Bank zmieniającego się świata

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ochroni Twoje pieniądze

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Zakładasz konto oszczędnościowe, regularnie przesyłasz na nie pieniądze, a suma na Twoim rachunku rośnie. Nagle bank ogłasza upadłość i tracisz dostęp do środków. Co teraz? Bankowy Fundusz Gwarancyjny zadba o to, żeby utracone pieniądze do Ciebie wróciły. Sprawdź, jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny i w jaki sposób może Cię uchronić przed ewentualną utratą środków.

Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja państwowa powołana do życia, by gwarantować stabilność polskiego systemu bankowego. W praktyce dzięki niemu klienci banku, którego działalność zostanie zawieszona, na przykład w wyniku upadłości lub problemów z prawem, odzyskają zdeponowane w nim pieniądze. Do Funduszu muszą przystąpić wszystkie banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (tzw. SKOK-i) działające w Polsce. Ich obowiązkiem jest regularne wpłacanie składek na konto Narodowego Banku Polskiego. Pieniądze te tworzą tzw. fundusz statutowy BFG i to właśnie z tych środków pochodzą pieniądze wypłacane klientom.

Kiedy możesz odzyskać pieniądze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?

W razie zawieszenia działalności Twojego banku przez Komisję Nadzoru Finansowego na pewno otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli:

  • znajdowały się na rachunku bieżącym, lokacie lub koncie oszczędnościowym, których posiadanie możesz udowodnić,
  • Twój bank znajduje się na liście podmiotów objętych gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • kwota pieniędzy, które zgromadziłeś, nie przekracza równowartości 100 000 euro – liczonych po kursie obowiązującym w dniu zawieszenia działalności banku.

Mając na uwadze te gwarancje, przed założeniem lokaty lub konta sprawdź, jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny i czy ochroni Twoje pieniądze. Listę podmiotów objętych ochroną BFG można znaleźć na jego stronie internetowej. Musisz również liczyć się z tym, że jeśli przeznaczyłeś pieniądze na produkt inwestycyjny lub produkt łączony np. lokatę z funduszem, Fundusz nie ma obowiązku ich zwrotu lub zwróci Ci tylko część kwoty. Podobnie jest w przypadku przekroczenia kwoty 100 000 euro, dlatego posiadacze większych oszczędności powinni rozważyć zdeponowanie ich w kilku różnych bankach, co ułatwi odzyskanie całej kwoty w razie upadłości jednego z nich.

Wyjątki od reguły wypłaty 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Choć ta kwota na pierwszy rzut oka wydaje się ogromna, może trafić na Twoje konto na przykład w wyniku sprzedaży mieszkania. Właśnie ta sytuacja jest jednym z wyjątków przewidzianych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i może podlegać gwarancji podwyższonej do 200 000 euro. Inne wyjątki obejmują wpływy z tytułu podziału majątku w wyniku rozwodu, nabycia spadku lub otrzymania zachowku, wypłaty ubezpieczenia na życie w związku ze śmiercią lub dożyciem określonego wieku przez osobę ubezpieczoną oraz wypłaty odprawy pieniężnej, emerytalnej lub rentowej. Jest jednak pewien haczyk – odzyskasz pieniądze tylko, gdy ich wypłata nastąpiła nie później niż na 3 miesiące przed ogłoszeniem upadłości banku. Jeśli trafiły na konto wcześniej, są objęte zwykłą gwarancją – do 100 000 euro.

W takiej sytuacji pozostaje Ci dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, aczkolwiek warto pamiętać, że taki proces zazwyczaj jest długi, żmudny i wiąże się z kosztami. Zanim podejmiesz decyzję o wejściu na tę drogę, sprawdź, czy będzie ona opłacalna.

Jak szybko Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci Ci pieniądze?

Czas ma ogromne znaczenie w razie upadłości banku – w końcu mamy do czynienia z sytuacją, gdy klienci z dnia na dzień mogą tracić środki do życia. Właśnie dlatego wypłata środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego musi się rozpocząć nie później niż w ciągu 7 dni od ogłoszenia upadłości danej instytucji. Szczegółowe informacje o tym, jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny w kontekście wypłaty środków, znajdziesz na jego stronie w zakładce „Gwarantowanie depozytów”.

Twoje pieniądze, niezależnie od waluty, w jakiej je zdeponowałeś, zostaną wypłacone w złotówkach, gotówką lub przelewem na konto w innym banku. Jeśli z jakichś względów nie uda Ci się wypłacić pieniędzy w terminie wskazanym przez BGF w danym banku, masz 5 lat na to, by odzyskać je bezpośrednio od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co wymaga złożenia odrębnego wniosku.

Warto wiedzieć, jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, żeby jak najlepiej zabezpieczyć swoje pieniądze przed ewentualną upadłością instytucji, w której je przechowujesz. BFG gwarantuje, że klienci banków działających w Polsce nie zostaną pozbawieni pieniędzy, jednak pamiętaj, że lokowanie ich w niepewnych miejscach stawia Twoje bezpieczeństwo finansowe pod znakiem zapytania.

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości wciąż jest jednym z popularniejszych sposobów na lokowanie kapitału.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Odwrót od ryzykownych aktywów po wybuchu epidemii COVID-19 we Włoszech

Odwrót od ryzykownych aktywów po wybuchu epidemii COVID-19 we Włoszech

24-02-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej