Bank zmieniającego się świata

Jak zarządzać ryzykiem walutowym w firmie? Sprawdź rozwiązania

Jak zarządzać ryzykiem walutowym w firmie? Sprawdź rozwiązania

Nawet niewielka zmiana kursu złotego wobec innych walut może pozbawić zysków eksportera bądź importera. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie kontrolować ryzyko walutowe.

Tylko w 2021 r. z Polski zostały wyeksportowane towary o wartości 285,8 mld euro. To o jedną piątą więcej niż w 2020 r. Jednocześnie wartość importu przekroczyła 286 mld euro (+24% r/r)[1].

Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się handlem z zagranicznymi kontrahentami, musi mierzyć się z wyzwaniem, jakim są zmiany kursu walutowego.

 

Ryzyko walutowe. Na czym polega?

Słaby złoty sprzyja eksporterom, im zaś mocniejszy – tym lepiej dla importerów. To opinia często powtarzana w biznesie. Dlaczego tak się dzieje?

Przykład: załóżmy, że polska firma podpisała kontrakt na sprzedaż towaru o wartości 200 tys. euro. w momencie, gdy kurs EUR/PLN wynosił 4,50 zł. Łatwo policzyć, że w przeliczeniu na złote wartość sprzedaży to 900 tys. zł.

Przedsiębiorca nie wie jednak, ile wyrażona w euro kwota będzie warta po zamianie na złote w momencie zapłaty, a więc np. za trzy miesiące. Jeżeli złoty osłabi się do 4,60 zł za euro, wówczas firma zarobi dodatkowo 20 tys. zł (200 x 4,60 = 920). Ale może też stracić 20 tys. zł po umocnieniu złotego, np. do EUR/PLN=4,40 (200 x 4,40 = 880).

To właśnie ryzyko walutowe, które bez odpowiedniego zarządzania może zmniejszyć marżę eksportera lub spowodować, że importer zapłaci więcej w ujęciu złotowym za kupowany towar.

 

Jak kontrolować ryzyko walutowe?

Chociaż większość obrotów handlu zagranicznego polskich firm jest generowana z partnerami z krajów strefy euro (ok. 60% w eksporcie i 45% w imporcie)[2], to problem ryzyka dotyczy też innych walut, jak chociażby brytyjski funt, amerykański dolar czy chiński juan.

Jednym z podstawowych elementów kontroli ryzyka walutowego powinna być przede wszystkim wiedza na temat gospodarki kraju, z którym przedsiębiorca prowadzi wymianę, a także prognoz, które mogą wpłynąć na kurs walutowy.

Warto śledzić doniesienia na ten temat, by wiedzieć, na jakie scenariusze należy się przygotować. Pomocne mogą w tym być analizy rynkowe. Swoją wiedzą i prognozami dzielą się m.in. eksperci z Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas.

Możesz przeczytać je TUTAJ: https://www.bnpparibas.pl/biuro-maklerskie/analizy-i-komentarze/komentarze-biura-maklerskiego

 

Niezbędny jest również dostęp do miejsca, w którym sprawnie i bezpiecznie wymienisz waluty, gdy kurs będzie odpowiadał twoim oczekiwaniom. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą korzystać z profesjonalnych kantorów internetowych.

Takie rozwiązanie proponuje klientom biznesowym m.in. Bank BNP Paribas. Po aktywacji dostępu do platformy FX Pl@net zyskują oni możliwość wymiany walut po bieżących kursach i możliwość składania zleceń w trybie 24/7.

Wachlarz dostępnych par walutowych jest szeroki. To m.in. EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN, EUR/USD, GBP/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, SEK/PLN, NOK/PLN, DKK/PLN.

Przeczytaj więcej o możliwościach, które daje przedsiębiorcom platforma FX Pl@net: https://www.bnpparibas.pl/male-firmy/bankowosc-internetowa/fx-planet

 

Zarządzanie ryzykiem walutowym. Czym są transakcje forward?

W analizie i śledzeniu kursów pomagają przedsiębiorcom nie tylko regularne komentarze ekspertów i dostęp do bieżących kursów. Firmy korzystające z usługi FX Pl@net w Banku BNP Paribas mogą również używać tzw. alertów cenowych. Pozwalają one na ustawienie oczekiwanej wartości kursu walutowego – po jego osiągnięciu użytkownik jest o tym informowany i może zdecydować o zakupie bądź sprzedaży waluty. To rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić czas, który poświęciłbyś na śledzenie kursów.

Ale to nie wszystko. Przedsiębiorcy mogą również zarządzać ryzykiem walutowym w bardziej zaawansowany sposób. Jednym ze sposobów jest zabezpieczanie kursu wymiany waluty w przyszłości. Umożliwiają to tzw. transakcje forward, które pozwalają ustalić kurs wymiany waluty w określonym momencie w przyszłości.  Transakcje terminowe forward to rozwiązanie dla firm, które posiadają zobowiązania i należności walutowe, mogące narazić je na ryzyko związane ze zmianą kursu walutowego. Ma to szczególne znaczenie właśnie w sytuacjach, gdy przedsiębiorca dopiero spodziewa się wpływu środków z kontraktu – dzięki zabezpieczeniu kursu może oszacować wpływy, koszty i marżę z kontraktu w ujęciu złotowym, bez ryzyka strat wywołanych niespodziewanymi wahaniami na rynku walutowym. Należy mieć jednak na uwadze koszty i ryzyko z tym związane.

Przeczytaj więcej o dostępnych w Banku BNP Paribas narzędziach pomagających w zarzadzaniu ryzykiem walutowym, w tym o transakcjach forward: https://www.bnpparibas.pl/przedsiebiorstwa/zarzadzanie-ryzykiem

 

Źródła:

[1] http://swaid.stat.gov.pl/HandelZagraniczny_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_SWAID_HZ_3_13.aspx

[2] http://swaid.stat.gov.pl/HandelZagraniczny_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_SWAID_HZ_3_9.aspx

 

Blog ma charakter informacyjny, z wyłączeniem treści wyraźnie oznaczonych jako reklamowe. Materiały prezentowane w artykułach zamieszczanych w niniejszym blogu nie mają waloru porady prawnej ani podatkowej, a także nie stanowią pośrednictwa kredytowego, ubezpieczeniowego czy porady inwestycyjnej. Odesłania do stron Banku zawierających informacje o produktach opisywanych w artykułach mają charakter wyłącznie przykładowy i ilustracyjny. Treści prezentowane w blogach nie stanowią oferty w rozumieniu k.c. Treści poszczególnych artykułów podlegają ochronie prawnej, w szczególności wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa ani jako forma świadczenia pomocy prawnej.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Nieterminowa spłata raty kredytu. Sprawdź możliwe konsekwencje

Nieterminowa spłata raty kredytu. Sprawdź możliwe konsekwencje

Nawet kilkudniowe opóźnienie w uregulowaniu comiesięcznego zobowiązania może przynieść kredytobiorcy sporo problemów. Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o kolejnym terminie,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Sprawdź jak bezpiecznie wymienić waluty przez internet

Sprawdź jak bezpiecznie wymienić waluty przez internet

Jeżeli planujesz zakup np. euro, funtów lub dolarów, możesz to zrobić w tradycyjnym kantorze. Warto jednak rozważyć realizację transakcji w…

Czytaj więcej