Bank zmieniającego się świata

Jak i kiedy można zmienić limity na karcie płatniczej?

Jak i kiedy można zmienić limity na karcie płatniczej?

Limit płatności to zabezpieczenie ograniczające liczbę i wysokość transakcji dokonywanych przy użyciu karty. Sprawdź, jakie są rodzaje limitów, dlaczego się je ustawia i jak zmienić ich wysokość.

Zmiana limitów na karcieZ tekstu dowiesz się:

* Jak zmienić limity na karcie?
* Kiedy można, kiedy płatnie i bezpłatnie, jakie limity można zmieniać, jak często?
* Czym są limity transakcyjne?
* Rodzaje limitów transakcyjnych
* Do czego służą limity na koncie?
* Jak sprawdzić lub zmienić limit transakcyjny?

Czym są limity transakcyjne?

Limity określają, ile maksymalnie pieniędzy możesz wydać, korzystając z danej karty. Ustawiane są automatycznie przez bank, ale możesz je zmienić.

Banki różnie kategoryzują limity transakcyjne na kartach płatniczych i kredytowych, lecz można je podzielić na kilka głównych rodzajów. Podstawowy to ten dla transakcji bezgotówkowych. Określa on, ile maksymalnie możesz wydać, gdy płacisz kartą w sklepie czy na stacji benzynowej, korzystając z terminala.

Dzienny limit przelewów dla transakcji internetowych to z kolei najwyższa kwota, jaką wydasz na towary i usługi zamawiane online. Ponadto na karcie ustalony jest limit na wypłaty z bankomatu.

Limity dotyczą nie tylko kwot, ale również liczby transakcji. Karta może mieć np. ograniczenie na 30 płatności bezgotówkowych i 5 wypłat z bankomatu dziennie. Poza limitami dziennymi mogą być ustanowione także limity miesięczne.

Do czego służą limity na karcie?

Limity na karcie są włączane ze względów bezpieczeństwa. Mogą ograniczyć straty, gdy zgubisz kartę lub zostanie Ci ona skradziona, a nie zdążysz jej zablokować. Pomoże też w sytuacji, gdy Twoje dane wyciekną do sieci, np. w wyniku ataku hakerskiego na sklep internetowy.

Limit będzie ważny nie tylko wtedy, gdy złodziej będzie próbował wypłacić gotówkę z bankomatu. Przyda się także, gdy osoba niepowołana będzie chciała dokonać płatności przez Internet. Bank może zablokować taką operację i będzie się z Tobą kontaktować, gdy wykryje transakcję na zbyt wysoką kwotę.

Limity transakcyjne to także dobry sposób na kontrolę domowego budżetu. Możesz przy ich pomocy ustalić maksymalną kwotę dziennych wydatków.

Jak sprawdzić lub zmienić limit na karcie?

Limity dla danej karty są z góry określane przez bank, ale zawsze możesz je zmienić. Pamiętaj przy tym, że instytucje czy operatorzy kart często stosują limity maksymalne.

Oznacza to, że nie ustawisz limitu powyżej danej kwoty. Zazwyczaj są to jednak kwoty bardzo duże. Przykładowo: domyślny dzienny limit dla transakcji bezgotówkowych został ustalony na 500 zł, a maksymalny na 50 000 zł. Jeśli chcesz kupić coś, co kosztuje ponad 50 000 zł, nie skorzystasz z karty, musisz zapłacić w dwóch transzach.

Limity możesz sprawdzić na kilka sposobów. Banki podają o nich informacje na swoich stronach i jeśli nie prosiłeś w tej kwestii o zmianę, zapewne będą dalej na tym poziomie. Możesz też zadzwonić na infolinię lub udać się do oddziału. Najprościej będzie jednak zalogować się na swój profil do serwisu transakcyjnego, zwłaszcza wtedy, gdy masz kilka kart. Każda z nich może mieć inny limit.

Jak zmienić limit na karcie? Możesz tego dokonać, korzystając z infolinii, w oddziale czy za pośrednictwem Internetu. Bank może mieć też możliwość wprowadzania modyfikacji w limitach poprzez aplikację na smartfony. Niektóre instytucje pozwalają na tymczasowe zmiany. Możesz ustalić górny próg wydatków na dany dzień, gdy wiesz, że czekają Cię większe zakupy. Po północy standardowy limit zostanie przywrócony.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Co to jest WIBOR i jak wpływa na wysokość rat kredytu hipotecznego?

Co to jest WIBOR i jak wpływa na wysokość rat kredytu hipotecznego?

WIBOR jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla całego polskiego systemu finansowego. Jednocześnie jak żaden inny ma istotny wpływ na życie…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Mocny spadek PKB w II kwartale 2020 r.

Mocny spadek PKB w II kwartale 2020 r.

7-09-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej