Bank zmieniającego się świata

Wojciech Sawicki w zespole, który zmienia świat. W zespole BNP Paribas Bank Polska

Wojciech Sawicki w zespole, który zmienia świat. W zespole BNP Paribas Bank Polska

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak swoje sprawy w instytucjach załatwia osoba niewidoma, g/Głucha, sparaliżowana od stóp do głów? Trudno sobie to nawet wyobrazić. Empatia też niewiele wskóra, bo tylko ktoś kto doświadczył niepełnosprawności jest w stanie zrozumieć problemy, z jakimi boryka się taka osoba.

 

Dlatego Bank BNP Paribas postanowił wciągnąć na pokład blogera i influencera Wojciecha Sawickiego, który na co dzień żyje z niepełnosprawnością. Od 1 lipca 2021 r. Wojciech Sawicki pracuje w banku jako Ekspert ds. społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ponad 3 miliony Polaków ma formalnie potwierdzoną niepełnosprawność. W rzeczywistości osób z niepełnosprawnościami jest dużo więcej. Statystyki mówią o 8 milionach. Kiedy uwzględnimy osoby, które żyją z innymi chorobami utrudniającymi normalne funkcjonowanie okaże się, że duża część naszego społeczeństwa każdego dnia mierzy się z problemami, których osoby pełnosprawne nie mają.

Bank BNP Paribas jako bank zmieniającego się świata postanowił konsekwentnie znosić bariery, na jakie natrafiają osoby z niepełnosprawnościami w kontakcie z bankiem. Stąd też wynikła potrzeba zatrudnienia osoby, która dostrzeże przeszkody i podpowie, jak je zlikwidować.

 

Słów kilka o Wojciechu Sawickim

Wojciech Sawicki jest influencerem. Od dzieciństwa mierzy się z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Oddycha przez respirator, porusza się na wózku, a odżywia dojelitowo. Ma 34 lata, dotąd nie mówił, w tym roku po 15 latach odzyskał głos. – Pierwszy raz mogłem rozmawiać w sklepie z ekspedientką – cieszył się bloger. Dotąd porozumiewał się ze światem wyłącznie za pomocą komputera, który obsługuje za pomocą gałki ocznej.

Bariery wewnętrze i zewnętrzne

Osoby z niepełnosprawnościami mierzą się nie tylko z zewnętrznymi przeszkodami, ale także tymi wewnątrz nich. Często zanim taki człowiek wyjdzie do ludzi musi najpierw pokonać swoje bariery psychiczne. Wstyd, strach przed krytyką, odrzuceniem, bezradnością. Te uczucia zna także Wojtek. Będąc redaktorem naczelnym portalu o muzyce przez 10 lat ukrywał przed współpracownikami stan swojego zdrowia. Przyznał, że bał się postrzegania przez pryzmat choroby.

Bank BNP Paribas stara się być bankiem przyjaznym dla wszystkich Klientów. Dlatego nieustannie wprowadza zmiany, które mają ułatwić i usprawnić dostęp do bankowości osobom z niepełnosprawnościami, seniorom, a także osobom pochodzącym z grup wrażliwych lub zagrożonych wykluczeniem.

Wojtek jako konsultant ds. osób z niepełnosprawnościami z pewnością przyspieszy zmiany w bankowości, jakich potrzebują osoby z niepełnosprawnościami. Tym bardziej, że ma spore doświadczenie w tym zakresie. Przez wiele lat działa społecznie na rzecz środowiska, którego jest częścią. Wraz ze swoją narzeczoną prowadzi projekt Life On Wheelz, który walczy z nietolerancją wobec OzN, a także dąży do zmiany postrzegania niepełnosprawności w społeczeństwie.

Propozycja pracy

Kilka dni temu podpisałem umowę z BNP Paribas Bank Polska i zaczynam nowy etap w swoim życiu. Od 1 lipca będę zmieniał świat na lepsze jako ekspert ds. społecznej odpowiedzialności biznesu – ogłosił 24 czerwca 2021 r. w mediach społecznościowych bloger. Wojciech Sawicki pracę w banku docenił podwójnie, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę, że niewiele osób z niepełnosprawnościami zajmuje w Polsce wysokie stanowiska. Wojtek propozycję pracy od Dariusza Maciołka przyjął z radością.

