Bank zmieniającego się świata

Black Friday i Cyber Monday, czyli czas zakupów

black friday 2023 - zakupy w czarny piątek i cyber monday

W 2023 roku Czarny Piątek wypada 24 listopada. Ta tradycja narodziła się w latach 50. w USA i zawsze obchodzona jest nazajutrz Dnia Dziękczynienia. To okres, w którym amerykanie zaczynają szykować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Z tego powodu sklepy zaczęły wprowadzać w ten specjalny dzień wyjątkowo atrakcyjne promocje. Obecnie obchodzimy Black Friday także w Polsce i właśnie w tym czasie chętniej robimy zakupy.

Ta informacja nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Stanowi materiał reklamowy. Więcej szczegółów znajdziesz w placówkach BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz na stronie internetowej bnpparibas.pl. Zawarte w artykule linki przekierowują na stronę Banku BNP Paribas w zakresie wskazanego produktu oferowanego przez ww. bank.

Do kiedy trwa Black Friday? Dziś – znacznie dłużej

Black Friday to nie tylko jednodniowe wydarzenie, ale prawdziwe święto zakupów, które zdaje się trwać coraz dłużej. Dziś sklepy prześcigają się w przedłużaniu ofert, dążąc do tego, by być pierwszymi i przyciągnąć uwagę klientów jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem tego szaleństwa. Jak to wygląda w praktyce?

Choć na początku święto przecen obchodziliśmy wyłącznie w piątek, dzisiaj w wielu sklepach rozszerzyło się ono na cały tydzień i zyskało nazwę „Black Week”. Promocje często pojawiają się już na początku tygodnia i trwają aż do niedzieli. Natomiast w poniedziałek po weekendzie sklepy internetowe świętują Cyber Monday, podczas którego wiele produktów kupujemy nie tylko po zaniżonych cenach, ale też z darmową dostawą lub z wydłużonym okresem zwrotu.

Jak świadomie wydawać pieniądze w Black Friday?

Wydawałoby się, że wystarczy wejść do sklepu i sięgać po kolejne produkty przecenione o 50%, 70% czy nawet 90%. To po części prawda, ale jeżeli podejdziesz do szukania najlepszych promocji w rozsądny sposób, oszczędzisz jeszcze więcej – a przynajmniej unikniesz przepłacania i sztucznie zaniżonych cen. Jak najlepiej zaplanować zakupy?

Zanim wybierzesz się do sklepu, przygotuj listę rzeczy, które chcesz kupić. Dzięki temu unikniesz zbędnych wydatków. Pamiętaj też, że warto jest wcześniej wyznaczyć sobie budżet na Czarny Piątek. Może wydawać się początkowo, że to zbędne ograniczenie, ale pozwoli Ci ono w świadomy sposób oceniać, czy na pewno chcesz kupić dany przedmiot.

 

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

 

Cyber Monday, czyli zakupy na smartfonie

Dzisiaj prawie każdy sklep internetowy umożliwia bezgotówkową transakcję online. Wystarczy, że masz zainstalowaną aplikację mobilną (np. GOmobile w Banku BNP Paribas), a bez trudu zapłacisz w sieci BLIK-iem lub podłączoną do telefonu kartą. Pamiętaj, że podczas Cyber Week ruch na stronach sklepów internetowych jest wyjątkowo intensywny, co może skutkować zawieszeniem się serwerów lub opóźnieniami w przetwarzaniu Twojego zamówienia.

Zadbaj o bezpieczeństwo w Czarny Piątek

Spiesząc się ze znalezieniem najlepszej promocji, nie zapomnij o niezbędnej ostrożności w korzystaniu z bankowości internetowej, gdyż jest to poważny błąd, który może narazić Cię na utratę pieniędzy. Jak nie paść ofiarą internetowego oszustwa? Przede wszystkim zadbaj o prywatność i bezpieczeństwo. Podstawą jest indywidualne, mocne hasło dla każdego z kont. Jeśli masz konto w Banku BNP Paribas, możesz też włączyć dodatkowe zabezpieczenie i aktywować autoryzację biometryczną w BNP GOmobile.

Jakie produkty kupisz najtaniej w Black Friday 2023?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – w Czarny Piątek  wiele produktów jest przecenionych: odzież, elektronika, RTV i AGD, kosmetyki i inne. Żadne z nich nie są z założenia na lepszej promocji, ale kupując droższe rzeczy, możesz zaoszczędzić więcej. Z tego powodu szczególną popularnością w Black Friday i Cyber Monday cieszą się sklepy sprzedające sprzęty RTV i AGD takie jak: lodówki, pralki, komputery i smartfony.

Po Czarnym Piątku nadchodzi jeszcze Czarny Weekend i Cyber Monday, jednak może zdarzyć się tak, że nawet wtedy nie znajdziesz upragnionego produktu. Co zrobić w takim przypadku? Już kilka dni po Bożym Narodzeniu możesz zacząć szukać posezonowych obniżek cen. Jeżeli nie uda Ci się nawet wtedy, pamiętaj, że Black Friday jest także za rok i w 2024 r. wypada 29 listopada. Miłych zakupów!

POPRZEDNI ARTYKUŁ

system emerytalny w Polsce - filary emerytalne - para emerytów

System emerytalny w Polsce. Jak działają jego filary?

Obowiązujący w Polsce system emerytalny opiera się na 3 filarach. Sprawdź je!…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

uśmiechnięta kobieta z laptopem - polecenie zapłaty na koncie osobistym

Zobacz, na czym polega polecenie zapłaty na rachunku bankowym

Opłacenie wszystkich rachunków wymaga nie tylko środków na koncie, ale również dobrej pamięci. Wśród faktur za internet, prąd, wodę i…

Czytaj więcej