Bank zmieniającego się świata

Jak inwestować
w złoto?

Złoto inwestycyjne ma swoich zwolenników i przeciwników. Przez jednych uważane jest za najlepszą bezpieczną przystań
w czasach kryzysu, przez innych za drogi kawałek metalu, który nie wkłada nam do kieszeni żadnych pieniędzy. Po co inwestować w złoto i jak zrobić to z głową?

Jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie – Warren Buffett – uważa, że inwestowanie w złoto pozbawione jest sensu, gdyż nie daje ono dywidendy ani odsetek i co najwyżej można sobie na nie popatrzeć. Z kolei Ray Dalio – zarządzający największym funduszem hedgingowym na świecie, który nawet w czasie kryzysu w latach 2008-2009 generował dla swoich klientów zyski z inwestycji, kwituje to krótkim zdaniem: „Kto nie inwestuje w złoto, ten nie zna historii”.

Ceny złota podlegają znacznym wahaniom i w swojej historii notowały okresy kilkudziesięcioprocentowych spadków, jak również spektakularnych wzrostów. Inwestowanie w złoto obarczone jest więc sporym ryzykiem. Złoto posiada jednak dwie ważne cechy, które warto brać pod uwagę.

  1. Inwestorzy „uciekają do złota” w czasach kryzysów finansowych.
  2. W długim terminie (a nawet bardzo długim terminie) złoto posiada zdolność do zachowywania siły nabywczej. Sprzedawcy złota obrazują to jednym zdaniem: 100 lat temu za uncję złota mogłeś kupić dobry garnitur szyty na miarę i dzisiaj za uncję złota też kupisz taki garnitur.


Czym jest uncja, karat i próba?

Ilość złota w sztabce czy monecie podana jest najczęściej w tzw. uncjach trojańskich (aptekarskich), oznaczonych skrótem „oz.” Jedna uncja to ok. 31,1 grama.

Z kolei zawartość złota w danej sztabce, monecie czy biżuterii podaje się za pomocą tzw. karatów albo próby. Jeden karat oznacza, że 1/24 stopu to złoto. Czyli 24 karaty oznaczają, że mamy do czynienia z czystym złotem. Próba również odnosi się do zawartości złota w danym stopie.

Jak inwestować w złoto, gdy już się na to zdecydujemy?

Do wyboru mamy dwie podstawowe formy inwestowania:

  1. Złoto w formie instrumentów finansowych
  2. Złoto fizyczne

Inwestycja za pośrednictwem instrumentów finansowych opiera się na tym, że ich ceny zachowują się w sposób bardzo zbliżony do cen złota. Gdy ceny złota pną się do góry – ceny tych instrumentów rosną. Gdy ceny złota pną się do góry, zwykle ceny tych instrumentów rosną. Gdy ceny złota spadają, zwykle to samo dzieje się z notowaniami tych instrumentów.

Co mamy tu do wyboru?

  • fundusze inwestycyjne kupujące złoto lub akcje spółek z sektora metali szlachetnych
  • kontrakty terminowe na złoto
  • bezpośrednie nabywanie akcji firm wydobywczych i przetwórczych
  • ETF-y (Exchange-traded fund)¹ odzwierciedlające zmiany cen złota

Spośród powyższych opcji najlepiej ceny złota odzwierciedlają tzw. „ETF-y fizyczne”. Wynika to z faktu, że za pieniądze wpłacane przez inwestorów kupują one złoto w formie fizycznej i przechowują je w magazynach. Najbardziej znanym i najdłużej działającym ETF-em inwestującym w złoto fizyczne jest tzw. SPDR Gold Shares.

A jak inwestować bezpośrednio w złoto?

Decydując się na inwestowanie w złoto w formie fizycznej, musimy je gdzieś przechować. Bez domowego sejfu lub skrytki bankowej raczej się nie obejdzie. Do wyboru mamy:

  • złotą biżuterię
  • numizmaty i monety kolekcjonerskie
  • sztabki i tzw. monety bulionowe

Biżuteria, numizmaty i monety kolekcjonerskie – to opcje dla ekspertów i pasjonatów, którzy po prostu się na tym znają. Cena samego kruszcu jest tutaj sprawą wtórną, a wartość zależy od innych czynników (estetyka, jakość wykonania, unikalność, liczba monet wybitych w danej serii).

Znacznie sensowniejszym wyborem dla reszty inwestorów będą sztabki lokacyjne i monety bulionowe. Sztabek nie trzeba raczej nikomu przedstawiać – są to po prostu „płytki” czystego złota. Ważne, aby kupować je w tzw. certicardach – specjalnych opakowaniach zabezpieczających przed zniszczeniem.

Natomiast monety bulionowe – to takie monety, których cena zależy przede wszystkim od ceny samego kruszcu, gdyż bite są
w ogromnych ilościach przez najbardziej znane mennice na świecie.

Do najbardziej znanych monet bulionowych, które bez problemu można sprzedać na całym świecie, należą:

Autor: THINKTANK, 07.12.2018 r.

Źródła:

(1) Jest to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Sztuczna inteligencja
i zrobotyzowana automatyzacja procesów

06-12-2018 Zgodnie z tzw. prawem Amara ludzie mają tendencję do przeceniania krótkoterminowych skutków technologii i niedoceniania jej długoterminowych…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Siła fintechów

Siła fintechów

10-12-2018 PSD2 (Payment Services Directive 2) jest dla fintechów kluczem do skarbca. Dzięki tej dyrektywie Unii Europejskiej są one…

Czytaj więcej