Bank zmieniającego się świata

Bezpieczna sprzedaż w serwisach ogłoszeniowych – uwaga na nową metodę oszustów!

Bezpieczna sprzedaż w serwisach ogłoszeniowych – uwaga na nową metodę oszustów!

Korzystasz z internetowych serwisów ogłoszeniowych jako sprzedawca? Uważaj na nową metodę oszustów, która polega na wysyłaniu fałszywych ofert kupna. Podpowiadamy, jak się ustrzec przed kradzieżą wrażliwych danych oraz utratą pieniędzy. 

Kupujący zamiast sprzedawcy – nowy sposób wyłudzania

Handel na internetowych portalach ogłoszeniowych to wygodny sposób sprzedawania i kupowania. Niestety od lat tego typu serwisy są wykorzystywane przez nieuczciwe osoby do nielegalnego zdobywania pieniędzy.

Popularną metodą jest podszywanie się pod sprzedawców, którzy oferują przedmioty w okazyjnych cenach. Klienci płacą za towary, ale nie otrzymują swoich przedmiotów. Fałszywy sprzedawca znika z pieniędzmi.

Taki sposób wyłudzania jest coraz trudniejszy do realizacji. Serwisy ogłoszeniowe wprowadzają zabezpieczenia, które mają uniemożliwiać potencjalnym przestępcom sprzedaż. Tożsamość osób handlujących jest weryfikowana, transakcje są przeprowadzane za pomocą szyfrowanych metod płatności online, a klienci mogą sprawdzić opinie o sprzedającym.

Nowym sposobem jest udawanie nie sprzedającego, tylko kupującego. Oszuści używający tej metody biorą szczególnie na cel osoby sprzedające okazjonalnie. 

Niebezpieczne linki od kupujących

Chcesz sprzedać niepotrzebne meble, felgi do samochodu lub sprzęt elektroniczny? Możesz zrobić kilka zdjęć i wystawić dany przedmiot w ogólnopolskim serwisie ogłoszeniowym lub jego lokalnej wersji.

Załóżmy, że chcesz sprzedać używany telewizor. Odzywa się do Ciebie potencjalny kupiec zainteresowany zakupem. Zadaje kilka pytań i deklaruje, że chce nabyć dany przedmiot.

W którym momencie nabrać podejrzeń? Co może być oznaką, że ktoś chce Cię oszukać? Proces, który może prowadzić do oszustwa wygląda następująco:

 • nabywca proponuje kontynuować rozmowę za pośrednictwem innego komunikatora,
 • nie chce wpłacić pieniędzy bezpośrednio na Twoje konto lub odebrać przedmiotu osobiście i zapłacić gotówką,
 • może ewentualnie poinformować Cię, że jako nabywca samodzielnie zorganizuje przesyłkę kurierem,
 • fałszywy kupujący informuje, że dostaniesz pieniądze, gdy klikniesz w link i wypełnisz dane, na przykład podasz imię i nazwisko, adres, nazwisko panieńskie matki, numer karty płatniczej i jej kod CVV/CVC (trzycyfrowy ciąg cyfr, który znajduje się na odwrocie karty),
 • możesz otrzymać fałszywy print screen z potwierdzeniem realizacji przelewu,
 • dodatkowo możesz zostać poproszony o zalogowanie się do aplikacji bankowej.

Konsekwencje oszustwa „na klienta”

Co się może stać, gdy podasz wskazane dane? Nieuczciwa osoba zdobędzie informacje niezbędne do tego, żeby pobrać pieniądze z Twojej karty. 

Dodatkowo może uzyskać dostęp do Twojego konta, zainstalować złośliwą aplikację mobilną czy złożyć wniosek o kredyt w Twoim imieniu. 

Zanim zastrzeżesz swoją kartę lub zmienisz sposób autoryzacji, pieniądze mogą zniknąć z Twojego rachunku. Co gorsza, przestępca może w Twoim imieniu zaciągnąć kredyty, a tak zdobyte środki pobrać na swoje konto.

Jak bezpiecznie sprzedawać w serwisach ogłoszeniowych?

Jak uchronić się przed nieuczciwymi klientami, którzy próbują wyłudzić dane? Przede wszystkim:

 • nigdy nie klikaj w podejrzane linki,
 • nie instaluj aplikacji, które pochodzą spoza oficjalnych sklepów Google Play i App Store,
 • nie podawaj danych wrażliwych, na przykład numeru karty, PESEL-u, nazwiska panieńskiego matki.

Jako sprzedający możesz postawić warunek, że do transakcji dojdzie tylko i wyłącznie wtedy, gdy kupujący:

 • zapłaci Ci korzystając z metod płatności oferowanych przez dany serwis ogłoszeniowy,
 • przeleje pieniądze na Twoje konto (jedyne dane, jakie musisz podać, to imię i nazwisko oraz numer konta),
 • towar odbierze osobiście i wręczy Ci pieniądze w gotówce.

Oczywiście, nie każda osoba, która będzie chciała od Ciebie kupić dany przedmiot to potencjalny oszust. Podchodź jednak ostrożnie do nietypowych propozycji dotyczących płatności i przesyłek. 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

E-commerce w 2021 roku – jakie są główne trendy w handlu internetowym?

E-commerce w 2021 roku – jakie są główne trendy w handlu internetowym?

Prowadzisz sprzedaż internetową towarów lub usług? Sprawdź, czym wyróżnia się rynek e-commerce w 2021 roku, na jakie trendy warto zwrócić…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Na pewne rzeczy nie masz bezpośredniego wpływu przykładowo na to, że w tym roku ponownie drożeje energia elektryczna. Na powyższą…

Czytaj więcej