OzN najczęściej muszą pracować na najniższych posadach. Rynek pracy wciąż jest dla nas mało łaskawy. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu uda mi się to zmienić, gdyż jednym z moich obowiązków będzie wsparcie merytoryczne i komunikacyjne rekrutacji osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział. Bloger podkreśla, że nie należy postrzegać człowieka przez pryzmat jego niepełnosprawności, tylko poprzez talenty i osobowość.  – Zdrowi często o tym zapominają – mówi. Zwraca uwagę na to, że w telewizji nie widzi prezenterów na wózkach inwalidzkich czy gwiazd chodzących o kulach.

Zadania i wyzwania w pracy

Wojciech Sawicki jako ekspert koordynuje i opiniuje prace nad dostępnością usług bankowych. Jego zadaniem jest usprawniane procesów i dostosowywanie oddziałów banku, strony internetowej i aplikacji banku do potrzeb OzN. Cieszy się, że jako pracownik Banku BNP Paribas będzie miał realny wpływ na zmianę rzeczywistości w jakiej żyją osoby z niepełnosprawnościami.

Jego zdaniem bankowość w Polsce wymaga wprowadzenia dużych zmian i innowacji. – Wiem to z własnego doświadczenia, bo od lat zmagam się z niedostosowaniem bankowości do moich potrzeb – przyznaje. – Nie mogę samodzielnie płacić kartą kredytową w restauracji, dokonać transakcji przez internet (kody uwierzytelniające przychodzą tylko na komórkę, a ja nie jestem w stanie obsługiwać smartofonów) – wyjaśnia Sawicki.

Wojtek podkreśla, że wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest w stanie używać telefonów komórkowych. Przez to OzN są odcięci m.in. od bankowości. Dodaje, że ma pomysły na to, jak zmienić ten stan rzeczy. Jest wielkim fanem technologii i wierzy, że może ona wyjątkowo przysłużyć się życiu OzN.  – Duże nadzieje wiążę z technologią wzrokowej akceptacji transakcji. Dla was to kolejny odcinek “Black Mirror”, dla OzN znaczne podniesienie jakości życia – tłumaczy.

Nowe technologie

Podczas, gdy osoby zdrowe mają wiele obaw dotyczących rozwoju technologii, Wojciech właśnie w nich pokłada nadzieję na lepsze życie osób z niepełnosprawnościami. Właśnie dzięki technologii przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego serwisu o muzyce niezależnej.

Gdy zaczynałem moją pracę jako redaktor naczelny, byłem jeszcze w stanie obsługiwać komputer ręką. Przez te osiem lat, to właśnie technologia umożliwiała mi aktywne życie zawodowe. Później korzystałem ze specjalnego urządzenia, które śledziło ruchy głowy, dzięki czemu poruszałem kursorem. Wraz z postępem mojej choroby straciłem tę możliwość. Natomiast znalazłem jeszcze lepsze urządzenie, które śledzi ruchy mojej gałki ocznej, przez co mogę pisać równie sprawnie, jak inni – opowiada.

Trudności dnia codziennego

Osoba z niepełnosprawnościami każdego dnia mierzy się z wykonywaniem czynności, które dla zdrowego człowieka są wręcz niezauważalne. Często na ratunek przychodzi właśnie technologia.

To dzięki niej codzienne życie OzN staje się łatwiejsze. Prostym przykładem jest czytanie książek. Wojciech sam nie byłby w stanie tego robić, m.in. ze względu na niemożność przewracania stron. Dzięki przetransferowaniu treści do internetu może czytać książki, słuchać audiobooków i poszerzać swoją wiedzę.

Osoby z niepełnosprawnościami na pewno bardziej doceniły także rozwój platform streamingowych. Coś co dla ludzi zdrowych jest wygodą, dla osób z niepełnosprawnościami bywa nową możliwością. – Na początku mojej działalności miałem problem ze słuchaniem płyt CD, bo zawsze ktoś musiał mi je włączyć. Dzięki postępowi serwisów streamingowych mogłem słuchać muzyki z całego świata przez internet – opowiada Sawicki.

