Bank zmieniającego się świata

Samochód elektryczny – dlaczego warto go wybrać?

Samochód elektryczny – dlaczego warto go wybrać?

Samochody elektryczne nie są już tylko ciekawostką dla fanów nowinek technologicznych. To główny kierunek rozwoju motoryzacji i nasza teraźniejszość. Dlaczego warto przesiąść się do auta na prąd? Co wybrać – zakup samochodu czy wynajem długoterminowy?   

Krok w kierunku elektromobilności

Producenci samochodów nieustannie rozszerzają swoją ofertę BEV (ang. battery electric vehicle – pojazd elektryczny) na nowe segmenty. Jeszcze kilkanaście lat temu auto na prąd kojarzyło się z niewielkim  pojazdem miejskim. Dziś masz do wyboru modele z różnych klas, od najmniejszych aut miejskich, przez limuzyny i SUV-y, po auta sportowe i dostawcze.

Skąd ta zmiana? Dlaczego marki inwestują w samochody elektryczne? Wynika to m.in. z dążenia państw do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, za którą w jednej czwartej odpowiada transport drogowy, opierający się na pojazdach zasilanych benzyną i olejem napędowym.

Unia Europejska wdraża program zwany Zielonym Ładem. Zakłada on ograniczenie do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych z transportu o 90% w porównaniu z poziomem z 1990 roku* Komisja Europejska chce, żeby wszystkie nowe auta od 2035 roku były zeroemisyjne**. Oznacza to koniec sprzedaży nowych aut spalinowych. Część producentów zapowiedziała, że wycofa z oferty pojazdy na benzynę i olej napędowy jeszcze przed datą wskazaną przez Komisję.

Zalety samochodów elektrycznych

Dlaczego warto już teraz przesiąść się do samochodu elektrycznego? Jakie ma plusy? Przede wszystkim, auta na prąd nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, w tym dwutlenku węgla, tlenków siarki czy azotu. Gdy są ładowane z sieci elektrycznej zasilanej prądem z odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, wiatrowa itd.), nie przyczyniają się do powstawania smogu.

Auta elektryczne są też ciche, przez co ich codzienna eksploatacja jest przyjemniejsza. Większa liczba aut elektrycznych może przełożyć się na ogólną redukcję hałasu (zwłaszcza w aglomeracjach miejskich), który również uznawany jest za rodzaj zanieczyszczenia.

Problemem nie jest już też zasięg. Z każdą kolejną ewolucją BEV rośnie liczba kilometrów, którą można pokonać na jednym ładowaniu. Bardziej wydajne baterie i coraz lepsze systemy odzyskiwania energii podczas jazdy sprawiają, że niektórymi elektrykami można przejechać już ponad 500 km, zanim podłączy się auto do wtyczki. Standardem staje się natomiast zasięg przekraczający 300 km na jednym ładowaniu.

Kolejną kwestią jest prosta obsługa. Autem elektrycznym jeździ się tak, jak standardowym samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Atutem jest też sama przyjemność z jazdy. Silnik elektryczny dysponuje wysokim momentem obrotowym w całym zakresie pracy, pojazdy na prąd cechują się więc dużą dynamiką i elastycznością.

W związku z tym, że samochody elektryczne mają prostszą budowę w porównaniu do spalinowych, niższe są ich koszty eksploatacji. Mniej ruchomych części to mniejsze ryzyko awarii. W autach elektrycznych nie ma tylu podzespołów wymagających regularnej wymiany, nie trzeba też wymieniać oleju czy wielu filtrów. Ponadto dzięki systemowi odzyskiwania energii, spada częstotliwość wymiany klocków i tarcz hamulcowych.

Dodatkowo sam koszt ładowania będzie niższy w porównaniu do tankowania, a jako użytkownik samochodu elektrycznego możesz liczyć na szereg udogodnień. Kierowcy zeroemisyjnych aut mają prawo korzystać z buspasów, bezpłatnie parkować na wyznaczonych miejscach postojowych czy wjechać do miejskiej strefy czystego transportu, zamkniętej dla samochodów spalinowych.

Samochód elektryczny – zakup i wynajem

Barierą przestaje też być cena. Jako nabywca możesz skorzystać z państwowych środków na zakup samochodu elektrycznego. Program “Mój elektryk” realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada, że osoby fizyczne mogą uzyskać dopłatę w wysokości nawet 27 000 zł***. Wkrótce uruchomiona zostanie także część programu skierowana do firm, które po raz pierwszy będą mogły skorzystać z dopłaty także do leasingu i wynajmu zeroemisyjnego pojazdu.

Samochód elektryczny może się też sprawdzić jako pojazd firmowy. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy auta na prąd. Płacąc stały, miesięczny abonament po prostu korzystasz z pojazdu, nie martwiąc się o ubezpieczenie auta, koszty serwisowania i przeglądów, bo wszystko zawarte jest w cenie.

Wynajem długoterminowy samochodu elektrycznego ma też inne zalety. Przykładowo Arval oferuje szereg usług dodatkowych GO ELECTRIC, m.in. pakiet auto plus ładowarka, a także kartę GreenWay, która umożliwia łatwe korzystanie z sieci ponad 260 stacji ładowania w Polsce.

Przed podjęciem decyzji masz możliwość przetestowania samochodu przez okres od 1 do 3 miesięcy. A jeżeli już korzystasz z zeroemisyjnego pojazdu w Arval i wybierasz się na dłuższy wyjazd w rejony, w których ładowanie może być utrudnione, przez 4 tygodnie w roku masz do dyspozycji zastępczy samochód spalinowy.

 

 

Źródła:

*Europejski Zielony Ład, europa.eu, [dostęp: 21.07.2021], <https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl>

** Aleksander Ruciński, Zakaz sprzedaży w całej Unii. Komisja pokazała projekt nowego przepisu, autokult.pl, [15.07.2021, dostęp: 21.07.2021], <https://autokult.pl/41828,to-juz-oficjalnie-ue-chce-zakazu-sprzedazy-aut-spalinowych-od-2035-roku>

*** Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój elektryk” − PRZEWODNIK, wysokienapiecie.pl, [3.07.2021, dostęp 21.07.2021], <https://wysokienapiecie.pl/38981-doplaty-samochodow-elektrycznych-moj-elektryk-%E2%88%92-przewodnik/>

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Program Dobry Start – sprawdź, co zmieniło się we wniosku o 300 plus

Program Dobry Start – sprawdź, co zmieniło się we wniosku o 300 plus

Dobry Start to program, który ma wspierać edukację dzieci. Komu przysługuje świadczenie? Co się zmieniło w programie począwszy od 1…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030. Jak przezwyciężyć globalne ubóstwo?

Agenda 2030. Jak przezwyciężyć globalne ubóstwo?

Ograniczenie biedy na świecie to jedno z priorytetowych zadań wyznaczonych przez społeczność międzynarodową do roku 2030. Cel ten może zostać…

Czytaj więcej