Bank zmieniającego się świata

Zobacz, na czym polega polecenie zapłaty na rachunku bankowym

uśmiechnięta kobieta z laptopem - polecenie zapłaty na koncie osobistym

Opłacenie wszystkich rachunków wymaga nie tylko środków na koncie, ale również dobrej pamięci. Wśród faktur za internet, prąd, wodę i inne media łatwo się pogubić. Z pomocą może przyjść polecenie zapłaty na koncie osobistym.

W przypadku większości opłat trudno rozwiązać sprawę przy pomocy ustawienia stałego polecenia przelewu. Dlaczego? Ponieważ wysokość niektórych rachunków jest zmienna. Unikniesz tego problemu dzięki poleceniu zapłaty, które złożysz online. Dowiedz się, jak to działa i przekonaj, że płacenie faktur może być łatwiejsze.

Polecenie zapłaty – co to za funkcja i jak ją ustawić?

Polecenie zapłaty to usługa płatnicza, którą ustanowisz na rachunku bankowym. Zrobisz to także w Banku BNP Paribas. Decydując się na takie rozwiązanie, zgadzasz się na obciążenie swojego konta. Stroną podającą wysokość opłaty jest jego odbiorca (usługodawca), czyli np. dostawca energii. Przekazuje on wysokość należności, a transakcja przebiega na podstawie dyspozycji, której wcześniej udzieliłeś. Jest ona składana jednorazowo.

Co musisz zrobić, żeby uruchomić polecenie zapłaty? Przekaż bankowi swoją zgodę na cykliczne obciążanie Twojego konta osobistego. Taką zgodę musisz dostarczyć też odbiorcy przelewu (np. firmie telekomunikacyjnej). Gdy Bank BNP Paribas otrzyma dyspozycję z banku obsługującego dostawcę usług i pozytywnie ją zweryfikuje – polecenie zapłaty zostanie aktywowane. To usługodawca (czyli odbiorca przelewu, np. dostawca prądu) wskaże odpowiednią kwotę, którą Twój bank przekaże na jego konto w odpowiednim terminie. Nie musisz więc już martwić się o to, by pamiętać o zapłaceniu rachunku.

Warto ustalić limit wysokości obciążenia przy poleceniu zapłaty. Dzięki niemu otrzymasz powiadomienie o nadspodziewanie wysokich opłatach i od razu będziesz mógł zweryfikować ich przyczynę. Poniżej znajdziesz wzór polecenia zapłaty.

Pobierz formularz zgody na obciążenie rachunku w Banku BNP Paribas

4 kluczowe korzyści, które usprawnią regulowanie płatności

Dlaczego w ogóle warto zdecydować się na polecenie zapłaty? Spójrz na te korzyści.

  • Oszczędność czasu – ręczne wykonywanie opłat za rachunki bywa czasochłonne. Za każdym razem trzeba weryfikować kwotę na fakturze, a także szukać odpowiedniego dokumentu i wpisywać samodzielnie dane.
  • Terminowość – pilnowanie dat to dodatkowe zadanie. Jeśli chcesz uniknąć odsetek za opóźnienia, uruchom polecenie zapłaty. Wystarczy, że na koncie będzie odpowiednia kwota, a pieniądze trafią do odbiorcy na czas.
  • Bezpieczeństwo – korzystając z polecenia zapłaty, możesz uniknąć oszustów, którzy podszywają się pod dostawców mediów, wysyłają fałszywe informacje i faktury do zapłaty.
  • Ochrona płatności – aktywując polecenie zapłaty, nie tracisz kontroli nad operacjami na Twoim koncie. Pamiętaj o tym, że zlecenie odwołasz w dowolnej chwili. Zrobisz to zdalnie w bankowości internetowej lub za pomocą aplikacji GOmobile bądź osobiście w oddziale Banku BNP Paribas.

Pobierz aplikację Banku Paribas GOmobile

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty – zobacz, czym się różnią

Warto też wyjaśnić różnice między stałym poleceniem przelewu a poleceniem zapłaty. W pierwszym przypadku mowa o cyklicznych przelewach, które realizowane są w stałych odstępach czasu i których kwota jest taka sama. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku rachunków, których wysokość i częstotliwość się zmieniają. Tu rozwiązaniem jest ustanowienie polecenia zapłaty. Umożliwia to zgoda, którą dostarczasz do odbiorcy płatności (czyli firmy wystawiającej faktury za swoje usługi). Od momentu rejestracji zgody i zweryfikowaniu jej przez bank, faktury opłacą się bez Twojego udziału – musisz jedynie zapewnić środki na koncie.

FAQ

Bezgotówkowa forma cyklicznych płatności, w której Twoje konto będzie automatycznie obciążane co jakiś czas kwotą podaną przez odbiorcę płatności. Polecenie zapłaty może być wygodną opcją np. do opłacania rachunków.

Możesz wycofać polecenie zapłaty wyłącznie w oddziale banku lub bezpośrednio u Twojego usługodawcy.

Obciążenie rachunku kwotą otrzymanego polecenia zapłaty w Banku BNP Paribas jest bezpłatne dla wszystkich rodzajów kont osobistych.

Formularz polecenia zapłaty (zgody na obciążenie rachunku) znajdziesz na stronie Banku BNP Paribas: Klienci indywidualni > Płatności > Polecenie zapłaty.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

black friday 2023 - zakupy w czarny piątek i cyber monday

Black Friday i Cyber Monday, czyli czas zakupów

W 2023 roku Czarny Piątek wypada 24 listopada. Ta tradycja narodziła się w latach 50. w USA i zawsze obchodzona…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

zaświadczenie o kredycie hipotecznym

Potrzebujesz zaświadczenia hipotecznego? Wnioskuj o nie online!

Zaświadczenie jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym informacje dotyczące udzielonego kredytu lub pożyczki hipotecznej. Powodów, dla których możesz go potrzebować jest wiele…

Czytaj więcej