Bank zmieniającego się świata

Jak uniknąć dodatkowych kosztów podczas zagranicznych wyjazdów?

Jak uniknąć dodatkowych kosztów podczas zagranicznych wyjazdów?

Podróżujący po obcych krajach, narażeni są czasami na wysokie koszty. Na szczęście posiadając odpowiednią wiedzę i przestrzegając kilku podstawowych reguł, tych dodatkowych kosztów można uniknąć. Oto kilka zasad, które ułatwią Ci podróżowanie.

 

Jak optymalizować koszty za granicą?

 • W przypadku wynajmu samochodu, porównać oferty kilku wypożyczalni,
 • Przy rezerwacji noclegów, korzystać z serwisów bookingowych,
 • Zaopatrzyć się w gotówkę przed wyjazdem lub korzystać z karty walutowej,
 • Wymienić walutę w kantorze jeszcze przed wyjazdem,
 • Kupować bilety do atrakcyjnych turystycznie miejsc odpowiednio wcześnie, korzystać z biletów grupowych lub w przypadku studentów z karty ISIC,
 • Wykupić polisę ubezpieczeniową.

 

Dlaczego warto się ubezpieczać na czas pobytu za granicą?

Podróżowanie oraz przebywanie poza granicami może nieść ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych, nie zawsze pozytywnych zdarzeń. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę, nawet w wariancie podstawowym, daje dostęp do usług medycznych, czy wsparcia centrum pomocy ubezpieczyciela – jest ono ważne w przypadku barier językowych. Polisa podróżna nie jest kosztowna, ale może uchronić np. przed wysokimi roszczeniami ze strony zagranicznych placówek medycznych – cena za kilkudniowy pobyt w szpitalu może przekroczyć nawet kilkumiesięczne średnie zarobki. Ubezpieczenie na wyjazd poza granice Polski pozwala na bezstresowe podróżowanie oraz zabezpiecza środki finansowe ubezpieczonego.

 

Jakie są opcje zabezpieczenia w trakcie wyjazdu?

Polisa na wyjazd poza granice Polski obejmuje zarówno podróż do miejsca docelowego, jak i powrót z niego oraz okres pobytu. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę powinno trwać tyle ile będzie trwał pobyt, wraz z uwzględnieniem podróży. Zakres ochrony jest różny dla poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Najczęściej oferta zawiera:

 • ubezpieczenie NNW – zapewniające wypłatę odszkodowania w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie OC – zapewniające wypłatę odszkodowania za szkody osobowe i majątkowe wyrządzone przez ubezpieczonego osobie trzeciej,
 • pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży.

 

Częstym powodem, dla którego turyści rezygnują z ubezpieczenia wyjazdowego jest możliwość wyrobienia sobie w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki takiej karcie osoby te, gdy coś im się stanie, mogą przez 6 miesięcy korzystać z opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej (UE), Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nie wolno jednak mylić karty z ubezpieczeniem turystycznym. Turysta w ramach EKUZ-u otrzymuje opiekę na takich samych zasadach jakie obowiązują obywateli państwa, w którym przebywa. A to oznacza, że za wiele usług medycznych zostanie naliczona opłata.

Cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników, między innymi miejsca podróży, zakresu ochrony, czy sumy ubezpieczenia. Najtańsze ubezpieczenia kosztują kilka złotych dziennie.

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd?

Ubezpieczenia turystyczne oferowane są przez ubezpieczycieli w wielu różnych konfiguracjach, które możemy indywidualnie dopasować do naszych potrzeb. Przy jego wyborze warto uwzględnić następujące elementy:

 • Bez względu na miejsce podróży warto zapewnić sobie wysoką sumę ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia,
 • W przypadku wykupionych wycieczek możemy liczyć na zapewnione przez organizatora grupowe ubezpieczenie turystyczne. Mimo wszystko i tak warto dokupić ubezpieczenie, bo te oferowane przez touroperatorów mają niskie sumy ubezpieczenia.
 • Jeśli decydujemy się na indywidualne ubezpieczenie turystyczne, koniecznie pamiętajmy o doprecyzowaniu okresu, którego ma ono dotyczyć. Zwykle bowiem wybieramy taki zakres czasowy, który jest tożsamy z datą wyjazdu i powrotu. Warto jednak rozszerzyć ten termin o nieprzewidziane sytuacje, takie jak opóźnienie samolotu. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej przewidują taką ewentualność i takiej sytuacji ubezpieczenie zostaje przedłużone o 48 godzin.
 • Sposoby spędzania wolnego czasu – jeśli zamierzamy spędzać czas aktywnie i uprawiać sport w trakcie wyjazdu, sprawdźmy jakie aktywności fizyczne zostały uwzględnione w polisie. W razie potrzeby możemy rozszerzyć ubezpieczenie o opcję dla osób uprawiających sporty ekstremalne (na przykład wspinaczka wysokogórska) lub sporty wysokiego ryzyka (na przykład rafting).

Warto pamiętać, aby przez zakupem ubezpieczenia, przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdują się tam informacje o przedmiocie i zakresie ubezpieczenia oraz czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU wskazują również prawa i obowiązki obu stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń. Czytając OWU, w szczególności warto zapoznać się zawartymi tam: definicjami, zakresem oraz z wyłączeniami ochrony.

 

Jak kupować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić:

 • online – na stronie internetowej ubezpieczyciela,
 • w aplikacji naszego banku, który jest agentem ubezpieczeniowym,
 • bezpośrednio u agenta danej firmy ubezpieczeniowej,
 • u multiagenta, czyli pośrednika posiadającego oferty wielu towarzystw,
 • w biurze podróży.

Warto wiedzieć, że dzięki internetowym kalkulatorom polis turystycznych w jednym miejscu możesz przejrzeć oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych oraz kupić wybrany przez siebie produkt bez wychodzenia z domu.

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie w podróży

W trakcie podróży możemy stać się uczestnikiem sytuacji losowej, w wyniku której będziemy potrzebowali pomocy. Przyda się wtedy odpowiednie ubezpieczenie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania lub domu chroni przed różnego rodzaju sytuacjami losowymi w przedmiocie ubezpieczenia. Warto je wykupić w celu zabezpieczenia przed…

Czytaj więcej