing, na przykładzie oferty BNP Paribas, to prowizja przygotowawcza 0,1% (min. 100 zł) oraz marża 2,5% w przypadku skorzystania z ubezpieczenia Concordii lub zaledwie 2,7% przy ubezpieczeniu własnym. Kredyt, to natomiast 0% prowizji za udzielenie kredytu oraz marża od 1,99% z ubezpieczeniem. Trzecim wyjściem jest pożyczka leasingowa – prowizja przygotowawcza to 0,3% (min. 300 zł) oraz marża 2,8% w przypadku skorzystania z ubezpieczenia leasingodawcy lub Concordii albo marża 3,0% z ubezpieczeniem własnym.

Jak sfinansować zakup auta?

Zakup auta do firmy to w pierwszej kolejności zadanie sobie podstawowego pytania: leasing czy kredyt? Warto pamiętać, że obie formy finansowania samochodu mają swoje wady i zalety. Leasing samochodu służbowego wymaga mniej formalności niż kredyt, jest bardziej elastyczny, ale niestety ma też krótszy termin spłaty. Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, należy przygotować o wiele więcej dokumentów (m.in. zaświadczenia z ZUS i US czy biznesplan), a także wykazać zdolność kredytową.

Jeśli rozważasz leasing samochodu lub sfinansowanie kredytem, warto skonsultować się z doradcą, np. z banku, który udziela kredytów i leasingów. Nawet krótka rozmowa lub wymiana maili może pomóc podjąć właściwą dla Twojej firmy decyzję.

 

* Związek Polskiego Leasingu, Wyniki branży leasingowej 2019 rok, „LEASING.org.pl”

** Leasing samochodów 2019. Zmiany w prawie nie wpłynęły znacząco na rynek, „MOTO3M.pl”

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Koronawirus wzmaga panikę na rynkach finansowych

Koronawirus wzmaga panikę na rynkach finansowych

16-03-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Co to jest karta kredytowa i na jakiej zasadzie działa?

Co to jest karta kredytowa i na jakiej zasadzie działa?

Karta kredytowa nie jest w żaden sposób powiązana z Twoim rachunkiem w banku, dlatego umożliwia robienie zakupów nawet wtedy, gdy…

Czytaj więcej