Bank zmieniającego się świata

Co to jest ekologia? Sprawdź, jak nauczyć dzieci troski o planetę!

Co to jest ekologia? Sprawdź, jak nauczyć dzieci troski o planetę!

Co zrobić, gdy dziecko zapyta: co to jest ekologia? Możesz zapoznać go z prostą regułką, ale wskaż mu też kilka łatwych, bo dostosowanych do jego wieku, ekologicznych zachowań. Wówczas będzie uczyło się przez praktykę. Jak dbać o środowisko z dzieckiem? Przeczytaj porady i razem zastosujcie je w swoim domu!

 

Co to jest ekologia? Prosta definicja dla dzieci

Ekologia to połączenie greckiego oíkos, czyli określenia na „mieszkanie”, „gospodarstwo”, „środowisko” z lógos – „słowem”, „umysłem”, „rozprawą”, „wiedzą”. Ekologia jest więc nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji (ekonomika przyrody)*. Jaka może być definicja ekologii dla dzieci? Przede wszystkim prostsza i odwołująca się do znanych im zagadnień.

Jak zatem wytłumaczyć dziecku co to jest ekologia? Najlepiej obrazowo. Przykład? Ekologia to nauka o naszym wspólnym domu, w którym żyjemy, czyli o środowisku. Warto też uczulić dziecko, że ekologia bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę.

 

Kilka sposobów, jak wspólnie z dzieckiem dbać o środowisko

Jeśli udało Ci się wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia w teorii, czas na praktykę. Co warto tu podkreślić? Że skoro ekologia bada m.in. wpływ człowieka na środowisko, to tym samym ludzie mogą też decydować, jaki będzie ich ślad na Ziemi. Czy nauczą się, jak dbać o środowisko, czy wręcz odwrotnie – będą żyć, korzystać z zasobów planety, zarabiać pieniądze i myśleć tylko o sobie. Oto kilka prostych sposobów i zasad, dzięki którym każde dziecko może dbać o środowisko:

  • nie chcę zostawiać „śladu węglowego”! – wiem, co to jest tzw. ślad węglowy (np. dzięki inicjatywom BNP Paribas). Jeśli wychodzę z pokoju, wyłączam światło. Do szkoły jeżdżę rowerem lub autobusem. Na lekcje nie biorę wody w butelce, tylko w bidonie,
  • nie wyrzucam zabawek, oddaję je innym! – dobre artykuły szkolne, których już nie używam lub zabawki, z których wyrosłem, oddaję innym, np. w punktach zbiórki,
  • używam śniadaniówki! – śniadanie, które zrobiła mi mama, pakuję w śniadaniówkę, nie w jednorazowe papierki czy woreczki foliowe,
  • samodzielne sortuję śmieci! – wiem m.in., że wszystkie plastiki (np. zgniecione butelki) muszą trafić do żółtego kubła, a papiery do niebieskiego,
  • moje zeszyty pochodzą z recyclingu! – gdy wybieramy z rodzicami szkolną wyprawkę (zeszyty, bloki, teczki), sprawdzamy, czy papier pochodzi z recyclingu,
  • raz w tygodniu „tropię” śmieci w okolicy! – idąc na spacer z rodzicami, zabieramy ze sobą worki i rękawiczki – razem sprzątamy okolicę (las lub park),
  • oszczędzam wodę! – gdy myję zęby lub mydlę ręce, zakręcam wodę, a gdy np. pomagam mamie po niedzielnym obiedzie – myję naczynia w misce.

 

Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia? Daj przykład!

Masz w domu kilka koszy do sortowania śmieci? Zamontowaliście panele słoneczne? Nie marnujesz wody? Owoce w warzywniaku pakujesz tylko do swoich materiałowych toreb? To właśnie odpowiedź na pytanie, co to jest ekologia lub jak dbać o środowisko! Jeśli dziecko widzi te zachowania u Ciebie, z pewnością będzie chciało powielać takie dobre schematy.

Co to jest ekologia i jak dbać o środowisko to dwa pytania, które możesz usłyszeć od swoich dzieci. Pokazuj im na pozytywnych przykładach, co każdy z Was może zrobić, aby wszystkim żyło się lepiej.

 

* Roman Andrzejewski, Hasło: ekologia, „ENCYKLOPEDIA.pwn.pl”

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Drugi etap odmrażania polskiej gospodarki

Drugi etap odmrażania polskiej gospodarki

04-05-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Pesymistyczna prognoza PKB strefy euro

Pesymistyczna prognoza PKB strefy euro

11-05-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej