Bank zmieniającego się świata

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości wciąż jest jednym z popularniejszych sposobów na lokowanie kapitału. Potencjalnie może przynieść znacznie większe dochody niż zwykła lokata bankowa, jest także bezpieczniejszym sposobem pomnażania środków finansowych niż np. inwestycje giełdowe. Czy jednak inwestowanie w nieruchomości wciąż się opłaca?

 

Inwestowanie w nieruchomości – nie tylko mieszkania

W powszechnym odczuciu, pojęcie inwestowania w nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z inwestowaniem w nieruchomości mieszkalne (mieszkania i domy), ale jest to tylko niewielka część niniejszego potencjału inwestycyjnego: istotne są także inwestycje w nieruchomości komercyjne, takie jak biurowce, hale magazynowe, hotele, galerie handlowe, itp.

W wyniku dużej konkurencji i rosnącego popytu na nieruchomości (oraz ich rosnących cen), inwestowanie w nie staje się zauważalnie trudniejsze, ale wciąż może być opłacalne i może przynosić zyski. Jak każda dziedzina wymaga jednak elastyczności, wiedzy i umiejętności szybkiego reagowania na zmiany koniunkturalne.

 

Zarabianie na nieruchomościach – na czym polega?

Inwestując w nieruchomości nie należy też utożsamiać ich zakupu tylko z perspektywą sprzedaży ich w przyszłości po wyższej cenie (z nadzieją, że te wciąż będą rosły). Na przykładzie nieruchomości mieszkaniowych: kalkulując zysk należy wziąć pod uwagę sumy, jakie można zarobić na mieszkaniu również z tytułu wynajmu. Przy obecnej koniunkturze i wysokich cenach najmu, może on przynosić dochody rzędu ok. 6% wartości mieszkania w skali roku[1]. Oczywiście należy też liczyć się z koniecznością opłacenia remontu lokalu (obok wielkości mieszkania i jego położenia będzie to kolejny czynnik wpływający na cenę wynajmu).

 

Wzrost cen nieruchomości w kontekście inwestycji

Wzrost cen nieruchomości z pewnością będzie budził obawy w kontekście dokonywania inwestycji i ich opłacalności. Należy tutaj mieć świadomość, że ich ceny nie rosną równomiernie w całym kraju: inaczej kreują się w największych aglomeracjach miejskich (Warszawa, Trójmiasto, Poznań), inaczej na wschodzie Polski, a jeszcze inaczej w okolicach aglomeracji śląskiej – gdzie ceny są zauważalnie niższe.

Analogicznie: zjawisko spadku cen nieruchomości nigdy nie będzie też przebiegało symetrycznie i będzie zależało od uwarunkowań konkretnego rynku. Inwestując więc w nieruchomości należy rozsądnie dobierać ich lokalizację, aby dokonać inwestycji w regionie, w którym funkcjonuje sprzyjająca temu koniunktura.

 

Nieruchomości mieszkalne – coraz większe zapotrzebowanie na rynek pierwotny

W ciągu kilku ostatnich lat ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, zbliżyły się do siebie jeszcze bardziej – obecnie różnica waha się nawet w granicach 10% (zależnie od aglomeracji)[2]. Tak duże ceny mieszkań na rynku wtórnym sprawiają, że o ile jeszcze do niedawna zdecydowanie mniejsza część Polaków była w stanie kupić mieszkanie nowe, tak obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się właśnie lokale deweloperskie z rynku pierwotnego.

 

Inwestycja w dom zamiast mieszkania?

Wzrost cen mieszkań sprzyja też popytowi na domy jednorodzinne. Inwestycja w wybudowanie domu poza miastem lub kupno już gotowego domu, może okazać się dobrą decyzją, bowiem zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości zdecydowanie rośnie. Oczywiście ich cena ostatecznie będzie prawdopodobnie wyższa, niż cena mieszkania – jednak w oczach konsumentów atrakcyjność takiej nieruchomości może być większa.

 

Nieruchomości komercyjne – Polska coraz atrakcyjniejsza

Polska staje się coraz atrakcyjniejszym wyborem zagranicznych inwestorów w kontekście nieruchomości komercyjnych. Nasze ceny są zdecydowanie niższe niż w innych krajach Europy Zachodniej, co też może stanowić dobre pole do dokonywania trafnych inwestycji – w tym przypadku również w największych polskich aglomeracjach (w tym warszawskiej).

 

Czy to się opłaca z perspektywy zwykłego nabywcy?

Jak natomiast zakup lokalu mieszkaniowego lub domu  prezentuje się z perspektywy zwyczajnego klienta? W związku z tym, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego zrównują się z cenami lokali mieszkaniowych na rynku wtórnym, mieszkania deweloperskie będą naturalnym wyborem coraz większej liczby osób.

Rośnie także odsetek osób mieszkających w domach: w 2016 roku wynosił on już 55,8%[3]. Taki trend cały czas się podnosi: wzrost cen mieszkań sprawił, że domy stały się coraz bardziej atrakcyjną formą inwestycji mieszkaniowej – zaraz obok mieszkań na rynku pierwotnym.

 

W jaki sposób finansować zakup mieszkania?

Kupno mieszkania lub domu w formie gotówkowej jest wciąż trudne i dla wielu nieosiągalne, jednak aktualnie możliwy jest zakup własnej nieruchomości dzięki odpowiedniej gamie kredytów z niskim oprocentowaniem. Takim produktem jest np. kredyt hipoteczny z niską marżą oferowany przez bank BNP Paribas, dla którego RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) wynosi 3,70%, wg stanu na dzień 12.12.2019 r.

Niskie koszty kredytu sprzyjają opłacalności inwestycji we własne mieszkanie, korzystne warunki  mogą też wesprzeć ewentualnych inwestorów – którzy nabywają mieszkania pod kątem wynajmu i późniejszej odsprzedaży. Kredyt może także umożliwić kupno większego lub lepiej położonego mieszkania, jeżeli posiadana przez nabywcę gotówka nie będzie wystarczająca.

 

Inwestowanie w nieruchomości – oceń ryzyko

Oczywiście nie jest możliwe jednoznacznie określenie, czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne – opłacalność tego przedsięwzięcia zależy bowiem od indywidualnych preferencji inwestora, jego profesjonalizmu oraz znajomości rynku. Z jednej strony wciąż istnieje tu przestrzeń inwestycyjna, z drugiej jednak –  dziedzina ta staje się zauważalnie trudniejsza.

 

***

RRSO, to rzeczywista roczna stopa oprocentowania wyliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu na dzień 12.12.2019 roku

Dostępność kredytu uzależniona jest od przeprowadzonej przez Bank analizy zdolności kredytowej Klienta. 

Szczegółowe informacje o produktach i usługach Banku dostępne są w oddziałach Banku oraz na stronie www.bnpparibas.pl. 

Niniejszy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.

 

[1]Wg raportu “Property Index. Overview of European Residential Markets” przygotowanego przez Deloitte: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/polska-wsrod-krajow-w-ktorych-wynajmowanie-mieszkania-przynosi-najwiekszy-zysk.html

[2] Na podstawie danych serwisu Otodom: https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/rynek-pierwotny-drozszy-od-wtornego-id9192.html

[3] Dane na 2016 rok przeprowadzone przez Europejski Urząd Statystyczny: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Housing_statistics/pl#Rodzaj_lokalu_mieszkalnego

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Całkowita kwota kredytu, a całkowity koszt kredytu

Całkowita kwota kredytu, a całkowity koszt kredytu

Przy wyborze oferty kredytowej warto wziąć pod uwagę całkowite koszty i kwotę kredytu Terminy całkowita kwota kredytu i całkowity koszt…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ochroni Twoje pieniądze

Co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny? Zakładasz konto oszczędnościowe, regularnie przesyłasz na nie pieniądze, a suma na Twoim rachunku rośnie.

Czytaj więcej