Media społecznościowe a niepełnosprawność

Mimo, że Wojtek jest aktywny w mediach społecznościowych przyznaje, że nie jest w stanie ich samodzielnie obsługiwać. Jak tłumaczy, dotykowy telefon jest poza zasięgiem jego możliwości. Niedostosowane do osób z niepełnosprawnościami jest także większość aplikacji.  – Nawet tak popularne aplikacje jak Instagram czy TikTok wykluczają osoby z niepełnosprawnościami – podkreśla. Sawicki swoje profile prowadzi dzięki pomocy swojej narzeczonej. –  Wysyłam pomysł na wpis i jego treść mojej narzeczonej, a ona przekształca go w grafikę, video lub wrzuca bezpośrednio na konto – opowiada. Przyznaje, że ma nadzieje, że powstanie urządzenie, które umożliwi sterowanie smartfonem za pomocą głosu.

Robot

Według Wojtka wiele problemów osób z niepełnosprawnościami rozwiązać może robotyzacja. W jego opinii niezwykle ważne są też innowacje technologiczne, które mogą być wykorzystywane w opiece nad osobami niepełnosprawnymi.  – Społeczeństwa się starzeją i jest coraz mniej personelu medycznego – zwraca uwagę. Roboty odciążyłyby także opiekunów osób niepełnosprawnych, często rodziców.

Influencer zwraca też uwagę na przeszkody często nie do pokonania. Takimi w wielu przypadkach są pieniądze. Korzystanie z nowoczesnych technologii jest bardzo drogie. Wojciech doświadczył tego na własnej skórze. Porusza się na wózku, który waży 100 kilogramów. W ruch wprawia go ruchem ust. Wózek kosztował 70 tysięcy złotych, czyli tyle, co dobry samochód.

Praca w banku

Praca w Banku BNP Paribas to dla Wojtka także możliwość rozwoju. Przyznaje, że podpisując umowę z tak dużą firmą, obawiał się, że nie odnajdzie się w korporacyjnym ładzie, ugrzęźnie w procedurach.

Jednak nic takiego się nie stało. Moi koledzy i koleżanki są dla mnie mili, pomagają mi. Co więcej, cenią sobie moją wiedzę i doświadczenie, zadają mi wiele pytań i cieszą, że mogą ze mną pracować. Bardzo mi się to podoba – opowiada.

Pierwsze miesiące pracy Wojtka w Banku BNP Paribas minęły głównie na wideokonferencjach.  – Odbyłem dziesiątki ciekawych rozmów w ramach onboardingu. Dzięki tym spotkaniom wdrażam się w specyfikę i cele mojego działu, czyli CSR-u. Poznaję strukturę banku, ludzi, z którymi będę zmieniał świat. Uczę się tego, jak wygląda proces decyzyjny – dodaje.

-Początkowo takie rozmowy były dla mnie dużym wyzwaniem, gdyż przed każdą z nich sporo czytam o rozwiązaniach dla OzN, robię research, myślę nad innowacjami. Ponadto siedzenie na wózku i walka z grawitacją bardzo mnie męczą, ale od kilku tygodni mogę w nich uczestniczyć także w pozycji leżącej. Poza tym niedawno odzyskałem głos, co znacznie ułatwia komunikację. Bank BNP Paribas zapewnił mi dostosowany laptop i sprzęt do obsługi komputera wzrokiem. Fajnie, że to jest standard a nie wyjątek – relacjonuje w swoich mediach społecznościowych Wojtek.

Wojtek Sawicki niedawno pojawił się z wizytą w jednym z oddziałów banku, w celu oceny jego dostępności dla OzN. Podkreślił, że imponuje mu to, że BNP Paribas Bank Polska pragnie być najbardziej dostępnym bankiem w tej części Europy.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Moja historia w BNP Paribas Bank Polska

Moja historia w BNP Paribas Bank Polska

Swoim doświadczeniem, związanym ze zmianą stanowiska pracy w BNP Paribas Polska, podzieliła się z nami Karolina, Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030. Cel szósty: ugasić pragnienie świata

Agenda 2030. Cel szósty: ugasić pragnienie świata

Wybitny reporter Ryszard Kapuściński przewidywał, że wiek XXI będzie okresem wojen o wodę. Rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec w przemyśle…

Czytaj więcej