Bank zmieniającego się świata

Bankowe oferty przyszłości

Bankowe oferty przyszłości

Banki uważnie śledzą wszelkie nowinki technologiczne, aby oferować swoim Klientom nowe, oparte na cyfrowych rozwiązaniach, produkty. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać w ofertach bankowych szerokiego wykorzystania sztucznej inteligencji i wprowadzenia wszechstronnych, dopracowanych „super aplikacji”. Niedługo powinniśmy też zobaczyć nowe, cyfrowe produkty inwestycyjne i kredytowe, oferowane  przez banki zarówno we współpracy z firmami Fintech, jak i samodzielnie, inspirowane pomysłami z sektora technologii finansowych.

Nie tylko bankowość mobilna i cyfryzacja

Obecnie najważniejszymi czynnikami rozwoju oferty bankowej jest bankowość mobilna i proces cyfryzacji całego sektora. Kiedy myślimy o nowych możliwościach, jakie dzięki technologii oferują nam instytucje finansowe, to przede wszystkim widzimy kolejne udoskonalenia w bankowaniu przez telefon i coraz szybsze, zautomatyzowane załatwianie tych spraw, które kiedyś wymagały dłuższego oczekiwania. Tempo doskonalenia mobilnych aplikacji i automatyzacji czynności bankowych jest dzisiaj tak szybkie, że już wkrótce do poprawienia pozostanie naprawdę niewiele. A banki rozpoczną kolejny etap rozwoju swoich produktów. Już teraz możemy obserwować pierwsze sygnały, wskazujące to, co zaoferują banki przyszłości.

Oferta na miarę, czyli idealnie dopasowana

Rosnąca ilość dostępnych danych oraz coraz bardziej zaawansowane metody ich analizy już zrewolucjonizowały wiele gałęzi gospodarki. Wszyscy wiemy, jak bardzo spersonalizowany jest strumień wiadomości, który obserwują użytkownicy mediów społecznościowych. Każdy z nich otrzymuje inny, najbardziej odpowiedni dla siebie zestaw informacji, ponieważ decydują o tym zaawansowane algorytmy analityczne, a coraz częściej także sztuczna inteligencja.

Banki z uwagą przyglądają się wciąż rosnącym możliwościom personalizacji – opartej na analizie danych. Dotarcie do każdego z najbardziej odpowiednią ofertą jest najlepszym sposobem by zwiększyć zadowolenie Klientów, a jednocześnie wzmocnić korzystne dla obu stron relacje. W tradycyjnym modelu bankowości zajmują się tym dedykowani, osobiści doradcy, zwykle w ramach bankowości prywatnej, co ogranicza popularność takich usług. Bankowość przyszłości będzie szyta na miarę dla każdego z nas, przez inteligentne, cyfrowe algorytmy, ponieważ za perfekcyjnie przygotowane oferty będzie odpowiadać sztuczna inteligencja.

Wszystko w twoim banku dzięki „super aplikacji”

Dzięki otwartej bankowości Klienci mogą korzystać ze swoich rachunków w różnych bankach za pomocą jednej, ulubionej aplikacji mobilnej. W ten sposób powstają swego rodzaju „super aplikacje” bankowe. Ich główną zaletą jest możliwość kontroli całości finansów osobistych w jednym miejscu. Dodatkowo w tych aplikacjach pojawiają się kolejne produkty finansowe, w zależności od profilu klienta i zakresu oferty poszczególnych banków. Mogę to być, na przykład, ubezpieczenia, opłaty  subskrypcyjne, lub narzędzia do zarządzania finansami osobistymi.

Otwarta bankowość ma dopiero kilka lat, ale banki już zastanawiają się nad możliwościami rozszerzenia tej idei na produkty i usługi spoza obszaru finansów. Przykładem dla nich są odnoszące olbrzymie sukcesy, zwłaszcza w Południowowschodniej Azji, „super aplikacje” zbudowane przez gigantów e-commerce.

Użytkownicy tych rozwiązań w jednej aplikacji znajdą wszystkie potrzebne im usługi – od zakupów, przez informacje, rozmowy głosowe i wideo, po sprawy finansowe, płatności, rezerwacje hotelowe, oferty pracy i zamawianie wszelkiego rodzaju usług.

Jeśli banki zdecydują się na rozwój swoich „super aplikacji”, to mają ułatwione zadanie. Dlatego, że już dziś dysponują szeroką wiedzą o swoich Klientach, ich wydatkach, tym samym o ich potrzebach zakupowych.

Nic więc dziwnego, że analitycy zajmujący się przyszłością sektora bankowego przewidują, że już wkrótce Klienci banków będą mogli korzystać z tego typu oferty dostarczonej przez wybrany bank.

 

Pieniądze tak cyfrowe,  jak nigdy przedtem…

Największe nadzieje wiązane są z cyfrowymi walutami emitowanymi przez banki centralne, które będą łączyć w sobie zalety walut tradycyjnych (bo będą oficjalnym środkiem płatniczym) i cyfrowych (szybkość transakcji, bezpieczeństwo i pełna przejrzystość obrotu pieniężnego). Banki intensywnie przygotowują się na oficjalne uruchomienie tego typu cyfrowych pieniędzy, należy się więc spodziewać, że mogą pojawić się w ofertach różnych banków, zaraz po ich wprowadzeniu do obrotu przez banki centralne.

… a kredyty jak w fintechach

W centrum zainteresowania banków znajdują się też alternatywne sposoby  pożyczania pieniędzy, rozwijane przez liczne firmy działające na styku technologii i finansów, czyli tak zwane fintechy.

Tutaj konkurencja dla banków jest bardzo poważna. W ostatnim czasie pojawiło się dużo nowości w obszarze cyfrowych pożyczek, z których Klienci chętnie korzystają. Wiele banków już współpracuje z fintechami, aby wprowadzić ich pomysły do swojej oferty. Inne – wyłącznie inspirują się konkurencją i tworzą własne, oryginalne rozwiązania.

Jednym zdaniem, w najbliższej przyszłości, powinniśmy się spodziewać kolejnych innowacyjnych ofert, zarówno w zakresie cyfrowych walut jak i pożyczek.

 

Polecamy:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Bank w telefonie. Przyjrzyj się dokładniej swojej bankowej aplikacji

Bank w telefonie. Przyjrzyj się dokładniej swojej bankowej aplikacji

Najlepszym sposobem by się dowiedzieć o najnowszych ofertach bankowości mobilnej jest regularna eksploracja tych funkcji, z których na co dzień…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny z okresowo stałym oprocentowaniem

Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny z okresowo stałym oprocentowaniem

Niezmienna wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego przez pierwsze 5 lub nawet 10 lat od wypłaty kredytu bez względu na decyzje Rady…

Czytaj więcej