Bank zmieniającego się świata

O co warto zapytać dewelopera przed kupnem mieszkania?

Nowe mieszkanie - wykończenie, opłaty i okolica

Jeśli szukasz mieszkania na rynku pierwotnym, zwróć uwagę nie tylko na metraż czy poziom wykończenia. Bardzo ważne są kwestie formalne, które mogą decydować o tym, czy inwestycja w daną nieruchomość faktycznie będzie trafiona. O co warto zapytać dewelopera przed kupnem mieszkania?

Pytania do dewelopera – kwestie formalne

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele zalet. Przede wszystkim wejdziesz w posiadanie całkiem nowego lokum. Przestrzeń łatwiej dopasujesz do swojego gustu i wymagań w porównaniu do mieszkania z rynku wtórnego. Koszt urządzenia może być niższy, ponieważ nie trzeba będzie przeprowadzać już na starcie remontu, reperować instalacji elektrycznej, zrywać podłóg czy zbijać kafli.

Plusem jest też to, że mieszkania z rynku pierwotnego często są tańsze w porównaniu do tych z rynku wtórnego. Kupno nowego lokalu jest jednak obarczone pewnym ryzykiem. Niższa cena niejednokrotnie wynika z tego, że mieszkanie jest oferowane w ramach przedsprzedaży, a sam budynek może jeszcze nawet nie istnieć.

Z tego powodu przed złożeniem podpisu na umowie trzeba uzyskać od dewelopera wiele informacji, które dadzą Ci pewność, że bezpiecznie inwestujesz pieniądze. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności możesz sprawdzić, czy deweloper ma na koncie inne inwestycje. Poszukaj informacji, czy postawił wcześniej budynki mieszkalne i zweryfikuj opinie na jego temat.

Deweloper powinien przedstawić Ci prospekt informacyjny. Dzięki niemu dowiesz się m.in., czy firma uzyskała pozwolenie na budowę. Jako inwestor masz prawo do wglądu do księgi wieczystej, a także sprawozdania finansowego dewelopera. Prospekt powinien także zawierać informacje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy się budowa, a także w jaki sposób finansowana jest inwestycja.

Jeżeli firma korzysta z kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem jest cały budynek, Twoje mieszkanie powinno zostać wyodrębnione ze zobowiązania. Upewnij się także, jak wygląda kwestia rachunku powierniczego. Jest to specjalne konto, na które wpłacasz pieniądze inwestując w mieszkanie. Jeśli deweloper upadnie lub nie dotrzyma umowy, pieniądze z rachunku otrzymasz z powrotem.

Nowe mieszkanie – wykończenie, opłaty i okolica

Jednym z podstawowych czynników mających wpływ na decyzję o zakupie mieszkania, jest cena za metr kwadratowy. Dobrze jest też kierować się innymi kwestiami.

Przed wyborem lokum najlepiej będzie obejrzeć nieruchomość. Często zdarza się jednak, że budynek, w którym ma być Twoje mieszkanie jeszcze nie ma fundamentów. Wtedy należy zapoznać się z planami architektonicznymi lub makietą. Deweloperzy przygotowują też mieszkania wzorcowe, które obrazują, jak docelowo mają wyglądać mieszkania.

Zanim zdecydujesz się na kupno, spytaj o to, jakie materiały będą użyte do wykończenia. Dowiedz się także, jak będzie wyglądał stan deweloperski, czyli w jakim stanie będzie mieszkanie, gdy dostaniesz do niego klucze. Deweloper powinien Cię także poinformować o tym, czy będzie dostęp do komórek lokatorskich oraz miejsc parkingowych oraz jak będą wyglądały części wspólne (tereny zielone, place zabaw, ochrona budynku).

O wyborze ostatecznie mogą decydować opłaty administracyjne. Przed zakupem dopytaj o to, ile będzie wynosić czynsz, jak wysokie będą opłaty związane z utrzymaniem części wspólnych, jak sposób ogrzewania będzie wpływać na koszty energii.

Jak sfinansować zakup i urządzenie mieszkania?

Zakup mieszkania można sfinansować ze środków własnych, będzie to jednak bardzo duży jednorazowy wydatek, na który stosunkowo niewiele osób może sobie pozwolić. Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu hipotecznego.

Jedną z zalet tego produktu jest niskie oprocentowanie. Ponadto banki oferują możliwość obniżenia kosztu kredytu. Często możesz liczyć na to, że prowizja będzie zerowa, jeśli dodatkowo wybierzesz ubezpieczenie, które będzie stanowić zabezpieczenie spłaty w przypadku zdarzeń losowych.

Gdy będziesz szukać mieszkania, zwróć uwagę na to, czy budynek ma certyfikat ekologiczny. Niektóre banki oferują niższe oprocentowanie w przypadku, w którym kredyt hipoteczny ma posłużyć do sfinansowania nieruchomości energooszczędnej.

Nowe mieszkania zazwyczaj są oddawane do użytku w stanie deweloperskim, dlatego niezbędne będzie odłożenie dodatkowej kwoty na wykończenie. Środki na położenie podłóg, zakup drzwi wewnętrznych czy urządzenie kuchni i łazienki możesz zdobyć dzięki temu samemu kredytowi hipotecznemu, który posłużył Ci do kupna lokum. Niektóre banki dopuszczają bowiem możliwość przeznaczenia części kredytu na dowolny cel.

Takie sprzęty, jak pralka, lodówka, zmywarka czy telewizor możesz sfinansować korzystając z kredytu ratalnego. Jest to rozwiązanie szybkie, bowiem sklepy oferują kredyt ratalny jako jedną z metod płatności. Wniosek o jego przyznanie wypełniasz przy okazji dokonywania zakupów. Spłatę możesz podzielić na raty, które nie będą znacząco obciążać Twojego domowego budżetu, a gdy będziesz mieć dodatkowe środki, zazwyczaj możesz skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty kredytu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas po raz ósmy z tytułem Top Employer Polska

Bank BNP Paribas po raz ósmy z tytułem Top Employer Polska

Kolejny rok z rzędu Bank BNP Paribas uzyskał tytuł Top Employer Polska potwierdzający najwyższe standardy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas uczestnikiem kolejnej edycji programu Climate Leadership

Bank BNP Paribas uczestnikiem kolejnej edycji programu Climate Leadership

Do 2. edycji ​​programu „Climate Leadership powered by UN Environment” dołączył Bank BNP Paribas i w ramach tej inicjatywy, współpracując…

Czytaj więcej